Новини
Габровският клуб с най-много победители в Gabrovo Challenge 2014

снимка: Община Габрово
Приключи третото издание на състезанието Gabrovo Challenge City Downhill като част от събитийната програма на Карнавалната седмица, организирано с подкрепата на Община Габрово и под патронажа на кмета Таня Христова. Състезанието по екстремно спускане с планински велосипеди до центъра на града е единствено по рода си.
Тази година в предварителните квалификации се включиха общо 128 състезатели, което е рекорден брой участници в сравнение с предишните две издания. До финала бяха допуснати общо 108 екстремни велосипедисти, от които 33 независими състезатели, а останалите представиха 22 клуба от цялата страна. Участниците в зрелищната надпревара бяха разделени в 6 категории: за деца, жени 15+, хардтейл 15+ (твърда рамка), юноши 15-16 и мъже 17+.
Трасето на екстремното спускане с велосипеди в градски условия започна от Технически университет – Габрово, а крайната му точка бе на пл. „Чардафон“.
Габровският клуб „Underground Riders“ се отличи с най-много победители в крайното класиране при деца, жени, хардтейл и юноши. В категорията деца, на първо място се класира Самуил Георгиев от „Шампион рейсинг“ с време 1 минута 52 секунди и 36 стотни. Второ и трето място спечелиха състезателите на „Underground Riders“ – Калоян Кисьов с резултат 1 мин. 54 сек. 11 стотни и Мартин Петков – 2 мин. 1 сек. 95 стотни.
При жените, състезателката на „Свободно измерение“ Ани Томева зае първо място с постижение от 2 мин. 3 сек. 90 стотни. Представителката на габровския клуб Йоана Великова спечели второ място с резултат от 2 мин. 12 сек. 22 стотни, а третото място отиде при Полина Петрова от „Gravity“ – 2 мин. 30 сек. 8 стотни.
В категорията хардтейл 15+ първо и трето място бе спечелено от „Underground Riders“. Георги Ралевски бе най-бърз с време от 1 мин. 48 сек. 64 стотни. На второ място се класира Николай Мирчев от Велоклуб „Илчов баир“ – 1 мин. 51 сек. 47 стотни. След него е Павел Георгиев с резултат от 1 мин. 52 сек. 66 стотни, което е с 4 сек. 2 стотни разлика от постижението на съотборника му Георги Ралевски.
При юношите, представителят на габровския клуб Микаел Памукчиев се класира първи с време от 1 мин. 41 сек. 79 стотни, втори бе независимият състезател Мартин Ненчев – 1 мин. 46 сек. 96 стотни, а трети стана Денислав Ангелов от „Extreme Motion“ – 1 мин. 49 сек. 4 стотни.
При мъжете 17+, първо място спечели Росен Ковачев от „Gravity“ с изключителното постижение от 1 мин. 36 сек. 72 стотни, който се оказа най-бързият от всички състезатели в шесте категории. Представителят на „Go Ride Kona“ Стивиан Гатев зае второ място с резултат 1 мин. 36 сек. 85 стотни, който е с разлика само от 13 стотни от постижението на Росен Ковачев. На трето място се класира Мартин Бочуков от „Ram Bikes“ с време 1 мин. 37 сек. 94 стотни, което е с разлика от 1 сек. 22 стотни спрямо времето на победителя при мъжете.
При мъжете 17+, първо място спечели Росен Ковачев от „Gravity“ с изключителното постижение от 1 мин. 36 сек. 72 стотни, който се оказа най-бързият от всички състезатели в шесте категории. Представителят на „Go Ride Kona“ Стивиан Гатев зае второ място с резултат 1 мин. 36 сек. 85 стотни, който е с разлика само от 13 стотни от постижението на Росен Ковачев. На трето място се класира Мартин Бочуков от „Ram Bikes“ с време 1 мин. 37 сек. 94 стотни, което е с разлика от 1 сек. 22 стотни спрямо времето на победителя при мъжете.
Някои участници не успяха да достигнат финалната точка от трасето, поради спукана гума, но като истински спортисти не се отказаха да завършат състезанието.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Благотворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
Екипът на ДГ „Слънце“ кани на благотворителен базар от 16.00 часа и концерт от 17.30 часа днес, 24 април, в Дома на културата „Емануил Манолов“. Те са в подкрепа на малкия Ники, който е в четвърта група на същото детско заведение.
Шестгодишният малчуган от Габрово води тежка битка с остра лимфобластна Т- клетъчна левкемия. Той преминава през изключително трудно лечение, изпълнено с процедури и изпитания, които никое дете не бива да преживява… но се бори смело.
До него е неговата майка Надежда, която му е опора и сила. Предстоят им още месеци лечение и много разходи, които са непосилни за тях. Ники е дете с големи сини очи и още по-големи мечти, което тази есен трябваше да бъде ученик.
Нека му помогнем да оздравее и отново да се усмихва.
Дарение:
IBAN: BG60 UBBS 8002 1037 9550 50
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Надежда Цветкова
Основание: Дарение за Ники
Всяка помощ е надежда.
Любопитно
Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.
Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Новини
МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово взе участие в Кариерния форум „Професионално развитие в медицината“ 2026 г., проведен в Медицински университет – Плевен. Събитието беше официално открито в зала „Амброаз Пере“ от ректора на висшето училище проф. д-р Добромир Димитров.
Форумът събра представители на лечебни заведения от болничната и доболничната помощ, както и лаборатории от цялата страна, предоставяйки възможност за директен контакт между работодатели и бъдещи медицински специалисти.

Габровската областна болница беше представена от изпълнителния директор д-р Минко Михов, главната медицинска сестра Радка Колева, д-р Стилиян Ибовски – специализант в Отделението по урология, и Николета Георгиева – медицинска сестра в операционния блок.
Щандът на лечебното заведение предизвика значителен интерес сред студентите от специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Фармация“ и „Социални дейности в здравеопазването“.
Посетителите получиха информация за възможностите за професионална реализация, като акцент беше поставен върху развитието на млади лекари и медицински сестри – области, в които недостигът на кадри продължава да бъде сериозно предизвикателство.
Екипът на болницата представи дейността си чрез видеофилм, информационни брошури и рекламни материали, които популяризираха както лечебното заведение, така и град Габрово като привлекателно място за професионално развитие.
Сред положителните резултати от участието е заявеното желание на дипломираща се студентка да започне специализация в избрана от нея медицинска област именно в МБАЛ – Габрово.
От лечебното заведение напомнят, че болницата разполага с акредитация, като предстои нейното подновяване, което ще гарантира възможности за специализация по основни медицински направления.
Освен това МБАЛ – Габрово предлага условия за практическо обучение на студенти чрез летни практики и преддипломни стажове по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Медицински лаборант“, „Рентгенов лаборант“ и „Рехабилитатор“.

-
Новинипреди 5 дни„Прогресивна България“ печели категорично и в Габрово
-
Икономикапреди 5 дни„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради
-
Новинипреди 5 дниНиколай Косев с първи думи след изборната победа на Прогресивна България
-
Икономикапреди 4 дниПредприемаческата програма на РИЦ „Амбициозно Габрово“ премина към менторската фаза
-
Новинипреди 5 дниГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите
-
Културапреди 4 дниДида Бочева открива самостоятелна изложба живопис в Дряново
-
Любопитнопреди 2 дни2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май
-
Любопитнопреди 3 дниПролетен празник на географията в Габрово















