Култура
Войната и невидимите връзки на приятелството днес във „Възраждане“
Един от най-известните, класически руски филми – „Белоруската гара“, ще видим днес, 24 юли, във втория ден от ретроспективната кинопанорама „90 години „Мосфилм”, съобщават от габровската общинска администрация. Прожекцията започва в 18.00 часа в зала „Възраждане“.
Филмът е заснет през 1971 г. от режисьора Андрей Смирнов, известен и като актьор от „Бялото слънце на пустинята“, а сценарист е Вадим Трунин. Актьорите Алексей Глазирин, Евгений Леонов, Анатоли Папанов и Всеволод Сафонов, заедно с Нина Ургант, играят четирима ветерани от Втората световна война, прекъснали връзката помежду си в мирно време. 26 години след войната те се събират на погребението на петия си приятел от окопите. Моментално ги връхлитат спомени и събития, които отново изживяват заедно.
В кинолентата няма настъпващи танкове, ревящи месершмити, взривове на гранати и снаряди и все пак това е филм за войната, за човека във войната, разказан доста по-добре от други подобни филми. „Белоруската гара“ бе сред най-популярните руски заглавия на 70-те години. Главно заради песента в него „Десятый наш десантный батальон”, написана от Булат Окуджава. Може да се каже, че тя е нещо като предшественик на модерните саундтраци, надминаващи по известност филмите, в които звучат.
Кинопанорамата се организира от Община Габрово със съдействието на Руски културно-информационен център – София. Събитието се провежда в зала „Възраждане” и ще приключи в събота, 26 юли. Цената на билета е 2 лева. Програмата на филмите може да видите тук.
Работно време на касата на зала „Възраждане”: 23 – 25 юли от 17.00 до 18.00 часа и на 26 юли от 10.00 до 11.00 часа.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития
На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.
Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.
След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.
В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.
От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.
Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.
Култура
Габровски таланти блестят на „Северно сияние“
От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.
Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.
Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.
Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.
Култура
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
На 3 и 4 октомври 2024 г. в Исторически музей – Дряново ще се проведе трета поред национална научна конференция „Епохи, личности, памет”, посветена на историята на града, на личности, родени и свързани с Дряново, както и на различни проблеми на историческата наука, културното наследство, музейното дело, етноложки и други проучвания.
Тази година броят на участниците е значителен. Заявените доклади и научни съобщения са около 50. Участниците ще бъдат разделени в две секции: „История, дейци и личности, свързани с Дряново и дряновския край” и „Културно-историческо наследство, музеология, етнология, архитектура и изкуство”.
Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков. Организатори на научния симпозиум са: Исторически музей – Дряново, Община Дряново и Исторически факултет, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Конференцията ще бъде съпътствана от гостуващата изложба „Алкохол и амбалаж” на Исторически музей – Горна Оряховица. Програмата предвижда още и представяне на няколко издания: на новоизлезлия том 3 от Известия на Исторически музей – Дряново, на справочника „Следите на героичното минало” от авторски колектив от ИЕФЕМ – БАН и „Житие и страдание на Фани Попова – Мутафова” от Катя Зографова.
-
Културапреди 7 дни
„Психокриминале“ на габровска сцена
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ АД търси служители
-
Културапреди 7 дни
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
-
Икономикапреди 7 дни
„Подемкран“ АД набира служители
-
Кримипреди 5 дни
Задържаха двама младежи при акция за наркотици в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 7 дни
Държавният архив ще посрещне своята 65-годишнина
-
Новинипреди 7 дни
Предприемач и утвърден общественик е водач на листата на „Възраждане“ за Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Даниел Петров: Земеделските земи са нашето богатство