Свържи се с нас

Новини

Воден апокалипсис заля Враниловци (снимки)

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Жена на 61 години загуби живота си. Синът й е в неизвестност. Десетки къщи и дворове са наводнени. Преобърнати автомобили и издавени домашни животни. Виждали сме такъв ужас само по филмите. Това е ситуацията в габровското село Враниловци, което късно в понеделник вечерта беше наводнено, вследствие на поройния дъжд, който се изля над Габрово и региона.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Адски светкавици пронизваха небето. Светеше като ден. Вода течеше навсякъде. Качихме се на тавана, за да се спасим. Нивото на водата достигаше над 1 метър. На 78 години съм и не помня такъв ужас“, разказа възрастна жителка на селото пред репортер на Габрово Нюз.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Електрическите кабели се допираха. Хвърчаха огнени стълбове. Беше ни много страх. Излязлата вода издави домашните ми животни и заля целия ми двор. Реколтата ми е удавена“, разказа друг жител на пострадалото село.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Преживяхме истински кошмар. Такова нещо сме виждали само по филмите. Имаме нужда от доброволци, за да започнем с разчистването на къщите“, каза кметът на Враниловци Теодора Томова. На място в бедстващото село са екипи на полицията, пожарната, гражданска защита и Областната администрация – Габрово.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Усложнената обстановка е регистрирана и на територията на кметствата Новаковци, Драгановци, Гъбене, Стоевци, Камещица, Музга, Дебел дял, Трънето и Яворец. Наводнени бяха приземни етажи на къщи, отнесени са коли и селскостопанска техника.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

През нощта за отводняване и провеждане на аварийно-спасителни дейности са работили 6 екипа и 25 служители на Пожарна безопасност и защита на населението.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В ранните часове на деня бяха определени комисии за извършване на огледи на всички критични места с цел установяване на нуждите и осигуряване на хора и механизация.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В момента се извършва почистване на наноси, дъждоприемни шахти, водостоци, разрушени участъци на легла и корита на реки и дерета.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На територията на общината от 20 часа на 28 юли до 01 часа на 29 юли паднаха проливни валежи с интензитет над 200 л/кв.м.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Поради разразилата се снощи силна гръмотевична буря временно без ток са останали около 70 села и 4 квартала на Габрово.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Възстановено е електрозахранването, без ток в момента е само хижа Хлебна на Узана. Селата Гъбене, Стоевци, част от Враниловци и Западната индустриална зона са без вода, заради прекъснати от снощните порои водопроводи.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Възстановителните работи ще започнат след спадането на нивото на реките и деретата, над които минават водопроводите.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Продължава работата по издирването на 39-годишния мъж от същото село, който от снощи е в неизвестност. На място работят служители на ОУПБЗН и РУП-Габрово.

*Публикуваната информация е актуализиране в 11.35 часа. Очаквайте още актуална информация на по-късен етап*

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Любопитно

Ново поколение дентална диагностика в Габрово

Published

on

Специализиран рентгенов кабинет, предлагащ висококачествени образни изследвания, XR Dental Vision разполага с ново поколение дентална диагностика в Габрово.

Представяме Ви MyRay Hyperion X9- най-новият дигитален рентгенов апарат, който комбинира прецизност, бързина и комфорт в една система.

Кристално ясни образи: 2D панорамни цефалометрични изображения, с висока яснота благодарение на MultiPAN технологии и усъвършенствани филтри.

Висококачествени 3D СВСТ изображения с резолюция до 68nm- детайли, недостъпни при обикновени рентгени. Минимална доза радиация-максимална защита за пациента. Сензор DC-III пряко преобразува рентгеновия лъч в електрически сигнал-висока ефективност с ниско облъчване.

Автоматична оптимизация спрямо анатомията на пациента (MRT) адаптира експонацията спрямо нуждите на случая.

Иновативен дизайн-удобство както за пациента, така и за специалиста.

Пълен диагностичен спектър-от единичен зъб до цялостна 3D визуализация на челюстите.

Скорост и ефективност. Сканиране за секунди, дори при малки обеми 3D. Изображенията се обработват и изпращат мигновено-минимално чакане, максимална производителност.

Универсалност за различни специалности, подходящ за: имплантология, ортодонтия, ендодонтия, хирургия, оценка на темпомадибуларни стави, ортодонтски и разтежни анализи, комфорт и удобство за пациента и оператора.

Hyperion X9 диагностиката означава повече сигурност, по-малко време и най-съвременна грижа за здравето на усмивката.

Зареди още

Новини

На Петковден Габрово чества своя духовен празник!

Published

on

В деня на Света Петка Българска – 14 октомври, Петковден, Габрово чества своя духовен празник. Програмата започна още на 11 октомври с Празник на духовната музика – събитие, което превръща вярата, словото и песента в едно общо преживяване на хармония и духовно единение.

На 14 октомври от 08.00 до 10.30 ч. в параклиса „Св. Петка“ ще се отслужи празнична света литургия, последвана от молебен за здраве в 10:30 ч. пред параклиса на закрилницата на града. В 11:00 ч. около храм „Успение на Пресвета Богородица“ ще се проведе благотворителен кулинарен базар, организиран от Женско благотворително дружество „Майчина грижа“.

Кауза е набиране на средства за фонд Фонд „Стефана Богдан Генчева“, който осигурява стипендии на талантливи деца в областта на науката, изкуството, културата и спорта, за участие в национални и международни конкурси и олимпиади и в затруднено финансово положение.

В 17.00 ч. на ул. „Радецка“ ще се извие Петковденско сгледно хоро с участието на Оркестър „Габрово“ и НЧ „Будителите – 2017“ – празничен ритъм, който ще събере поколения в танц – ръка за ръка, напомняйки ни за силата на общността и единението около общи каузи за града. В 17.30 ч. Националният музей на образованието ще бъде домакин на една изключително различна и интересна изложбата „Духовното житие и битие на Габрово“, посветена на 165 години Габрово – град.

Визуалните интерпретации ще ни повеждат в две посоки-първата на емблематичните за Габрово и габровци места и втората, която ще ни срещне с личностите отговорни за разцвета и създаването на Габрово като индустриален и духовен център. Проектът е финансиран от Фонд „Култура 2025“ на Община Габрово. Паралелно, в РБ „Априлов-Палаузов“ ще бъде представен ръкописът „Габровски сборник” от 1824 г., събитие, което отново се посвещава на годишнината на града.

Той носи името си заради мястото на създаване и връзката му с Габровската реална гимназия, чийто печат е запазен на първата страница. Кулминацията на програмата е театралният спектакъл „Портретът на Дориан Грей“ по романа на Оскар Уайлд, който ще ни накара „човек да се замисли над това какво прави с душата си, къде е тя в момента – в джоба ли е, забравена в някой шлифер ли е, в чантата ли е, все още ли е тука, вътре в него…“

Началото е в 19:00 ч. на сцената на ДТ „Рачо Стоянов“. Припомняме, че постановката беше номинирана за Културно събитие за 2024 в Годишната класация на „Площад Славейков“, а награда „Аскеер“ 24′ за сценография беше връчена на Мариета Голомехова за работа ѝ по спектакъла. Да бъдем заедно на Духовния празник на Габрово – време за споделена радост, памет и вдъхновение – празник, който ни напомня за силата на общността, културата и вярата.

Зареди още

Новини

Мария Йозова с награда за принос в развитието на местното самоуправление

Published

on

На Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в курорта Албена, зам.-кметът на Габрово Мария Йозова беше отличена с награда за значим принос в развитието на местното самоуправление.

Отличието ѝ бе връчено от министър-председателя на Република България Росен Желязков, който подчерта високия професионализъм, дългогодишния опит и отдадеността на Йозова към изграждането на ефективна и устойчива система на местно управление.

Мария Йозова има над 20 години опит в общинска администрация. В продължение на четири години е била заместник-председател, а до 2027 г. е председател на Финансовата комисия към НСОРБ. Тя е сред водещите експерти в областта на публичните финанси и активно работи за подобряване на финансовото управление и устойчивото развитие на общините.

По време на форума Община Габрово представи своя проект по програмата УРБАКТ – „Градове за управление на устойчивото развитие“, чрез презетацията на Пенчо Койчев на тема „От културата до дигитализацията: Габрово и стратегическото градско развитие“, която акцентира върху визията на Габрово за устойчив растеж, иновации и интеграция между културното наследство и модерните технологии.

Събитието събра представители на общини, държавни институции и партньорски организации, които обсъдиха основните приоритети и предизвикателства пред развитието на местното самоуправление в България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица