

Новини
Преди 138 години в Севлиевския край избухва Априлското въстание

снимка: Община Севлиево
За да си спомнят делото и да почетат 138-мата годишнина от избухването на Априлското въстание в Севлиевския край, ученици от СОУ „Васил Левски“ поднесоха цветя пред паметника на въстаниците в селата Батошево, Кръвеник и Боаза. Исторически факти около подготовката на въстанието представи директорът на Историческия музей Найден Петров, информира Мирела Ганчева от севлиевската общинска администрация.
Още при една от първите си обиколки през Севлиево Васил Левски основава таен революционен комитет. Именно тук, в Батошево е била създадена една от най-добрите организации и подготовка за въстанието. Не случайно казват, че е било най-добре подготвеното въстанието, защото и габровските въстаници начело с Цанко Дюстабанов идват да се сражават тук, в защита на България.
Майката на Стефан Пешев, който е председател на севлиевския революционен комитет, е от Батошево. Под прикритие, че идва на гости на дядо си, Стефан Пешев основава таен революционен комитет в Батошево, начело с Боньо Кунев.

снимка: Община Севлиево
След като в Кръвеник се обявява, че въстанието е избухнало на легендарния връх Бабан, както ние го наричаме – Оборище, се събират и батошевските въстаници. На 5 май Батошево е атакуван от три страни, селото е подложено на палежи, грабежи и унищожение.
Дядо Фильо Радев е бил кмет на село Кръвеник и пръв обявява въстанието на връх Бабан. Той разпределя четите, техните командири и ръководители. Негов пръв подвойвода е синът му Христо Филев, който по-късно е обесен на площада в Севлиево. Кръвеник пада на 9 май, тъй като е ударен от три посоки. Когато вижда това, дядо Фильо Радев извършва един изключително важен държавнически акт – освобождава въстаниците от клетвата, която е положена пред него, за да могат да спасят жените, децата и семействата си в полите на Балкана. Той поема цялата вина върху себе си и съответно заплаща с живота си.

снимка: Община Севлиево
Когато се разбира, че в Южна България възстанието е в разгара си и когато става ясно, че в Севлиево, поради предателство, част от революционния комитет е заловен, Дядо Фильо решава да свика Велико народно събрани на връх Бабан. Там се събират над 250 човека делегати, представители на всички населени места в тази голяма подбалканска долина. На това общо събрание е взето единодушното решение за обявяването на въстанието.
Дядо Фильо, като авторитетна личност не само сред българите, а и сред турците поискал от Салдулах Ефенди – началник на севлиевското опълчение Каймаканен 15 хил. гроша заем уж за търговия, а с тях купил пушки. Крайната равносметка от Априлското въстание в Севлиевския край са 285 убити мъже, жени и деца, 8 обесени ръководители на севлиевския площад, след които е председателят на революционния комитет за Севлиевския край – Васил Левски и Йонко Карагьозов, опожарени над 650 къщи, манастири и училища.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати