Новини
Наградиха 130 изявени деца на Севлиево

снимка: Община Севлиево
Престижни отличия в областта на науката и изкуството получиха 130 изявени деца. Това стана вчера, по време на 11-тото издание на Талантливите деца на Севлиево, организирано от Училищно настоятелство – Севлиево. Основните критерии, на които трябваше да отговарят номинираните, е да имат спечелена награда от национални и международни конкурси. Наградите бяха раздадени две категории – индивидуални и групови, информира Мирела Ганчева от местната общинска администрация.
Индивидуални награди получиха ученици от училищата Средно общообразователно училище „Васил Левски“, Второ основно училище „Стефан Пешев“, Професионална гимназия по механоелектротехника „Генерал Иван Бъчваров“, Професионална гимназия „Марин Попов“ и възпитаници на Народно читалище „Развитие – 1870“ – Севлиево.
Групови награди получиха Вокален квартет ,,Upstream Voices”, Вокален квартет ,, Upstream Voices – Junior”, Вокална група ,,Upstream Voices – Diamonds”, Трио „Галакси“ с ръководител Ценка Горалова. Детски Арт център „Видима“ с ръководител Снежана Велчева, Школа „ВВ-АРТ” с ръководител Васко Василев при Детски комплекс „Йовко Йовков”, Школа за изобразително изкуство при Народно читалище „Развитие – 1870” с ръководител Ива Русинова, вокална група „Звънче” с ръководител Бояна Пенчева при Детски комплекс „Йовко Йовков”, музикална певческа школа с ръководител Цветан Цонев при Детски комплекс „Йовко Йовков” , Певческа група за автентичен фолклор – първа награда на ХХІV Национален фолклорен фестивал „Янко Петров” гр. Гълъбово с ръководител Радка Цвяткова 15 ученици от Второ основно училище „Стефан Пешев” и Клас по народно пеене при Народно читалище „Развитие – 1870” с ръководител Цветина Минева.
Училищно настоятелство – Севлиево връчи и една специална награда за изключителни заслуги на Димитър Братованов, доброволец на Младежки център.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.
„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.
На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.
При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.
Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.
Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.
В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.
При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Новини
С купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Купа, два златни и един бронзов медал спечелиха шахматистите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Йоан Велчев, Кристиян Василев и Стефан Тотев в шахматния турнир „Купа Световен ден на шаха“, който се проведе в Казанлък.
14-годишният Йоан Велчев, който постигна 6,5 точки от 7 възможни се нареди първи в целия турнир и заслужено грабна купата и златния медал.



12-годишният Кристиян Василев, който постигна 4,5 точки, се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и пети в генералното класиране и спечели златен медал.
13-годишният Стефан Тотев също постигна 4,5 точки, което го нареди трети във възрастовата му група и шести в генералното класиране и му отреди бронзов медал.




Достойно се представи и 7-годишният Стелян Пелеев от ШК „Орловец 1997“, който участва в Б турнира за деца до 9 години.
С 3 точки Стелян се нареди пети във възрастовата група „Детска градина“ с равен брой точки с третия и получи предметна награда, каквато организаторите бяха осигурили, освен за призьорите, и за всички деца от най-малката възрастова група.

Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

-
Любопитнопреди 6 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Културапреди 6 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди 5 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 5 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 4 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 5 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 4 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 4 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб








