Новини
Кметът: Да облечеш старите дънки и да вземеш лопатата не е срамно

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„Искаше ми се повече хора да бяха излезли на площада в петък за благотворителния концерт, а иначе да облечеш старите дънки и да вземеш лопатата не е срамно. Напротив, може да бъде вдъхновяващо, защото го правиш с мисълта, че помагаш“, каза кметът Таня Христова на брифинга за журналисти, който бе тематично посветен на бедствието от изминалата седмица.
На пресконференцията присъстваха кметовете и кметските наместници на засегнатите от поройните дъждове населени места от територията на Община Габрово. След запознаване с картината на бедствието, нанесените щети и каква е била реакцията на институциите, кметът Таня Христова направи анализ на случващото се като акцентира върху следното:
„Това, което случи през изминалите няколко дни, а и през предходните два-три месеца, не само на територията на Община Габрово, следва да ни каже, че имаме проблем с критичната инфраструктура. Трябва да осъзнаем, че имаме проблем с незаконното строителство, че не разполагаме със строителни разрешения за всички постройки, които сами изграждаме. Трябва да видим, че има безотговорно отношение и поведение на хора, които изхвърлят нерегламентирано отпадъци. Трябва да кажем на висок глас, че не разполагаме с достатъчно средства за превенция и почистване на дерета и реки.
Имаме нужда от истинска децентрализация, ако от местните власти ще се изисква да имат ангажимент към опазване сигурността и здравето на хората. Проблемите се случват тук, на място. Тук и на място са необходими средства за справяне с критичните ситуации, както и за превантивни дейности.
Не мога да обещая, че държавата ще помогне на Габрово, но като кмет ще настоявам за адекватна и бърза реакция от страна на служебния кабинет, за да може Фондът на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет да бъде справедливо разпределен и хората в засегнатите райони да се върнат постепенно към нормалния си ритъм на живот.
Искам да благодаря на тези, които ни критикуваха на улицата и пред компютъра. Особено съм благодарна на всички онези, които бяха и все още са на терен. На тези, които в петък бяха на площада на организирания благотворителен концерт и събраха една скромна сума, в помощ на пострадалите. Благодаря на кметовете и кметските наместници на Враниловци, Гъбене, Поповци, Новаковци, Стоевци, Трънито и Дебел дял за изключително адекватната им реакция и всеотдайна роля, която се наложи да изиграят, а ще трябва да имат и още сили, за да се освободят от спомена за този кошмар. Възхитена съм от постъпката на едни млади хора – „внучетата назаем“ от миналогодишния проект „Приеми ме на село“, които още в първия ден след дъждовете сами се организираха и отидоха да помагат в Новаковци.
За съжаление бедствия е имало и ще има. Ние нямаме сила да променим природата, но е крайно време да променим собственото си мислене. Това, което оттук нататък може да направим е да настояваме да получим достатъчно ресурс, за да сме по-подготвени, за да посрещаме предизвикателствата на променящия се климат. Важно е да има механизми и държавно управление, което освен да се справя с кризи, трябва да въвежда и адекватни реформи, които да не допускат изоставената инфраструктура да коства човешки животи. Без значение, дали засегнатите населени места са едно или две – размерът на трагедията е един и същ. В подобна ситуация невинни няма.“
Източник: Община Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габровски учител участва в международен педагогически форум

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.
Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.
Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.
Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.
Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.
Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.
Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.
Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Новини
Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.
Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.
Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.
Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Новини
Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.
В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

-
Кримипреди 6 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Кримипреди 6 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди 6 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Любопитнопреди 5 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 5 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Новинипреди 2 дниСК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно
-
Новинипреди 2 дниНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово
-
Кримипреди 23 часаКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!









