Новини
Какво следва за отбора на Борусия Дортмунд?
Завърши още един сезон на германската Бундеслига, в който „жълтата подводница“ трябваше да се примири със загуба на титлата от намиращия се в отлична форма тим на Байерн Мюнхен.
Само преди година Дортмунд се подготвяха за финала на Шампионска лига. Те дадоха сериозна заявка да се наредят сред някои от най-добрите грандове на европейската сцена като Барселона, Реал Мадирд, Байерн Мюнхен и Манчестър Юнайтед. Тогава изглеждаше така сякаш Германия има два супер клуба и достойна дълготрайна конкуренция на „баварците“ в местния шампионат.
Дортмунд загубиха техния най-ценен талант в лицето на Марио Гьотце и му позволиха да премине в тима на прекия им съперник за титлата в Бундеслигата – Байерн. Те все пак показаха своите шампионски амбиции като осъществиха няколко големи трансфера при привличането на Хенрих Мхитариан и Пиер-Емерик Аубамеянг. Въпреки това, усилията им се оказаха недостатъчни за да спрат „баварците“ да направят своя пореден дабъл в местните турнири. Няма съмнение, че това бе един разочароващ сезон за Дортмунд. Въпреки това националният селекционер на Германия ще заложи за Световното първенство по футбол на голяма част от тях. Обстоятелствата също бяха срещу тях, след като те трябваше да се справят с липсата на редица контузени титуляри и големите очаквания от страна на привържениците и ръководството на клуба. Макар да завършиха на второ място в шампионата и да достигнаха до финала за Купата на Германия, кампанията им изглеждаше много по-обнадеждаваща, когато започнаха сезона демонстрирайки невероятна форма.
Робърт Левандовски ще последва Гьотце на „Алианц Арена“ през лятото като свободен агент и старши-треньорът на тима Юрген Клоп ще има тежката задача да се опита да запълни сериозната празнина, която се създава в нападението на „жълтата продводница“. Макар да подписаха с Адриан Рамос и вероятно скоро да привлекът Чиро Имобиле, играта на поляка през последните няколко месеца показа колко важно е неговото присъствие на терена за доброто представяне на Борусия.
Дали Дортмунд ще успеят да останат водеща футболна сила както в Германия, така и в Европа? Единственият им останал играч с клауза за откупуване подобна на тази на Гьотце е Марко Рьос, но от ръководството на клуба предложиха на германския нападател повишение на заплатата, ако се съгласи тази клауза да бъде премахната. Според слуховете на местната преса по-богати европейски клубове отправят запитвания за играчи на „жълтата подводница“ всяка седмица, но генералният директор на Борусия Ханс-Йоаким Ватцке отрече евентуалната продажба на ключови за тима футболисти.
„Ние няма да продаваме никой от важните за нас футболисти, които имат валиден договор с клуба. Много от звездите на Дортмунд имат още години до изтичането на техните споразумения и дори Илкай Гундоган, който можеше да напусне клуба през лятото удължи престоя си на ‚Сигнал Идуна Парк‘ с още година.“
Матс Хюмелс, Лукаш Писчек, Рьос и Марсел Шмелцер имат контракт с клуба до 2017 и ще трябва да оформят основното ядро на тима през следващите няколко сезона.
Тазгодишната кампания обаче доказа, че имат нужда от нещо повече от подбрана група играчи за да успеят да вдигнат титлата. Те определено трябва да използват значителна част от финансовите си възможности, за да подсилят своя крехък състав, който не може да се похвали с голяма дълбочина и избор за отделните постове, ако искат да жънат успехи както в местния шампионат, така и в елитните евро турнири.
Новини
Отбелязваме Стефановден!
Стефановден е денят на Свети Стефан. Чества се на третия ден след Рождество — 27 декември.
Култът към този светец е голям, почитта към него — също. От времето на Апостол Павел насам всички наричат Св. Стефан пръв мъченик (първомъченик), защото е една от първите жертви на християнската вяра.
Обредна трапеза: свинско с кисело зеле, баница с черва или месо. Приготвят се месни ястия и на трапезата се събира цялото семейство. Младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастни роднини
На този ден празнуват всички с имената: Стефан и Стефка и производните им:
Стефи, Стефко, Стефчо, Степан, Стефа, Стефана, Стефанка, Стефания, Фанко, Фано, Фана, Фаница, Фанула, Фанча, Фани, Теки, Теко, Течо, Венко, Венче, Венета, Венка, Венчо, Венцислав, Венцислава, Кита, Китана (поради това, че в превод от гръцки Стефан означава венец, на този ден могат да празнуват и тези имена или на Цветница), Стамен, Стан, Станко,Стайко,Стамена, Стана, Стаматчо, Стаме, Стаменко, Стаменчо, Стамер, Стамин, Стамир, Стамко, Стамно, Стамо, Стамул, Стамчо, Стамян, Станул, Стаминка, Стамира, Стамка, Стамуда, Стамуша, Станачко, Станаш, Станчо, Станимира, Станислава, Стане, Цако, Цанко, Цано, Цанчо, Цанка, Стою, Стояна, Стоичко, Шон, Шона.

Новини
Днес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
Вторият ден на Коледа – 26 декември, е Събор на Пресвета Богородица. В деня след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на Богородица, родила Спасителя.
В този ден се чества паметта на Св. Йосиф Обручник, на цар Давид като славен родоначалник на Исуса Христа и на Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на гр. Ерусалим.
По решение на Второто национално общо събрание на съюза “Ние жените за достойнство и равенство” (28 март 1997) църковният празник на Свети Йосиф Обручник, земния баща на Исус, се отбелязва като празник на бащата. За първи път е честван през 1997 г.
Към Коледните празници се числи и Стефановден – на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Със Стефановден завършват Коледните празници.

Новини
Честито Рождество Христово!
Рождество Христово или още Коледа е един от най-големите църковни празници. На него християните честват рождението на Исус Христос. Според Евангелието от Лука това става в град Витлеем в провинция Юдея.
Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден. При католиците и протестантите Коледа е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. На този ден постите свършват и семейната трапеза вече включва месни и млечни ястия. Вярващите ходят на черква, където има празнична служба.
Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий (6 в.) изчислява, че Христос е роден в 754 г. от основанието на Рим.
Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Исус, майка Му Мария, заедно със съпруга ѝ, дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род, отиват във Витлеем, родното място на Йосиф. Римският император Октавиан Август издава заповед за преброяване на населението в империята — в границите ѝ тогава се намира и Палестина. Всеки трябва да се запише в родното си място. Мария и Йосиф не могат да намерят място в страноприемницата и затова се подслоняват в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. В мига на Рождеството в небето пламва необикновена светлина, явява се ангел, който съобщава на намиращите се наблизо пастири, че е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири са и първите, които се поклонили на Бога-Син. Младенецът Исус почитат и трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.
Днес имен ден празнуват всички, които носят имената Христо, Радослава, Радослав, Радостина, Радостин, Божидар, Емил, Емануил, Християн, Ренета, Християна, Кристиян, Кристияна, Кристина, Христина и др.

-
Кримипреди 6 дниПиян водач без книжка причини тежка катастрофа със загинал край Севлиево
-
Кримипреди 6 дниОставиха в ареста един от двамата, „шетали“ из цяло Габрово
-
Новинипреди 4 дниБъдни вечер е! Денят преди Рождество Христово!
-
Новинипреди 6 дниВиктор Меразов е Спортист на Габрово за 2025 година
-
Новинипреди 6 дниОбластна среща акцентира върху ранното включване на децата в образованието
-
Новинипреди 3 дниЧестито Рождество Христово!
-
Новинипреди 2 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди един денОтбелязваме Стефановден!





