Култура
Откриват изложбата и награждават лауреатите от детското Бианале

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово
„Алкохолът – веселие или опасност“ е темата на Областното биенале на хумористично-сатиричната детска рисунка. Условията за участие в Биеналето бяха обявени през м. февруари т.г., а покана бе отправена към всички ученици от първи до дванадесети клас от училищата в Габровска област, както и към възпитаниците на школите по изобразително изкуство.
Конкурсът се провежда под патронажа на Н. Пр. г-жа Аник Ван Калстър – посланик на Кралство Белгия в България, а негови организатори са: Музеят „Дом на хумора и сатирата” – Габрово, Фондация „People Serve Bulgaria: Aalst–Gabrovo” – Белгия, Клуб „Приятели на Белгия” – Габрово и Обществения дарителски фонд – Габрово.
В Деня на Габрово – 17 май т.г. – от 11.00 ч. в зала 3 на Дома на хумора и сатирата ще се състои официалното отриване на изложбата от селекционираните творби и награждаването на лауреатите.
Гости на тържеството ще бъдат: Н. Пр. г-жа Аник Ван Калстър – посланик на Кралство Белгия, г-н Етиен Фонтейн – председател на фондация „People Serve Bulgaria: Aalst–Gabrovo” и г-н Вили Ван Импе – почетен консул на България в Източна Фландрия и секретар на фондацията.
В конкурса се включиха общо 245 участници – 206 ученици от 14 училища в Габровска област и 39 възпитаници на 6 школи по изобразително изкуство. Всички те изразяват позитивните си позиции за живот без злоупотреба с алкохола и негативното си отношение към зависимостта от него, показвайки ярко последиците от вредния навик и поднасяйки посланията си с чувство за хумор.

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово
На своето заседание на 15.04. 2014 г. журито извърши селекция на изпратените за участие творби и взе решение в изложбата да бъдат представени 206 творби на участниците от четирите категории: I-IV клас, V-VII клас, VIII-XII клас и художествените школи. Всеки ученик ще получи свидетелство за участие, а най-добрите художници – предметни награди и специални дипломи. Във всяка от четирите категории се присъждат по 4 награди, осигурени от организаторите, както и поощрения за някои от малките художници и за техните преподаватели. Имената на всички наградени участници са публикувани на сайта на Дома на хумора и сатирата www.humorhouse.bg .
Музикални поздрави към талантливите малки художници и към гостите на тържеството ще поднесат певците от Вокална студия „Децата на Севлиево” с ръководител Ваня Ангелска и пианистите от Музикален клуб „Весела” с ръководител Весела Пенева.
Изложбата с рисунките от областния конкурс се допълва от 41 рисунки на ученици от побратимения с Габрово белгийски град Аалст, рисували по същата тема. Подбрана колекция от най-добрите рисунки на малките художници от област Габрово и от град Аалст на тема „Алкохолът – веселие или опасност” ще бъде показана през м. септември в прочутата общинска болница OLV, призната за една от най-добрите клиники в Белгия.
Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад

На 24 март, вторник, от 17.30 ч. залата за временни гостувания на Исторически музей – Дряново ще се превърне в пространство за съзерцание и красота с откриването на изложбата „Откраднато спокойствие“ на Петранка Новосад. Като дългогодишен приятел на музея, емблематичната за обществения живот на града авторка гостува в неговите зали за четвърти път, представяйки най-новите си творчески търсения.
Експозицията носи заглавието на последната книга на г-жа Новосад, с което още веднъж подчертава неразривната симбиоза между поезията и багрите в нейния свят. Този път публиката ще има възможността да се наслади на една по-различна страна от нейното дарование. Изложбата е изградена изцяло от пейзажи, изпълнени с техниката на маслената живопис.
Творческият път на Петранка Новосад е вдъхновяващо доказателство, че изкуството няма възраст и може да разцъфне по най-необичайния начин, сред шума на машините и динамиката на семейния бизнес. Нейната творческа философия е дълбоко вкоренена в българския фолклор, но винаги пречупена през модерна, индивидуална призма.
Макар в настоящата изложба да залага на класическото маслено платно, авторката е добре позната със своите експерименти и уникални техники, които са оставяли ярка следа в културния летопис на Дряново. През годините тя утвърди своя разпознаваем стил чрез иновативната живопис върху естествена кожа, при която умело използва текстурата и топлината на материала, както и чрез своите триизмерни текстилни пластики и пана от вълна и коприна.
Особено място в нейната досегашна работа заема и цикълът „Кукерландия“, където кукерските маски се превръщат в символи на пречистването и българския дух. Дряново винаги е било мястото, където Петранка Новосад най-често споделя своето изкуство.
След мащабната юбилейна изложба „80 години жизнелюбие“ през 2024 г. в Икономовата къща и приказните „Цветни вълшебства“ в градската галерия, настоящото събитие е поредната стъпка в едно дълго и споделено пътуване. За местната общност нейните изложби са много повече от показване на картини. Те са социални събития, които обединяват интелектуалния елит и любителите на изкуството, създавайки цялостно преживяване за сетивата чрез съчетаването на художествен процес и литературно четене.
Исторически музей – Дряново отправя покана към всички жители и гости на града на 24 март от 17.30 часа, за да споделят заедно това „откраднато спокойствие“ и да се докоснат до неизчерпаемата енергия на един от най-обичаните творци в региона.

Култура
Наши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали

Buleleng International Rhythm Festival 2026, Бали. Азия събра най-добрите си — Филипини, Южна Корея, Тайланд, Индонезия, Тайван, Индия.
Европа изпрати само един отговор. „Дряновска магия“. „Хопни ми, тропни ми“. Трио „Звън“.
Три формации от Дряново и Севлиево се качиха на сцената не само като посланици на България, а като единственото европейско присъствие на фестивала.
Донесоха нестинарство, хоро и шевици. Взеха със себе си овации и публика, която затанцува.

Култура
ИМ – Дряново издава фототипна книга за героичната отбрана на Дряновския манастир

Исторически музей – Дряново излиза с ново издание, посветено на една от най-драматичните страници в историята на националноосвободителното ни движение. Монографията „История на деветте дни в дряновския манастир 1876 г.“ на Христо Марков се преиздава за първи път цялостно – 114 години след първоначалната си поява, и точно в годината, в която се навършват 150 години от Априлското въстание.
Изданието е фототипно и допълващо оригиналния текст. Съставител е Дянко Колев, уредник в Исторически музей – Дряново, който е положил значителни усилия, за да направи книгата достъпна за съвременния читател. За тази цел към изданието са добавени географски показалец и речник на чужди, остарели и малко познати думи, подредени в азбучен ред – инструменти, които улесняват ползването на текста дори от читатели, непознаващи езика на епохата.
В изданието е поместена биографична информация за автора на книгата Христо Марков. Уводните думи са дело на проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

„История на деветте дни в дряновския манастир 1876 г.“ представя най-точните сведения за подготовката и избухването на въстанието в Първи търновски революционен окръг. Деветдневната отбрана на Дряновския манастир от пролетта на 1876 г. е част от Априлското въстание и е сред неговите символите, заради героизма на четниците, отдали живота си за свободата на българския народ.
Книгата е отпечатана от издателство „Фабер“, 2026 г. с тираж от 500 броя. „История на деветте дни в дряновския манастир 1876 г.“ може да бъде намерена във всички обекти на музея, както и поръчана онлайн чрез официалния сайт на Исторически музей – Дряново.
Исторически музей -Дряново изказва искрена благодарност за любезното съдействие на: Регионална народна библиотека „П.Р. Славейков“ – Велико Търново, Обществена библиотека „Паисий Хилендарски“ – Самоков, Исторически музей – Самоков, Лидия Кашъмова от Самоков, Протойерей Любомир Мишков от Самоков, РИМ – Велико Търново, РИМ – Ловеч, Исторически музей – Горна Оряховица и Исторически музей – Севлиево.

-
Кримипреди 5 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Новинипреди 7 дниКоалиция „Прогресивна България“ регистрира листата за изборите в Габрово
-
Новинипреди 7 дниГЕРБ – Габрово регистрира листата си за народни представители
-
Любопитнопреди 5 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 5 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Културапреди 7 дниИМ – Дряново издава фототипна книга за героичната отбрана на Дряновския манастир
-
Любопитнопреди 7 дниОбщината в Габрово въвежда тестово AI-асистент
-
Новинипреди 22 часаГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово





