Свържи се с нас

Новини

ОД на МВР Габрово отчете постигнатите резултати през 2010 година

Published

on

Оперативната обстановка на територията на област Габрово през 2010 г. е резултат от процесите и явленията, протичащи от световната икономическа криза, обхванала всички сфери на обществено – икономическия живот в страната. Въпреки намаляване обема на производство и продажби, увеличаване на безработицата от съкращения на персонал във фирмите, се наблюдава устойчивост на основните криминогенни фактори, като не бяха допуснати действия и прояви, съдържащи рискове и заплахи за националната сигурност, терористична дейност, нарушаване на гражданския и социалния мир в региона.  През периода 01.01. – 31.12.2010 г. на територията, обслужвана от ОДМВР-Габрово са регистрирани 2103 заявителски материала, съдържащи данни за извършени криминални престъпления. Разкрити са 1321 престъпления и е постигнат процент на разкриваемост 62,82 %. Разкрити са и 200 престъпления, регистрирани в предходни периоди.

Структуроопределящи за района са имуществените престъпления. От извършените 1350 кражби, са разкрити 723, което съставлява 53,56%. Извършени са 256 домови кражби, като са разкрити 126 от тях. Постигната е разкриваемост от 49,22 %.

През годината има 5 убийства, извършителите на които са разкрити. Регистрирано е 1 изнасилване, чийто автор е установен. На територията на област Габрово са извършени 25 грабежа, два от които въоръжени. На 18 от грабежите извършителите са установени.

През отчетния период са извършени общо 359 общоопасни престъпления. От тях са разкрити 303 и е постигнато ниво на разкриваемост от 84,40%.

Едни от престъпленията със значим обществен резонанс са посегателствата срещу МПС, които бележат значително намаление – 24 за отчетния период /38 за 2009 г./.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В РУ ”Полиция” Габрово от 1012 престъпления са разкрити 647, като е постигнат процент на разкриваемост 63.93%.

РУ ”Полиция” Севлиево – от регистрираните 627 престъпления, са разкрити 365 /58.21%/.

РУ ”Полиция” Дряново – от 279 престъпления, са разкрити 179 /64.16%/.

РУ”Полиция” Трявна – от останалите за работа 176 престъпления са установени извършителите на 123 от тях, като е постигнат процент на разкриваемост 69.89%.

Дейността на сектор “Икономическа полиция” през 2010 година се развива съобразно икономическите условия и специфика на региона. Като цяло се наблюдава устойчивост на основните параметри на криминогенната среда.

Икономическа полиция е разследвала 226 закононарушения, от които са разкрити 129. Разкрити са и 34 престъпления, регистрирани в минали периоди. Служителите на сектора са установили щети в размер на 4 493 000 лева. Водещи по брой са документните престъпления, а с най-големи щети са престъпленията против паричната система,  следвани от измамите.

Характерно при акцизните стоки е засилващата се тенденция за продажбата на спиртни напитки и цигари без акцизен бандерол. От началото на 2010 година служителите от сектора са иззели над 30 090 кутии цигари от различни марки, 92 кг тютюн и 580 литра алкохолни напитки без акцизен бандерол.

Линия „Наркотици“ е сред постоянните приоритети в дейността на ОДМВР Габрово. За региона, преобладаващо остава разпространението на меките наркотици /марихуана/.

През отчетния период са постигнати конкретни резултати в борбата с организираната престъпност в региона. През м.февруари 2010 г. е разкрита престъпна схема за източване на средства от държавния бюджет в особено големи размери чрез незаконно възстановяване на ДДС и пране на пари. На тримата основни участници в ОПГ, сред които и лидерът на групата, е наложена постоянна мярка  за неотклонение “Задържане под стража”. Също през м.февруари 2010 г., на територията на град Габрово е проведена специализирана полицейска операция от служители на ТЗ „БОП“ Габрово и ОД на МВР Габрово под ръководството на Окръжна прокуратура Габрово, при която са задържани осем лица, участници в престъпна група, занимаваща се с изнудване на лица с цел подтикване към наркоразпространение. При извършваните процесуално-следствени действия в жилища и моторни превозни средства на задържаните лица са открити и иззети 60 грама амфетамин, 25 таблетки екстази и 432 грама марихуана. На двамата лидери на групата е наложена постоянна мярка “Задържане под стража” и са приведени в ОЗСлА – Габрово.

През м.април 2010 г. на територията на гр.Севлиево е проведена специализирана полицейска операция, при която е неутрализирана дейността на организирана престъпна група, занимаваща се с изготвяне и разпространение на неистински документи за самоличност, винетни стикери и други удостоверителни документи. При операцията е разкрита печатна база в гр.Севлиево. При претърсването са открити фалшиви лични карти, множество винетни стикери и заготовки за тях, на различен етап от производството им, различни холограмни стикери, материали и консумативи за отпечатване. Като техническо оборудване са открити две печатарски машини за офсетов печат, преса, гилотинен нож и друга печатарска техника, както и компютърна техника, използвана за предпечатна подготовка, цветни лазерни принтери и скенери.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 05.06.2010 г. при проведена СПО на територията на ОД МВР Габрово, беше задържана организирана престъпна група, занимавала се с кражби на МПС от страни – членки на Европейския съюз. Извършвана е интервенция в областта на идентификационните номера и са изготвяни неистински документи за регистрацията им в България. По време на операцията са задържани 7 луксозни автомобила, на обща стойност около 500 000 евро.

На 01.10.2010 год. на връх Шипка са задържани 3 лица. При извършения личен обиск са намерени и иззети 512 броя неистински банкноти с номинал от 100 евро и 200 броя неистински банкноти с номинал от 50 долара. В тази връзка е извършено претърсване и изземване в жилище, при което са намерени още 340 банкноти с номинал от 100 евро, пет броя машини за отпечатване на банкноти и голямо количество заготовки за изработка на различни неистински банкноти долари и евро, както и  химически вещества за изработка на банкнотите. За тази успешна спецакция получихме висока оценка от европейските ни партньори от Европол и Сикрет сървис.

На 20.11.2010 г. при проведена СПО по линия “наркотици” от служители на ОДМВР Габрово, е задържан лек автомобил БМВ. При проверката в багажното отделение на автомобила, в полиетиленови торби е намерена зелена растителна маса – канабис, с тегло 23,6 кг. При последвалите ОИМ и процесуално – следствени действия се установи, че растителната маса е отглеждана в къща в с. Радевци, община Трявна. На две лица с постановление на Окръжна прокуратура Габрово е взета постоянна мярка за неотклонение „задържане по стража“.

Изнесените данни за резултатите от противодействието на организираната престъпност отчитат повишение на ефективността по комплексното разкриване и разследване на структурите на ОПГ и образуването на досъдебни производства.

По линия на “Охранителна полиция”, в изпълнение на стратегията “Полицията в близост до обществото” са идентифицирали 52 проблема на сигурността на гражданите в областта, по които са разработили съответния брой работни карти с определени цели, мероприятия и партньори за решаването им. Проблемите касаят основно сигурността на учениците около училищата, опазване имуществото и собствеността на гражданите, безопасността на движението и др.

Ефективността от дейността на Охранителна полиция, чиято основна цел е приближаването на полицейската работа до обслужваното население, се измерва и със следните показатели: 2587 срещи с граждани, ръководители на учреждения и фирми; 112 изготвени програми и мероприятия за работа с рискови социални групи; 405 срещи и беседи в училищата; 127 предложения за подобряване на обществения ред и безопасността на движението и 6 заседания на МКОРС.

С цел предотвратяване извършването на престъпления и нарушения на обществения ред, са предупредени общо 2559 и са изпратени 476 сигнални писма.

За периода 01.01. – 31.12.2010 г. служителите са охранявали са 224 масови мероприятия, от които 241 спортни.

Обстановката за отчетния период по линия на КАТ е следната:

На територията на област Габрово са регистрирани 77 тежки ПТП, при които са загинали 7 и са ранени 82 души. Данните за същия период на миналата година са: 108 тежки ПТП, 19 загинали и 123 ранени граждани. Налице е намаление на тежките ПТП с 31, загиналите са с 12 души по-малко, а ранените са намалели с 41. Най – често причините за възникване на ПТП са управление на МПС с превишена скорост, неправилно изпреварване, отнемане на предимство, управление след употреба на алкохол, слаба квалификация на водачите и др.

Служителите от “Пътна полиция” са съставили 6616 акта и наложили  глоби с фиш на 7239 нарушители на правилата за движение.

За отстраняване на причините и условията за тежки ПТП се провеждат целенасочени полицейски операции за контрол по спазване изискванията на ЗДвП.

В сектор “СОД” са постигнати много добри резултати във всички направления на дейност. От СОТ са регистрирани 121 действителни нарушения в охранявани обекти, при които вследствие на бързите и професионални действия на полицейските екипи са задържани 40 лица.

От началото на годината в група “Български документи за самоличност” са изработени 34182 лични карти, 9562 паспорта, 16469 свидетелства за управление на МПС. Издадени са и 760 удостоверителни  документа на физически и юридически лица. В процеса на обслужване на граждани възникнаха проблеми при приема на заявления и снемане на биометрични данни, които създадоха особено напрегната обстановка, но създадената добра организация спомогна за бързата и ефективна работа на групата.

По различни поводи и за постигнати резултати в борбата с престъпността, през годината са наградени общо 90 служители индивидуално и 2 колективни парични награди по 200 лв за сектор “Криминална полиция” и група “БДС” към Областната дирекция. С “Почетен знак III степен” са наградени трима служители.

Новини

Янтра взе точка при гостуването си в Благоевград на Пирин

Published

on

Янтра измъкна загубен мач и с два гола от дузпи в последните 5 минути си тръгна с точка при гостуването на Пирин. Така габровският тим запази статута си на непобеден навън през този сезон и вече общо 11 мача е без поражение при гостуванията. Любопитен факт е, че последната загуба при гостуване беше именно от Пирин – в 34-я кръг на миналия шампионат.

Янтра не направи добър мач, но късметът този път беше с „ковачите“. Нещата се объркаха още в началото. Само след 8 минути терена принудително трябваше да напусне най-опитният играч на „ковачите“ Мартин Райнов, който получи травма в коляното, която на първо четене изглежда сериозна. На неговото място се появи Станислав Дюлгеров. Пирин заложи на висока преса и затрудни Янтра при изнасянето на топката, което при отсъствието на Райнов стана още по-проблемно. И в 15-ата минута габровският тим получи попадение във вратата си. След загубена топка от Велислав Василев в центъра на терена Пирин направи нападение отдясно. Александър Близнаков беше оставен необезпокояван от Велислав Боев да центрира от фланга, а Мариян Вангелов намери пространството между двамата централни бранители и се разписа отблизо с глава за 1:0.

Малко по-късно нещата за Янтра можеше тотално да се объркат. Реферът вдигна жълт картон на Велислав Василев, който с оглед на нарушението на футболиста можеше съвсем резонно да бъде и червен. Липсата на Райнов определено разстрои играта на отбора. Едва след 25-ата минута габровският тим опита да изнесе действията в по-предни позиции, но срещаше затруднения и в организацията на атаките си. Петър Михтарски беше построил състава си в схема с петима в дефанзивен план и това затвори пространствата за бързите крила на „ковачите“ Мартин Ганчев и Георги Бабалиев.

В 30-ата минута съставът ни имаше претенции за дузпа срещу Станислав Дюлгеров, но арбитърът от Пловдив прецени, че няма основания за такава. Друго опасно пред вратата на Красимир Костов през първата част нямаше. Още със започването на второто полувреме Пирин удвои аванса си. Отново след загубена топка в центъра от Василев, Пирин организира контраатака. Ивов влезе отляво и пусна пас към Мариян Вангелов, който с доза късмет преодоля излезлия да го пресрещне Християн Василев и реализира второто си попадение в мача – 2:0.

В 58-ата минута „орлетата“ бяха съвсем близо и до трети гол. Марио Ивов стреля от границата на наказателното поле, но Християн Василев спаси. Емануел Луканов потърси промяна в атаката, като вкара в игра Георги Димитров и Иван Василев, които замениха Велислав Василев и Денислав Ангелов. В последните 15 минути влязоха и възстановилите се от мускулни травми Тони Иванов и Константин Иванов.

Янтра не се отказа да търси гола, но остана в мача благодарение на великолепните изяви на Християн Василев. В 80-ата минута стражът отново се намеси добре след удар от дистанция на Борис Иванов. В 83-ата пък Никола Бандев направи страхотен пропуск и оставен абсолютно непокрит след корнер от 3-4 метра стреля над вратата. Минута по-късно Янтра получи правото да изпълни дузпа. Тя беше отсъдена за игра с ръка на Илиян Костов в наказателното поле при опит за центриране на Мартин Ганчев. Петър Казаков реализира хладнокръвно от бялата точка и върна шансовете на габровския тим да не загуби този двубой. Веднага след това Пирин можеше да възстанови разликата. При центриране от пряк свободен удар Асен Георгиев изпрати топката в гредата на габровската врата в опита си да избие. Кълбото обаче се върна в краката на Запро Динев, който стреля от 2-3 метра, но Василев със страхотен рефлекс успя да отрази удара му.

В ответната атака Янтра получи втора дузпа. След като не успя да реализира, Динев се превърна в тотален грешник за Пирин, като фаулира Иван Василев в наказателното поле, а реферът Кристиян Колев показа мъжество и не се поколеба да отсъди втора дузпа за гостуващия отбор в рамките на 5 минути. Казаков за отново спечели дуела с опитния Красимир Костов и изтръгна точката за Янтра – 2:2.

В последния кръг преди зимната пауза отборът ни ще приеме Черноморец (Бургас). Срещата е в събота, 6 декември, от 14:00 на стадион „Христо Ботев“.

Зареди още

Новини

Над 31 000 лева за ремонт на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“

Published

on

31 654.20 лева бяха събрани на концерт спектакъла „Съкровища“, с който се постави началото на дарителската кампания за ремонта на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, обявиха организаторите на благотворителната инициатива. Събитието се проведе снощи в Дом на културата “Емануил Манолов”.

20 000 лв. и санитарни продукти е дарението на „Вилерой & Бох“ България. 4 900лв. са приходите от билети за спектакъла. 2 754. 20 лв. е сумата от благотворителните базари. 1 000 лв. са дарени от ЖБД „Майчина грижа“. 1 000 лв. е дарението на Ротари клуб Габрово. Същата е сумата на дарението и от Пламен Иларионов “СТС Инвест Холдинг” АД, както и от Светослав Матеев “Сенстейт Технолоджийс” АД.

Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ Габрово бе избрано за проект „Светулка“ на Фондация За Доброто.

Концерт спектакълът обедини усилията на над 170 деца от ТФА „Сивек“, Танцов състав при НЧ „Априлов-Палаузов“, ДФФ „Габровско гласчета“, ДФА „Габровче“, талантливите малки водещи от НЧ „Зора- 1872“ кв. Нова махала, както и на тяхната ководеща Велина Махлебашиева, сценариста и режисьор на спектакъла Светослав Славчев.

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово благодари на всички дарители, на организаторите от Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и на всички дарители, които доказаха, че заедно можем да постигнем всяка цел!

Зареди още

Крими

Тежка катастрофа със загинал на обходния път на Габрово

Published

on

Тежка катастрофа със загинал е станала днес, 1 декември, в следобедните часове на обходния път на Габрово, съобщиха за „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Ударили са камион и товарен бус. Инцидентът е настъпил в района на квартал „Смирненски“. Тежкотоварният автомобил се е движел в посока от връх Шипка към Габрово, а буса в обратната – към върха.

Единият от водачите за загинал на място, а другият е бил откаран в болница в критично състояние.

Движението на автомобили в района е преустановено. Трафикът се пренасочва по обходни маршрути. Причините и механизмът за възникване на инцидента са в процес на установяване.

В момента протичат процесуално следствени действия.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица