Свържи се с нас

Новини

КНСБ подкрепя Европейска гражданска инициатива за образованието

Published

on

снимка: КНСБ

снимка: КНСБ

КНСБ подкрепя инициативата на Диамандопулу – председател на DIKTIO – мрежа за реформи в Гърция и Европа, чиято цел е гарантиране на средствата за образование в Европейския съюз (ЕС). Европейското движение, озаглавено „Образованието е инвестиция! Не смятайте разходите за образование като част от дефицита!“, с цел образованието да се определи като приоритет както в ЕС, така и във всяка страна членка на съюза, с оглед на очертаващите се неравенства в обществата, изправени пред настоящата финансова криза.

За реализиране на поставената цел, съгласно правилата на Европейския съюз е лансирана Европейска гражданска инициатива „Образованието е инвестиция! Не смятайте разходите за образование като част от дефицита!“, с която се предлага да се извади от дефицита на публичните разходи на всяка страна частта от бюджета за образование, която е по-ниска от средната й петгодишна стойност за страните от Еврозоната. Средствата за тази политика трябва да дойдат от преразпределяне на бюджетите от европейските рамки за подпомагане, Европейската централна банка, или дори от специално разработени заеми, които ще бъдат свързани с изпълнението на специфичните цели на образователната политика.

За да успее тази европейска гражданска инициатива, до 6 август 2014г. трябва да бъдат събрани един милион подписа на европейски граждани в съответствие с правилата за европейските граждански инициативи.

КНСБ, като най-голямата обществена организация в България, апелира за включването на структурите на Конфедерацията чрез организирането на подписка в подкрепа на европейската гражданска инициатива „Образованието е инвестиция! Не смятайте разходите за образование като част от дефицита!“. Освен синдикалисти, в акцията могат да се включат всички лица, желаещи да изразят позиция като граждани на ЕС. Това може да стане чрез сайта на инициативата на адрес http://invest-in-education.eu/ или чрез формуляра на хартиен носител за изявление за подкрепа, който се намира във всеки офис на КНСБ от региона, където може да се получи и повече информация за инициативата.

ГАБРОВО
РС на КНСБ – тел.: (066) 80-53-71, 0882 355171, 0885970331
e-mail: gabrovo@citub.net
5300, ул. „Брянска“ 30, ет. 10, ст. 1

СЕВЛИЕВО
Веска Бенева – тел.: (0675) 3-35-07, 0885 970 345,
e-mail: veska_beneva@abv.bg
5400, ул. „Стара планина” 34 – Об С на КНСБ

ДРЯНОВО И ТРЯВНА
Цветомира Джепунова – тел.: 0885 970 484,
e-mail: knsb_dryanovo@abv.bg, Дряново 5370, ул.„Никола Мушанов”3
e-mail: knsb_tryavna@abv.bg, Трявна 5350, ул. „Ангел Кънчев” 89

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Ще вземе ли „Прогресивна България“ трети мандат от Габрово?

Published

on

След убедителната победа на коалицията на Румен Радев на изборите от 19 април, в Габрово се задава въпросът дали формацията може да надгради успеха си и да спечели трети от четирите мандата в Седми избирателен район.

„Прогресивна България“ събра близо 48% от гласовете в областта – резултат, надвишаващ националния им процент, което естествено поражда такива очаквания сред симпатизантите.

Изборната аритметика обаче засега не е благосклонна. При около 22 277 гласа за ПБ и общо около 46 500 действителни гласа в района, квотата за един мандат се изчислява на около 11 600 гласа.

Коалицията покрива два мандата директно, но остатъкът вероятно не е достатъчен, за да се конкурира успешно при националното преразпределение.

Предварителните изчисления сочат двама депутати от Габрово: водачът Николай Косев и вторият в листата Данаил Лалев. Третият народен представител в листата на ПБ за района би бил следващият кандидат, който евентуално би спечелил мандат при благоприятен изход от преразпределението и това би била Силвия Кръстева.

От ГЕРБ се очаква да влезе един народен представител от Габрово, а водач на листата им е Томислав Дончев. При ПП-ДБ първи е Богомил Петков, като коалицията също се очаква да вкара един депутат от района. Дончев обаче е водач и на листата в 23-и МИР София, което означава, че след официалното обявяване на резултатите той ще трябва да вземе решение от кой район предпочита да влезе в парламента. В случай че избере столицата, неговото място в габровската листа би се освободило за следващия след него кандидат, а именно Михаил Митов.

Централната избирателна комисия ще обяви в събота, 25 април, имената на избраните народни представители в 52-рото Народно събрание, съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова.

Според Изборния кодекс имената на избраните народни представители трябва да бъдат обявени не по-късно от седем дни след изборния ден. До тогава всякакви изчисления остават предварителни, а Габрово ще прати четирима свои народни представители в състава на 52-рото НС.

Зареди още

Любопитно

2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май

Published

on

По време на карнавалния уикенд в Габрово, наред с котки без опашки и сатирични костюми, Център Кристо и Жан-Клод представя многопластова програма от изложби, пърформанс и музика, които преплитат индустриално наследство, съвременно изкуство и паметта за Христо Явашев – Кристо.

Програмата събира артисти и дизайнери от шест европейски града – Кемниц, Мюлуз, Манчестър, Тампере, Лодз и Габрово. В продължение на две години, чрез резиденции в градовете, срещи с местната общност и изследване на функциониращи и изоставени фабрики, артисти създават 18 дизайна за съвременно работно облекло, вдъхновени от локалната индустриална история.

Кулминацията (и гранде финал) ще се състои в самата сграда на бившия Текстилен техникум в Габрово – днес Център Кристо и Жан-Клод.

На 15 май от 18.00 ще се проведе пърформансът „Метаморфози на работното облекло“, в който участници без професионален опит ще облекат създадените дизайни и ще разкажат през своя поглед историите зад тях. “Актьорите-модели” ще посрещнат публиката в застинали през 2009 класни стаи, производствени пространства и кабинети по багрене и машиностроене, а присъстващите ще трябва сами да открият отделните наративи, разпръснати по етажите.

На 16 май от 15.00 часа, преди карнавалното шествие, ще бъде открита изложба “Метаморфози на работното облекло”. Инсталация от всички 18 дизайна, която преплита текстилната индустрия на Габрово с машинната иновация на Кемниц, трудовата съпротива на Манчестър, модната история на Лодз, орнаменталното майсторство на Мюлуз и ритуалните практики на Тампере.

В същия ден, от 23.00, гимнастическият салон на бившият Текстилен техникум ще се превърне в сцена за румънското електронно дуо K not K, които създават оптимистична музика, вдъхновена от играта шах. След участия на фестивали и сцени в почти цяла Европа, дуото пристига в Габрово с енергия, която естествено продължава карнавалната нощ. Карнавалните костюми са препоръчителни.

Паралелно с това, на 15 май от 15.00, ще бъде открита изложбата „Детски години“, която се показва за първи път в Габрово след представянето си в Български културен институт – Париж. Изложбата разглежда детството като първа сцена на въображението и съчетава редки фотографии от ранните години на Кристо в България с произведения на съвременни артисти, свързани с Центъра. Повод за създаването ѝ са 90 години от рождението на Кристо и 30 години от Опакованият Пон Ньоф.

Зареди още

Любопитно

Пролетен празник на географията в Габрово

Published

on

По случай Деня на Земята – 22 април, Габрово ще бъде домакин на „Пролетен празник на географията“ 2026, инициатива, която поставя географската наука в центъра на образователния живот на областта. Събитието е организирано от АПГР – Габрово, ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово, Община Габрово, РУО – Габрово и Областна администрация – Габрово, и ще се проведе днес, 22 април 2026 г., от 15.00 ч. в Младежкия център в Габрово.

Програмата на празника включва награждаване на изявени ученици, постигнали успех по география и икономика при извънкласни прояви през учебната 2024–2025 г., провеждане на викторина за училищни отбори от общините на Габровска област, кратка музикална програма, както и награждаване на победителите. Инициативата е на ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово, представено от директора си г-жа Мая Колева и от г-н Анатолий Антов – главен учител по география и регионален координатор на АПГР – Габрово, който ще изпълнява ролята на главен координатор и модератор на събитието.

Централното събитие в рамките на празника е викторина, на тема „Габрово и Габровско – история и география на моя роден край“, която цели да провокира задълбочен интерес към природното, историческото и културното наследство на региона.

Участниците ще трябва да демонстрират познания в пет основни тематични направления: отличителни природни характеристики на Габрово и габровския край, главни местности, селища и туристически обекти, традиции и съвременност в бита и културата на габровеца, народни будители и просветни центрове, както и важни исторически събития и личности, прославили Габровския край в България, Европа и света.

Викторината ще се проведе в две възрастови групи: за ученици от 5. до 7. клас и от 8. до 12. клас, като въпросите ще бъдат подготвени от специална комисия на АПГР, чиито членове нямат представители от Габровска област – мярка, гарантираща обективност и безпристрастност.

За участие са заявили готовност 9 отбора от габровски училища, разпределени в двете групи: 5 отбора в по-младшата и 4 в по-старшата. Класираните на призови места ученици ще бъдат наградени с книги и предметни награди, осигурени от Община Габрово, Областна администрация и местни фирми, а всички участници ще получат специални грамоти.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица