

Любопитно
Пътуване до Брюксел и 1 000 евро в конкурс на ЕК

снимка: Община Габрово
Стартира ежегодният фотоконкурс на Европейската комисия „Европа в моя регион“. През това лято е неговото трето издание, а целта отново е да се привлече вниманието към проекти, получили финансиране в рамките на регионалната политика на Европейския съюз. Проявата се провежда чрез Фейсбук страницата на Комисията – https://www.facebook.com/EuropeanCommission/app_386310531430573
Всичко, което трябва да направите, за да участвате, е да публикувате снимки на проекти, от които да става ясно, че са реализирани със средства от европейските фондове за регионално развитие. Изискването е снимката да включва доказателство като билборд, табела или плакат с името на проекта, стойността, логото на програмата и флага на Европейския съюз. Чувствайте се свободни да бъдете креативни и да включите някои забавни елементи в изображението! Организаторите са отворени и за споделяне на впечатления от конкретните проекти и тяхното значение за хората.
Регистрации в конкурса ще се приемат до понеделник, 25 август 2014 г. /до обед/.
100-те фотографии, получили най-много гласове, както и до 50 участия, избрани на случаен принцип /които не са включени в групата с най-много гласове/, ще бъдат представени пред жури от трима професионални фотографи, които ще изберат трима победители. Отличените ще получат награди – 1 000 евро за закупуване на цифрово фотографско оборудване и пътуване до Брюксел за двама по време на Европейската седмица на регионите и градовете Open Days /6-9 октомври 2014 г./
За да имате по-голяма популярност и повече споделяния, използвайте официалния хаштаг /знак за препратка/ на конкурса, когато споделяте участието си във Фейсбук или Туитър: #EUmyRegion. Приложението за Фейсбук се предлага само на английски език.
Информация за текущите и реализираните проекти в община Габрово може да намерите на http://gabrovo.bg/articles/index/lang:bg/p:404
Любопитно
Щъркели накацаха околовръстното на Габрово (снимка)


Необичайна гледка изненада някои шофьори по околовръстния път на Габрово. Потребител на социалните мрежи днес, 13 август, публикува снимка, която показва ято щъркели, наброяващо близо 14 птици, строени като за фотосесия.
От кадъра ясно се вижда, че три от пернатите са кацнали директно върху парапета на моста, а останалите – невъзмутимо на самото платно, по което се движат коли и камиони.
Снимката, качена в местна фейсбук група, за минути събра стотици реакции и коментари. Някои потребители се шегуват, а други подозират, че щъркелите просто са решили да огледат движението край Габрово преди отлитане си на юг.
*Снимка: Горан Раткович, фейсбук.


Култура
Откриха древна византийска златна монета на крепостта Хоталич (снимки)


Ценната находка е намерена по време на редовните археологически проучвания, провеждани от Исторически музей – Севлиево, финансирани от Министерство на културата и Община Севлиево. Научният ръководител на обекта Надежда Ботева и нейният екип ще продължат работата си до края на месец август.
Монетата е тремис на византийския император Юстин II (565 – 578). Тремисът е най-малкият номинал на византийските златни монети. Тежи 1,5 грама и има диаметър 18 мм. Изработена е от злато с много висока проба – 22-23 карата.
Сечена е във византийската столица Константинопол. На лицевата ѝ част е образът на императора, с диадема, облечен с броня. Император Юстин II наследява трона след един от най-славните византийски императори – Юстиниан Велики (527 – 565). Юстин II не успява да се справи с множеството проблеми, които наследява вследствие на амбициозната политика на предшественика си. Империята губи територии и затъва във финансова криза. Императорът се разболява от психическо разстройство и умира.
На обратната страна на монетата е изобразена богинята на Победата (лат. Victoria), в ход на дясно, глава на ляво, държи венец и сфера с кръст.

За 46-те години, в които се провеждат разкопки на крепостта, във фонда на Историческия музей в Севлиево са постъпили три златни монети. Те са открити през 80-те години на ХХ в.
Последната златна находка ще бъде показана в Хаджистояновото училище по повод празниците на Севлиево през октомври и ще заеме своето място в постоянната експозиция “Археология”.


Любопитно
Търси се „Група Х“, ама не за ремонт на покрива, а за сцена в Янтра


Младежки център – Габрово, в партньорство с Pangura Music Studios, обяви кастинг за млади музикални групи под надслов „Търси се група Х“. В инициативата могат да участват изпълнители на възраст от 15 до 29 години от Габрово и региона, които искат да се изявят на сцената на фестивала „Реките на града – Габрово – Младежки случки срещу течението“.
Събитието ще се проведе от 12 до 14 септември в необичайна локация – коритото на река Янтра. Победителят ще спечели професионален звукозапис на авторска песен в студиото на Младежки център – Габрово.
Кандидатите трябва да изпратят любителски видеозапис на изпълнение (не е задължително авторско) на имейл yc@gabrovo.bg до 28 август 2025 г., като посочат име и фамилия на представител на групата, име на групата и телефон за контакт.
Жури ще подбере три групи, които ще участват във фестивалната програма, а крайният победител ще бъде определен от жури и публика по време на живите изпълнения. Организаторите призовават: „Търси се група Х? Това може да е началото на едно уникално музикално пътешествие – чакаме вашите видеа!“


-
Любопитнопреди 6 дни
Щъркели накацаха околовръстното на Габрово (снимка)
-
Културапреди 6 дни
Откриха древна византийска златна монета на крепостта Хоталич (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Безплатен транспорт за Националното честване на Шипченската епопея
-
Новинипреди 6 дни
Внимание, кибератака: Фалшиви мейли от името на РЗОК – Габрово!
-
Културапреди 7 дни
МК „Весела“ с нови награди от международен конкурс
-
Любопитнопреди 6 дни
Търси се „Група Х“, ама не за ремонт на покрива, а за сцена в Янтра
-
Новинипреди 5 дни
Днес празнуваме Голяма Богородица
-
Кримипреди 6 дни
100-грамов пакет с пико „цъфна“ ненадейно в автомобил, а водачът му отказа тест