

Култура
Габровци с Първа награда за миниатюра и 3 награди за актьорско майсторство
Приключи Юбилейният Х Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”
Първа награда за миниатюра и три награди за актьорско майсторство, спечелиха Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад. Иван Гюзелев” – Габрово от приключилия Юбилеен 10-ти Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”.
Бургас винаги е бил и ще си остане градът, привличащ най-артистичните хора, като им дава най-добрата за творчество атмосфера.
В последната седмица на април в залата на ДНА почитателите на Мелпомена имаха възможността да се насладят на 25 драматични постановки и 3 мюзикъла, представени от 27 младежки формации от цялата страна.
Актьори от цяла България демонстрираха своя талант, умения и хъс за победа. Искрените и изпълнени със светла емоция млади хора отново показаха, че театърът е жив и че ще продължават да се усъвършенстват в любимото си изкуство, за да достигнат нови и нови върхове на голямата сцена.
През четирите конкурсни дни програмата бе наситена със сложни пиеси, пълни с драматизъм и напрежение, впечатляващи чувствени трагедии, класически постановки, предадени с индивидуален почерк, новаторски авторски спектакли, весели миниатюри, предизвикващи усмивки със своите щуротии и блеснали детски очи. Радваща бе и тенденцията за навлизане на музикалния театър в програмата на Фестивала – три мюзикъла на водещи в тази областта формации.
Жури, в състав Майя Славчева –режисьор, преподавател в НУМСИ „Проф.П.Владигеров” – Бургас, Румяна Георгиева – театрален педагог от Хасково, с богат опит в международния младежки театрален обмен и Елка Василева – театрал, поет, журналист, имаше нелеката задача да определи наградените.
Тази година поради наличието на изключително равностойни постановки, заслужаващи високо отличие, отделна театрална формация не бе излъчена като рязко отличаваща се и Голямата награда на Фестивала не бе връчена.

снимка: Маргарита Змийчарова
На сцената на „Бургаски изгреви 2014” Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад.Иван Гюзелев”- Габрово чрез пластика и текст демонстрираха своя талант в „Човекът в калъф” от Антон Павлович Чехов. Съвсем в духа на великият автор възкликнаха „Ама да не стане нещо!” и спечелиха заслужено Първа награда за миниатюри и три награди за актьорско майсторство за Тома Петков, Тотю Христов и Сияна Янева
„Бургаски изгреви” е утвърден форум, на който се събира цвета на младежкия любителски театър от цяла България. И то по начин, който им дава възможност покажат какво могат да обменят опит, да се срещат с други техни връстници. Както във всеки конкурс имаше доволни и недоволни, щастливи и разочаровани, но всички те – участници и ръководители на формации дадоха максималното от себе си, усетиха различните тенденции и виждания за театъра, обогатиха кръгозора си, намериха нови приятели и си обещаха да се срещат догодина в края на април, отново тук, в най-артистичния град – Бургас.
Всичко за Фестивала, както и спечелените награди можете да намерите във Фейсбук страниците – Международен младежки фестивал „Бургаски изгреви” и 10 години „Бургаски изгреви”.
Споделено за Фестивала
Майя Славчева – Председател на журито.
Десетото юбилейно издание на “Бургаски изгреви” е многолик, пъстроцветен букет, бликащ от свежа младежка енергия, с невероятно разнообразие от театрални женрове и форми, с внушителна възрастова амплитуда.
Очарована съм от таланта на децата да се отдават на любовта си към театъра, от възхителния им ентусиазъм да пресъздават любими герои, от горещото им желание да бъдат част от бъдещите жреци на Мелпомена.
Възхищавам се от пълната всеотдайност на техните ръководители, истински апостоли с възрожденски дух, предани на любимото си изкуство – Театъра.
Румяна Георгиева – член на журито.
За мен фестивалът „Бургаски изгреви” и неговото Десето издание беше театрално събитие от национално значение. Много съм щастлива, че на сцената оживяха любими детски герои, музикални изпълнения и бяха пресъздадени образи от световната драматургия. Радвам се, че театърът е жив и живее сред стотиците деца, посветили се на това изкуство, от там и на техните зрители, които стават съпричастни към литературата и драмата. Възхищавам се на труда на стотици педагози, които отделят от свободното си време, за да превърнат детските мечти в реалност. Същевременно в извънучилищните състави виждам издигане, подем, стремеж за доближаване до посланията на професионалния театър. Текстовете на спектаклите излизат извън рамките на нашата драматургия и много смело се посяга на световни автори – класици в този жанр. Интересът към театъра расте, това означава, че все повече млади хора ще прекарат свободното си време на сцената, а не на улицата, ще дават част от себе си за да живее и да е все така притегателен център Храмът на Мелпомена.
Елка Василева – член на журито.
Най-значимото в театралния фестивал „Бургаски изгреви”, освен възможността за откритие и изява на артистичните дарования е приобщаването на младите хора към общочовешките ценности, претворявани чрез изкуството. Сцената дава радост, отправя предизвикателства, дава почва на скритите зрънца на таланта да покълнат, но и учи на отговорност и дисциплина, посочва пътища за изграждането на цялостни личности.
Яница Маринова – София, член на екипа на Фестивала.
С магия, светоусещане и чар привърши програмата на Фестивала „Бургаски изгреви”. От сцената талантливите деца разкриха безграничните способности на личността, заряда, темпоритъма и чудесата, родили се в очите на изпълнители и гости. Бургаските изгреви носят свеж полъх, полет на мисълта и отвеждат към пъстрата дъга, която сега озарява всичко наоколо.
От всяка постановка извира дълбочина на режисьорски нюх, индивидуален отпечатък, лъчезарни усмивки на талантливи актьори.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 6 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 6 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 6 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Кримипреди 6 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Икономикапреди 7 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 7 дни
Блестящо представяне за СК „Викинг“ на националното за водни спасители
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж