

Крими
Чалгария
Сънят на разума ражда Чудовища.
Франсиско Гоя
Нашата страна отдавна не е на три морета, но това не е най-страшното. Страни, далеч по-малки от нас, не така красиви и без море, са притегателни за своите граждани и емигрантите от цял свят, най-вече за младите, също и за нашите деца.
Нашата страна е страна на три блата. Блатата на политическата чалга.
Да погледнем ухилената физиономия на президента. Той или рекламира вместо нашите планини тези на Колорадо, или подарява 200-килограмово златно яйце на стъписания папа, или поздравява чешкия президент Вацлав Клаус като такъв на Полша. Няма съмнение, Плевнелиев е звездата на Институционалната чалга. В негово лице президентството е своеобразен самодеен хор, където е важен патосът, бликащият ентусиазъм и най-вече – участието по фестивали.
Любимецът на лелите и чичковците с ниски чела Бат Бойко е най-възрастният картотекиран футболист, посреща по халат патриарха на българската църква в болница, снима се с увиснали на мускулите му журналистки и плаши народа, че идва потоп. За да се върне на власт, е готов на всичко, напоследък бе особено активен в участието си по предизвикване фалит на банковата система. Най-запомнящите му снимки са в стил Кръстника и като генерал. Създаде собствен стил в чалгата – Генералска чалга. Интонацията напомня ранните мафиотско-героични тоналности на преселилия се в отвъдното Карамански, но Бат Бойко си е още тук. И след неговите песни в обществото зейват отдавна забравени пропасти на омраза, рекет и полицейщина. И най-вече на чалга, защото той е нейният генерален солист.
По-късно чалгата навлезе в жанра на Баладата. Публичната целувка между Станишев и Местан надмина по своята експресивност дори дискретна мъжка самотност от шезлонгите, където лидерът на БСП се наслаждаваше на тишината и Вигенин. Но независимо от целувката на двамата лидери, резултатът е повече от трагичен, както винаги, когато БСП случайно се докопа до властта. Най-ужасното от този провал е, че обърканата и дълбоко порочна коалиция с ДПС и разпадащата се социалистическа партия насила ще върнат на власт глутницата ГЕРБ.
В образа на Пеевски ритмите неочаквано се смениха и ръмжането им може да бъде определено като Животинска чалга. Хората по българските земи се подплашиха и побягнаха кой накъдето му видят очите, които имат спестявания – към банките. Ръмжането обаче не спира и предстоят кървави развръзки. С герои, за които стана дума по-горе и такива, които избягаха надалеч.
Дойде ред на Спортната чалга. Нейният солист не случайно носи прякора Дудука, израснал е по родните чалготеки. Днес е първи популист, пече кебапчета, позира във фитнес клубовете, воден от лозунга :”Здрав дух – здраво тяло”. Николай Бареков е позор за родната журналистика, родния Пловдив и повярвалите му кандидати за слава. Позор e за самата чалга. Догадки на него е излишно да се правят. Бареков ще изпълнява ролята на пътуващ чалга певец, във фантазиите си кандидат за премиер, докато има заплащане. То приключи.
Идва ред на най-интересната чалга, с аромата на карнавал, случва се в Габрово. Става дума за Карнавалната чалга. Наскоро тук се проведе изнесено заседание на Комитета на регионите – представително за някогашния Български Манчестър. По инициатива на услужливи ентусиасти, с одобрението на кметицата Таня Христова, пред залата на провеждащото се международно събитие са изложени две огромни кукли. Навярно взети от складовете, където се съхраняват експонатите от скучните напоследък и приличащи си като две капки вода ежегодни карнавали на хумора и сатирата. Двете фигури са на самата кметица и нейния политически и житейски опекун Томислав Дончев, сега евродепутат, бивш министър и кмет на Габрово. Очаква се фигурите да останат на публични места, за да красят града, да му предават по-европейски вид, но също и да дават мъдри съвети на гражданите.
Паноптикумът е пълен. И може да бъде продължен, но е твърде потискащо. Затова ще завърша с цитат на Йожен Йонеско:” Носорозите са отвън, тичат, ще ни смачкат! Има ли останали хора?”
И с въпрос: Така ли ще живеят децата ни?
Автор: Калин Илиев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана


По искане на Окръжната прокуратура в Габрово бе взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ на обвиняем за държане с цел разпространение на различни видове високорискови наркотични вещества, при условията на опасен рецидив.
Състав на Окръжния съд уважи искането спрямо 35-годишния А.Д. от Габрово. Мъжът е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 05.10.2025 г. в Габрово, без надлежно разрешително съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, при условията на опасен рецидив, в обитаваното от него жилище в гр. Габрово държал с цел разпространение различни видове високорискови наркотични вещества – кокаин, метамфетамин и марихуана.
За престъплението по чл. 354“а“, ал. 2 т. 4 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 29, ал.1, б.“а“ и б.“б“ от НК, за което А.Д. е привлечен в качеството на обвиняем, се предвижда наказание лишаване от свобода от 5 години до 15 години и глоба от 20 000 до 100 000 лева.
Съдът уважи становището на наблюдаващия прокурор, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение за авторството на деянието и е налице реална опасност обвиняемият да се укрие, както и да извърши друго престъпление.
Определението на Окръжен съд – Габрово може да бъде обжалвано пред Апелативния съд – Велико Търново.

Крими
Полицейско преследване като на филм завърши с кола по таван (снимка)


Екшън като в холивудски филм, завършил с обърната по таван кола, беляза изминалите дни.
Сцената се разиграла в събота вечерта, около 17.30 часа, на пътя между Габрово и Севлиево. Всичко започнало в района на пътния възел край село Поповци, когато екип на „Пътна полиция“ подал сигнал за спиране на лек автомобил „Дачия Сандеро“.
Вместо да отбие, водачът не изпълнил разпореждането и ускорил движението си в посока към Севлиево. Полицейският екип го последвал и предприел преследване, като за съдействие реагирал и автопатрулен екип на севлиевската полиция.
Близо до разклона за село Яворец полицаите предприели действия за принудително спиране на беглеца, като използвали лента с шипове. След преминаване през лентата водачът на „Дачия“-та загубил контрол над автомобила, ударил се косо в спрял автомобил, блъснал се в лявата и дясната мантинела, след което превозното средство се преобърнало по таван.
Водачът – 19-годишен от село Сенник, осъждан, отказал да бъде тестван за употребата на наркотични вещества. Пробата му за алкохол се оказала отрицателна. При извършената справка е установено, че той не притежавал свидетелство за управление на МПС, а поставените регистрационни табели били издадени за друго превозно средство.
Отделно, в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана. Установена била и самоличността на пътниците в катастрофиралия автомобил – на 21, 27 и 39 години.
На място е извършен оглед. Образувано е досъдебно производство, като работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Крими
Хванаха „упоена с пико“ бургазлийка край габровски нощен клуб


29-годишна дама от Бургас е поредният водач, хванат в Габрово от органите на реда да шофира под въздействието на наркотици.
Пробата ѝ отчела положителен резултат от употребата на метамфетамин, информират от пресцентъра на полицията.
При проверката униформените служители намерили и иззели бяло кристално вещество, реагирало при полевия наркотест на метамфетамин.
Случаят бил разкрит в неделя, 21 септември, час след полунощ в района на известно нощно заведение в Габрово.
На улицата, водеща и към него, полицейски екип спрял лек автомобил „Сааб“, управляван от 29-годишната бургазлийка. Оказало се, че шофьорката управлявала с употребата на пико.
Жената отказала да даде кръв за химически анализ и приела показанията на техническото средство, с което била изпробвана.
При последвалите процесуално-следствени действия бил открит и иззет наркотикът от същия вид. По случая е образувано досъдебно производство.


-
Любопитнопреди 5 дни
Празници на Севлиево, Празник на тиквата и Севлиевски есенен панаир
-
Новинипреди 6 дни
Христина Пенева и Калоян Петров са световни шампиони
-
Любопитнопреди 5 дни
Ново поколение дентална диагностика в Габрово
-
Културапреди 5 дни
Историческият музей в Дряново представя две нови книги в един ден
-
Новинипреди 6 дни
Отпуснаха първите стипендии „Д-р Никола Василиади“
-
Новинипреди 5 дни
„Равен старт“ ще представи нов спортно-терапевтичен център за деца и младежи
-
Новинипреди 4 дни
Силно представяне на габровци на републиканското по билярд
-
Икономикапреди 3 дни
Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово