

Култура
Петър Йедличка с ретроспективна изложба в ДХС

снимка: Дом на хумора и сатирата
Следващият „Весел четвъртък” в Музея „Дом на хумора и сатирата” може да бъде определен като „чешко-български”. Петър Йедличка от Бърно (Чехия) ще открие на 17 юли от 17.30 часа в зала 3 своя самостоятелна изложба, която е нарекъл „Течението на живота – конфронтация”.
Близо четвърт век дели Йедличка от времето, когато е част от журито на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата (1991). Има участия в две от неговите издания (1985, 1989) и награда за живопис, присъдена му от Министерството на културата. ДХС притежава 4 негови платна.
„Българската” му връзка води началото си от следването в Националната художествена академия в София (1973-1978), когато завършва при прочутия скулптор проф. Димитър Даскалов (1926-2010).
По онова време Георги Чапкънов му преподава рисуване, а Вежди Рашидов му е съкурсник. Подготвяйки се за идването в Габрово, Йедличка помоли екипа на Дома да покани от негово име за откриването на изложбата и Чапа, и Вежди Рашидов.
П. Йедличка отдавна е име в културата на Чехия и предава своя професионализъм на младите – преподава във Висшето училище по реставрация в Бърно, а преди това във факултета за изящни изкуства на Техническия университет в същия град. Към пристрастието си към скулптурата добавя и експериментирането в областта на живописта и гостува със свои изложби в Австрия, Белгия, България, Германия, Испания, Канада, Корея, Полша, Словакия, Унгария, Чехия, Япония.
Участва в симпозиуми по скулптура в България, Израел, Испания, Канада, Норвегия, Полша, Южна Корея, Япония, негови пространствени проекти в керамични мозайки и пластики са реализирани в Израел и в много градове на Чехия.
В изложбата „Течението на живота – конфронтация” художникът предлага на вниманието ни 33 живописни творби, 17 скулптури и 17 рисунки, сред тях както етюди от следването в София, така и работи от последната година. Впечатлява дивата експресия, която е жива обосновка на заглавието и явна творческа орис на нейния автор. Интересът на Йедличка е насочен към човешкото тяло, човешкия образ.
Художникът неизменно използва широк спектър от изразни средства и не се притеснява от експерименти. Експресивните цветове и линии в живописта, както и свободната мазка в скулптурата, често – ярко оцветена, подчертават индивидуалността на неговото свръхемоционално изкуство.
Творческият му пулс умишлено търси гротеската на формата. Състоянието на образите е в крайната фаза след изтощителна вътрешна борба. Дори когато са статични, те са наситени с енергия, освободена от автора. Цялостното му внушение е ясно – формата на нещастното физическо човешко тяло е неспособна да се справи с натиска на вътрешните духовни противоречия.
Съорганизатор на събитието е Чешкият център в София и от тяхно име на вернисажа ще гостува г-жа Марцела Зарубова. И този път млади пианисти от Музикален клуб „Весела” ще се впишат със свои изпълнения в празничната обстановка на „българо-чешката” вечер.
Изложбата може да се види до средата на месец септември.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 6 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 6 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 6 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Кримипреди 6 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 6 дни
Блестящо представяне за СК „Викинг“ на националното за водни спасители
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж