Свържи се с нас

Новини

Кой знае кога ще асфалтират бул.“Априлов“?

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Кой знае кога ще бъде асфалтирана една от най-важните пътни артерии в Габрово – бул.“Априлов“, попадащ в обхвата на Втория етап от реализацията на Водния цикъл на града? Оказва се, че ясен и категоричен отговор, на този така важен и касаещ голяма част от гражданите на областния град въпрос – няма!

Според кмета Таня Христова булевардът ще бъде асфалтиран още в рамките на срока на договора и в рамките на тази година, заяви в отговор по темата пред микрофона на „Габрово Нюз“ самият градоначалник.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Знаете, че  не поради вина на възложителя бяха спрени финансовите средства по оперативната програма и по фонд ФЛАГ – финансиращ средствата за асфалтиране. В момента се съгласува допълнителна дейност, свързана с прокарване и полагане на още един провод по булеварда, който всъщност се оказва изключително важен. Предстои още едно разкопаване. Както се вижда участъците по бул.“Априлов“ вече са фрезовани и се надявам съвсем скоро той да бъде асфалтиран, както и участъците, планирани в рамките на ул.“Брянска“ – съвместно с изграждането на кръговото съоръжение там, и инициативата на Агенция „Пътна инфраструктура“ по ул.“Емануил Манолов“, каза още кметът Таня Христова.

При извършената от нас справка установихме, че дейностите по булеварда, попадащи във Втория етап на Водния цикъл, по договор е трябвало да бъдат завършени още на 11 юни 2014 година, от фирмата – изпълнител Станилов ЕООД. Стойността на договора е 17,6 млн. лв. с ДДС – обща стойност 15,7 млн. лв. с ДДС – стойност по ОПОС.

Въпросът е бил поставен и в местния парламент от общинския съветник Стилияна Тинчева и има официален отговор на нейното питане, но неясно защо е останал публично неизвестен.

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Марта Петрoва, Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Друг любопитен факт е, че от последна страница на габровски печатен ежедневник, от дата 1 юли 2014 г., научаваме от ръководителя на звеното за управление на Водния цикъл Марта Петрова, че бул. „Априлов“ категорично ще бъде с положена нова асфалтова настилка още до края на месец юли, имайки предвид най-вероятно тази година.

Потърсена по темата за коментар по телефона, ръководителят на Водния проект ни обясни, че всъщност цялостното асфалтиране на пътната артерия, предвидено по думите й от страниците на вестника „до края на месец юли“, е много относително. Марта Петрова не пожела да се ангажира с конкретна дата, тъй като от казаното от нея стана ясно, че асфалтирането изцяло зависи от метеорологичните условия.

В отчета за напредъка по Водния цикъл на града се казва, че към момента остатъчните налични по сметката на проекта средства възлизат на 6 043 877.28 лв.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Въпреки всички трудности, произтичащи от проблемите на държавно ниво, свързани с оперативната програма, проектът продължава да се изпълнява ефективно.

Няма прекъсване на строителния процес, нито просрочени плащания към изпълнителите поради невъзстановяване на средства от програмата към бенефициентите.

Все още Община Габрово обслужва ритмично финансовите си задължения по строителните актове, които се процедират ежемесечно. Следва обаче да се отчете сериозният риск от липса на финансова обезпеченост през идните месеци, ако плащанията не бъдат възобновени. Ако не се намери работещ механизъм за възобновяването им  от страна на държавата, Община Габрово ще бъде принудена да пристъпи към спиране на строителството на терен.

Този въпрос стои на дневен ред и пред всички други бенефициенти, както и пред Министерството и Националното сдружение на общините. За Габрово най-голям е рискът за договорите за пречиствателните станции, където строителството е в по-големи обеми“, гласи информацията за напредъка по Водния проект, към края на месец юни.

264302_176955375701803_4613835_nСтава ясно, че нито кметът Таня Христова, нито ръководителят на Водния проект Марта Петрова, могат да кажат със сигурност кога конкретно ще бъде положена новата асфалтова настилка по бул.“Априлов“ и всички ние да пътуваме по нея, ще си позволим една редакторска прогноза, без да ангажираме абсолютно никой с нея, относно предполагаемия срок на завършване на главната пътна артерия в нашия град.

Според нас той ще бъде завършен през месец юли, но 2020 година, силно надявайки се да не окажем прави в случая.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Икономика

Стартъп с амбициозни планове за Габрово

Published

on

В последните години Габрово все по-често се споменава като град, в който иновациите срещат предприемаческия дух. Нов пример за това е Digital New Era – уеб агенция, основана от Васил Гърбов, габровец, който прави смели стъпки към развитие на местната дигитална екосистема.

След няколко години опит в сферата на уеб услугите, Васил се връща в родния си град с ясна мисия, а именно да създаде условия, при които бизнесите и младите хора от региона могат да растат заедно чрез технологиите.

Под бранда Studio New Era, екипът му разработва иновативен модел „уебсайт като услуга“ – решение, което премахва високите първоначални разходи и предлага пълно уеб присъствие срещу достъпна месечна такса.

„Нашата цел е да направим качествените уеб услуги, достъпни и надеждни за всеки бизнес, независимо от размера му. Много компании искат да се дигитализират, но се спират заради цената или сложността. Ние премахваме тези бариери“, споделя Васил Гърбов.

Studio New Era предлага съвременен подход, който позволява на малките и средни предприятия в региона да изградят модерно онлайн присъствие, да достигнат нови клиенти и да развиват своята дейност устойчиво.

Моделът е гъвкав, а поддръжката – постоянна, така че собствениците да могат да се концентрират върху основния си бизнес, докато екипът на Digital New Era се грижи за всичко, свързано с техния сайт и дигитална визия.

„За нас е важно местната икономика да расте. Вярваме, че силният бизнес е гръбнакът на един жив град. Когато помогнем на една фирма да излезе онлайн и да бъде конкурентна, това е успех не само за нас, но и за Габрово като цяло“, допълва Гърбов.

Паралелно с услугите за бизнеса, Digital New Era развива и втора, не по-малко значима линия, свързана със създаване на възможности за млади хора, които искат да започнат кариера в ИТ сектора.

Компанията предлага менторска среда, в която начинаещи уеб дизайнери, разработчици, маркетолози, търговци и създатели на съдържание могат да трупат практически опит, да работят по реални проекти и да изграждат портфолио.

„Искаме да покажем, че успешна кариера в ИТ е напълно възможна и от Габрово. Тук има талантливи и амбициозни хора – просто им трябва шанс да се развиват в реална работна среда“, казва основателят.

Digital New Era не спира само до индивидуалните успехи. Екипът има амбицията да бъде част от създаването на по-активна предприемаческа екосистема в Габрово и региона – мрежа от хора, компании и организации, които споделят опит, идеи и ресурси.

Планират се инициативи за обучения, събития и колаборации между местни бизнеси и млади специалисти, които да насърчават сътрудничеството и иновациите. „Вярвам, че Габрово има потенциал да се превърне в модерен, дигитално ориентиран град. Имаме хората, идеите и духа – остава само да ги обединим около обща цел“, заключава Васил Гърбов.

Digital New Era и Studio New Era са пример за това как една идея, родена от местен предприемач, може да вдъхне нов живот на града. Със своите технологични решения и социална мисия, екипът не просто развива бизнес, а поставя основите на нова дигитална ера за Габрово.

Повече информация за агенцията и студиото можете да намерите на адрес:
https://newerawebsites.com/
https://studionewera.com/

А с партньорската програма можете да се запознаете:
https://studionewera.com/partnorska-programa/

Зареди още

Крими

„Пробация“ за габровец, блъснал полицай с мотор без номер

Published

on

На 13 октомври т.г., в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор от Габровска окръжна прокуратура и защитника на мъж от Габрово, с инициали К.С., с което на подсъдимия се налага наказание пробация за причиняване на телесни повреди при управление на МПС и за възпрепятстване на полицейски служител да изпълни задълженията си.

Съгласно споразумението К.С. се призна за виновен в това, че на 4 октомври 2023 г., в участък от пътя от кв. „Чехлевци“ в посока кв. „Горно Чехлевци“ в Габрово, при управление на мотоциклет марка „Сузуки (без регистрационен номер), нарушил правилата за движение по пътищата, в резултат на което с предна част на мотоциклета блъснал намиращия се на пътното платно и подал му знак да спре със стоп палка полицейски служител, с което допуснал причиняването на телесни повреди на последния, довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота.

Габровецът се призна за виновен и в това, че на горепосочените време и място не спрял на подаден сигнал за преустановяване движението на управляваното от него МПС и блъснал подаващият му сигнала, с което пречил на орган на власт – полицейски служител – младши автоконтрольор от група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност“ при сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Габрово, да изпълни задълженията си по Закона за МВР и по длъжностна характеристика, касаещи предотвратяването и пресичането нарушенията по пътищата и обществения ред, проверка редовността на документите, които трябва да носят водачите и техническата изправност на МПС.

За всяко от горепосочените престъпления на К.С. бе определено съответно наказание „пробация“, като на основание чл. 23, ал. 1, предл. ІІ от НК подсъдимият ще изтърпи едно общо наказание „пробация“, със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 2 години, с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 години.

Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Зареди още

Крими

Извадиха бракониерски мрежи от водите на язовир „Ал. Стамболийски“

Published

on

Екип от ИАРА – Габрово при сектор Велико Търново извърши проверка по вода на язовир „Александър Стамболийски“.

В хода на обхода установиха и иззеха незаконни риболовни уреди тип „герим“, с приблизителна дължина 300 метра.

На уредите имало около 100 броя куки без уловена риба. Инспекторите са проверили лица, извършващи любителски риболов от лодки, като при тях на са били установени нарушения.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица