Любопитно
Първи фестивал, посветен на Колю Фичето (снимки)

снимка: Сдружение МОГА – Дряново
В рамките на 4 дни, от 25 до 28 юни, Сдружение МОГА – Дряново, заедно с НЧ „Дряновска пробуда“ опитаха да създадат нещо ново – вместо да консумират щастие в името на Майстора, да създадат и оставят щастие след тях. Ако това е неясно, по простичко казано – рисуваха, ремонтираха, пребоядисваха и изграждаха нови неща, вместо само да стоят и да си говорят за славата на дряновския майстор.
Мотото на фестивала беше „Да оставим нещо след себе си, с което децата ни да се гордеят“. Над 50 души участваха в организацията на различните събития, а над 250 човека общо преминаха през него в различните му форми, споделят организаторите.

снимка: Сдружение МОГА – Дряново
Какво оставиха след себе си?
Стената на Колю Фичето.
В рамките на 4 дни, графити артистите от „140 идеи“ се завърнаха и оставиха след себе си 30-метровата стена до Моста на Колю Фичето в Дряново изцяло преобразена.
На различни парчета от Стената артистите изрисуваха различни ниши, които отразяват строителството на майстора и представят някои от основните негови ценности, като събирането на хората, силата на българския дух и вниманието към детайла и съвършенството.
Обновени детска площадка и мултифункционално игрище в жк „Априлци“.
Докато артистите рисуваха, малки и големи запретнаха ръкави и се заеха с нелеката задача да възстановяват площадката в най-големия жилищен квартал в Дряново.
За три дни доброволците оставиха след себе си ограда около игрището, поставиха маркировка, изчистиха всички боклуци наоколо и шкуриха и пребоядисаха всички пейки, люлки и катерушки на площадката.
Рисуване, 3D пъзели и безброй игри.

снимка: Сдружение МОГА – Дряново
Най-малките оставиха след себе си рисунки и построиха 3D пъзели на известни исторически обекти в България като Рилския манастир, Белоградчишките скали, Храм-паметникът „Александър Невски“.
Оставихме и дълги часове на смях и веселие с децата, които сами си изградиха приключенски лагер, включващ различни игри с малки награди.
Стипендия „Колю Фичето“.
След себе си оставиха и първата стипендия на името на майстора, която вместо на едни ученик, трябваше да бъде разделена на три – талантливите деца в Дряново са твърде много.
Отличени бяха Мариан Ноев, Нено Илиев и Пламена Колева.
Национален фотоконкурс „Строителният гений на Колю Фичето“.
Оставиха и страхотна фотоизложба на красиви снимки, които хора от цялата страна им изпращаха.
Конкурсът не беше за професионалисти и целта му беше простичка – повече хора да посетят обектите на Колю Фичето.

снимка: Сдружение МОГА – Дряново
„Получихме десетки фотографии от професионалисти и аматьори, които скоро ще може да видите и в постоянна изложба в Дряново. Наградихме тримата най-добри, определени от независимо жури – Генчо Витанов, Лора Георгиева и Величка Митева.“, споделят организаторите още.
Зумба.
За най-малките организирахме безплатен урок по зумба. За първи път в Дряново имахме възможност да опитаме от тази смесица от фитнес и аеробика.
Концерт.
За финал спретнаха малък концерт, с който искаха да поздравят всички дряновци.
Едни от най-талантливите момичета, Елисавета Димитрова и Татяна Асенова се погрижиха за качествената музика.
Имаше и малка изненада – Христо Маджаров от група „На конци“ и страхотната танцьорка Таня ни показаха част от магията на тяхното улично изкуство.

снимка: Сдружение МОГА – Дряново
Почистване след наводненията
И на последно място, но не и по значение.
Само седмица преди началото на фестивала Дряново беше под вода заради проливния дъжд.
В събота (21 юни) доброволци отидоха в най-пострадалото село от региона – Царева ливада и чистиха цял ден.
В неделя, на 22 юни, организирахме масово почистване на района около Моста на Колю Фичето.
С часове плевиха, метоха и ринаха кал, за да може уличката до Стената и изобщо целия район около моста да стане едно привлекателно място не само за фестивала, но и като цяло.
Основен спонсор на събитието бе Кока-Кола.
„Бихме искали да благодарим също на ЕТ „Ив-Иванов Дечев“, 1bike.bg, Пенчо Чуков, Румяна Петричева, Петя Пенева и всички, които отделиха от времето си и дариха труда си.“
За Сдружение „МОГА“:
Сдружение“МОГА“ е неправителствена организация, обединяваща хората, които желаят да направят своя град, Дряново, едно по-добро място за живеене.
Сред предишните им инициативи са залесяване с над 100 дръвчета, първият графити портрет на Колю Фичето, реставриране на Релефната карта в Дряново, Пейката на любовта, рекламното видео за Дряново и благотворителната кампания за децата от село Гостилица.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.
Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.
Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Любопитно
Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!
От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.
Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.
Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.
И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.
Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

-
Кримипреди 7 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 7 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова
-
Новинипреди 5 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Икономикапреди 7 дниЕврото в България: Какво печелим и защо е важно за джоба ни?
-
Новинипреди 6 дниАприловото училище празнува 191 години от създаването си
-
Икономикапреди 6 дниНад 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията
-
Новинипреди 6 дниНационалният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание
-
Културапреди 4 дни„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър






















