Любопитно
15 години детско–юношески театър „Смехоранчета“

снимка: НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1928”
15 години изпълнени с много идеи, полезни хрумки, десетки гостувания, фестивали, откриване и израстване на млади таланти. За 15 г. в Детско Юношеския Театър с художествен ръководител Виктория Петрова са участвали 187 деца, представени са 21 спектакъла.
Първите пораснаха, вече работят, сегашните са гимназисти от пет гимназии и играят в представленията на „Смехоранчета” по 8-9 години. Юношеският състав „Смехоранчета” е към НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1928” – кв. Бичкиня, гр. Габрово, което съдейства за многобройните изяви на младите смехорански таланти.
Само в последните години младите таланти се радват на 8 първи, втори и трети места, печелят много грамоти, отличия и плакети.
В юбилейната 2014 „Смехоранчетата” подготвиха 3 спектакъла: „Юнаци с умни калпаци”, „Операция „Петле” и „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита с китка накитена”, участваха в 5 национални фестивала – В. Търново, Севлиево, Русе, Варна, Поморие и завоюваха първо място в Международния фестивал „Приказка за теб” в гр. Варна при много силна конкуренция. Те заеха второ място в националния фестивал „Малкият принц” в гр. В. Търново, на който миналата година спечелиха първо място и 4 индивидуални награди за главни женски и мъжки роли – Явор и Борис Генчеви, Йоанна Марева и Любомир Ламбов. Младите таланти получиха поздравления от журито и публиката.
Самият юбилей „Смехоранчета”–та отпразнуваха на 12 юни с богата програма в Кукления театър в Габрово с много гости, фенове, родители, обществени институции, приятели. Невероятният спектакъл „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита с китка накитена” по Никола Русев покори публиката с настроение, смях, талантливо изпълнение, музика и танци. Вълнуващ момент бе присъствието на бивши „Смехоранчета”, които разказаха най–милите си спомени, сценични комични изпълнения.
Много поздравителни адреси, цветя, родителски спомени и вълнения изпълниха смехоранската сцена. Юбилейната програма на младите актьори продължава със спектакъл в МОЛ Габрово и ново участие във фестивал в гр. Поморие тази седмица. Важната година ще приключи в навечерието на 1 ноември – Ден на будителите, когато талантите ни отново ще бъдат на сцена с новия си спектакъл „Операция „ Петле”.
Петнадесет години са доста време – на израстване, на развитие на заложби, приятелства и незабравими мигове, през които всеки отнася много красота от театралната сцена през своето детство и юношество.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Кукленият театър получи отличие от Китай

Държавен куклен театър – Габрово взе участие за първи път в 4-та Международна седмица на кукленото изкуство в Нанчонг, Съчуан, Реплика Китай от 2 до 8 декември на 2025 г. Авторската постановка на младия екип Венера Нечкова и Краси Кирчев „Лъжливото овчарче“, с участието на актьорите от трупата Павел Кинчев, Петър Гайдаров и Янна Генчева, завоюва престижния приз за „Изключително културно наследство в областта на кукленото изкуство“.
Това се случва в контекста на иновативен израз на традиционното куклено изкуство който бе връчен на пищна церемония, проведена в Големия куклен театър на Съчуан – Нанчонг.

Делегацията от страна на Габрово, единствената от страна на България в лицето на актьорите, постановъчният екип, директорът на кукления театър в Габрово – Алфидин Ахмедов и творческо-техническият състав в лицето на Съби Събев – осветление и Благомир Предушев – озвучаване, взе участие заедно с официалните лица, журито и останалите 31 международни трупи в двудневния парад на кукленото изкуство.
Всички участници бяха облечени в автентични фолклорни носии. След вълнуващото посрещане актьорите представиха две представления пред жури в различни дни. Разнообразните локации и сцени в града домакин Нанчонг, които бяха определени за габровската куклена трупа, бяха изпълнени с многобройна публика, която възторжено аплодираше екипа.

Драматизацията по баснята на Езоп беше поставена през изминалия сезон – 2024/25г. по идея на директора Алфидин Ахмедов и младия режисьорски екип. След изключителния успех, както на сцената в Габрово, така и в турнета на страната, постановката заслужено бе предложена за селекция в престижния форум, отговаряйки на зададените предварително критерии.
Поканата и селекцията за Нанчонг, родният град на Северния куклен театър на Съчуан, който е най-респектиращият вид традиционен куклен театър в Китай, регистриран в ЮНЕСКО, не е случаен момент, а плод на опита, добре свършената работа и сътрудничеството на ДКТ-Габрово със световната организация на куклените театри и дейци – Актунима.

След встъпването си в длъжност през 2020 г. директорът – Алфидин Ахмедов, активира идеята Куклен театър – Габрово да стане отново равноправен член на Международната организация Акт-Унима след десетилетия прекъсване на легитимното му членство поради неясни причини. Интернационалната седмица на кукленото изкуство в Нанчонг е организирана съвместно от Провинциален отдел по култура и туризъм на Съчуан със Общинското народно правителство на Нанчонг, Комитетут на Азиатско- тихоокеанската федерация на Международната куклена федерация – Акт-Унима.
Отдел за връзки с обществеността на Общинския комитет на ККП Нанчонг, Общинско бюро по култура, радио, телевизия и туризъм в Нанчонг, Център на Международната федерация по кукли в Китай и Китайско дружество за куклено и сенчесто изкуство имат основна цел – културен обмен между Китай и чуждите страни.
Тазгодишното мото на фестивала е: „Споделяне на величието на кукленото изкуство и насърчаването на общностите да се приобщават към него, както и да го развиват в глобалния свят“.
Габровският куклен театър, освен завоювания приз през фестивалния престой, достойно се позиционира и сред своите идентични организации от 20 държави, 31 представителни трупи от Китай и чужбина с общ брой изпълнители и артисти – 350, представяйки всички общо 70 различни заглавия.
Безупречният резултат не би бил възможен без екипната работа, довела до него, съчетана с добрият мениджмънт, за който директорът на куклената организация Ахмедов изказва най-искрени благодарности, както на екипа на театъра, така и на Министерството на културата, Община Габрово, Общински съвет – Габрово и Фондация за подкрепа на културни проекти.


Любопитно
Детското коледно градче на Габрово отваря тази вечер

Мястото, където мечтите оживяват, тази година е паркът с Мечето, където ще отвори врати Детското коледно градче. Днес, 15 декември, от 17.30 часа Община Габрово кани всички малчугани и техните родители на официалното откриване.
Градчето тази година е още по-богато и пъстро – сред светлините и празничната украса ще ви очакват фигурите на любими герои, които не само ще можете да видите, но и да докоснете, да се снимате с тях и да се пренесете в техния приказен свят. Децата ще могат да застанат редом до Скай и Чейс от „Пес патрул“, да се почувстват част от магията на „Замръзналото кралство“ с Елза и Анна, да срещнат Спайдърмен, а Мики Маус ще бъде там, за да раздава усмивки и настроение.
За най-любопитните ще има и истинска приказна изненада – къщичката на Хензел и Гретел, която ще ви примами със своята сладка магия. За доброто настроение на присъстващите ще се погрижат децата и младежите от денс-формация „Олимпея“, а най-очакваният гост – Дядо Коледа – ще пристигне по един малко по-необичаен начин, за да приеме писмата с най-съкровените желания и да се снима за спомен с всяко дете.
Детското коледно градче е мястото, където усмивките стават най-ценният подарък, а празничният дух се разлива навсякъде.


Любопитно
ПТГ „Д-р Никола Василиади“ отбелязва 130 години с тържествен концерт

На 18 декември, четвъртък, от 17.30 часа в зала „Възраждане“ ще се състои тържествен концерт по повод 130-годишнината на Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово.
Събитието ще събере ученици, учители, възпитаници и приятели на училището, за да отпразнуват дългогодишната му история, традиции и приноса му в образованието. През последните години гимназията следва ясна политика – всички тържества, концерти и празници да бъдат изцяло дело на нейните възпитаници. Така сцената се превръща в място, където талантливите ученици на училището показват своите умения и постигнатото, без да се канят външни изпълнители.
Юбилейният концерт ще представи пъстра и емоционална програма, подготвена от най-изявените ученици на гимназията. В нея участие ще вземат XIV училищен гвардейски отряд и IV училищен гвардейски оркестър, танцов клуб „Майсторите“, както и Младежка театрална формация „Искра“.
На сцената ще се изяви и Йоана Ненова – ученичка от 12 „б“ клас и помощник-диригент към вокална група „Габровски гласчета“. Част от концерта ще бъдат и Николай Нанев от 10 „д“ клас и неговата партньорка Ема Пенкова, ученичка в Националната Априловска гимназия – представители на клуб „Ритмика“ – Габрово, многократни медалисти от национални и международни състезания по спортни танци.
Юбилеят на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ е не само празник на училището, но и символ на приемствеността, духа и вдъхновението, които поколения възпитаници продължават да носят и развиват вече 130 години.
Ден след концерта, на 19 декември, ще бъде открита и новата спортна зала на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово „Арена Механо“.


-
Кримипреди 6 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди 2 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди 17 часаДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Любопитнопреди 7 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Новинипреди 6 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 6 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 7 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово









