Свържи се с нас

Новини

Без славянската писменост едва ли бихме се съхранили като нация

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Уважаеми дейци на културата, науката, изкуствата,

Уважаеми преподаватели, студенти и ученици,

Уважаеми жители на област Габрово,

Най-сърдечно Ви поздравявам с 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост . Нека се научим да ценим културата, просветата и науката и да пазим своята писменост, извисен дух и изконен стремеж към знания, както са го правили поколения българи преди нас.

Като част от голямото европейско семейство, всички ние трябва да осъзнаем колко сме силни със своята древна и богата култура, на която се възхищават всички европейски народи. И в този ден ние, българите, да се заредим с повече национално самочувствие и гордост за това, че “…и ний сме дали нещо на света”, че въпреки всички превратности на времето и съдбата делото на братята Кирил и Методий е съхранено и до днес.

В този ден най-добре осъзнаваме, че без славянската писменост едва ли бихме се съхранили като нация, оцелели и прогледнали в робския мрак, едва ли бихме имали Златния век на Симеон Велики. Тя ни дава възможността да опознаем мощта на Велика България и да съхраняваме народния ни фолклор, който ни прави уникални от другите нации.

Затова нека най-светлият български празник изпълни душите ни с гордостта на народ, носител на непреходни духовни ценности и самобитна култура.

Нека заедно продължаваме да чертаем пътя на нацията ни към духовна идентичност, да устояваме на предизвикателствата на новото модерно време, на високи технологии и бездуховност. Нека постигнем съизмеримост с европейските стандарти, но преди всичко да отстояваме българщината.

Още веднъж честит празник на славянската писменост и култура!

НИКОЛАЙ ГРИГОРОВ
Областен управител

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г.  около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години,  както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.         

Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.

Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.

За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Двама души загинаха при пожар в Габрово

Published

on

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.

За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.

На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Култура

Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Published

on

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.

Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.

В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.

Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица