Свържи се с нас

Новини

Широк форум обсъди Общинската стратегия за развитие на средното образование

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Първа работна среща за обсъждане  „Проекта за стратегия на община Габрово за развитие на  средното образование 2011 – 2015“ се проведе вчера  в Габрово. На форума присъстваха  директори на училища и детски градини, представители на регионалния инспекторат, областната и общинска администрация, синдикални организации, търговско – промишлената палата.

Общинската стратегия се основава  на анализ на състоянието на средното образование в община  Габрово през последните 4 години.

Според модератора на срещата Ани Маринова – директор на НАГ „Целта на този форум е да обсъдим проекта за стратегия, да се чуят идеи за нейното подобряване, така че тя да се направи по – гъвкава и работна. „

„Това е отворен документ, който търпи изменения. В момента Народното събраниве обсъжда национална стратегия за средното образование  и аз ви обещавам, че след като националния документ стане факт, ние ще направим още една среща, но този път в присъствието на народни представители и  представители на  Министерство на образованието. Важно е ние да изпреварваме събитията, а не да вървим след тях“, даде старт на обсъждането кметът на Габрово Николай Сираков.

Срещата протече под формата на дискусия , на която се чуха гледните точки на директорите, синдикатите и бизнеса.

„По отношение на структурата и съдържанието на документа не трябва да има толкова много стратигически цели. Една е достатъчна и тя трябва да бъде обвързана с основния преоритет за развитие на средното образование на Република Булгария – „Равен достъп до качествено образование“. Това би било достатъчно като за начало за поставяне стратигическата основа на този документ. Как Община Габрово ще осигури равен достъп до качествено образование, чрез всички съществуващи структури и чрез ресурсите, с които разполага сега и в бъдеще,  трябва да се съдържа в този документ.  Целите и мерките трябва да бъдат в посока на училищната мрежа, финансовия ресурс, учители, ученици и родители. Смятам, че така структуриран един стратегически документ би бил безкрайно полезен, защото кратко и точно ще показва на общината и обществото случващото се в сферата на образованието“, даде своите препоръки Грациела Родева от регионалния инспекторат по образовние.

В края на срещата всички участници поеха ангажимента писмено да изпратят  своите предложение, за промени  в документа, така че  образованието в Габрово да бъде качествено, конкурентноспособно  и отговарящо на потребностите на съвременния свят.

Новини

Габровски учител участва в международен педагогически форум

Published

on

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.

Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.

Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.

Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.

Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.

Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.

Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.

Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Зареди още

Новини

Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Published

on

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.

Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.

Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.

Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Новини

Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.

В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица