Свържи се с нас

Икономика

Защо да предпочетем LED осветление?

*Платена публикация*

Published

on

Недостатъците на лампите с нажежаема жичка се компенсират от ниската им цена, но както вече се убедихме евтиното почти винаги в дългосрочен план излиза по-скъпо. Не случайно някои държави вече забраниха употребата на всички крушки, рожби на Томас Едисон. Въпреки, че засега LED осветлението е по-скъпи, от икономията на електроенергия най-новите модели се изплащат за около две години при домашно ползване и от 6-12 месеца за промишлени нужди, след което сумите заплащани за осветление намалят драстично.

В Габрово, неотдавна отвори врати, първият магазин на „Интерпауър“ ООД в региона, специализиран само и единствено в продажба, проектиране и изграждане на LED осветление. Разговаряхме с управителя на фирмата Мирослав Дончев относно особеностите, предимствата и всичко, касаещо осветлението на бъдещето.

– Какви са предимствата на LED лампите?
– Светлинната им ефикасност е най-голяма от всички светлинни източници. Тя е между 80 и 100 lm/W, докато при лампите с нажежаема нишка е 12-15 lm/W, а при луминесцентните – около 40 lm/W. Това, заедно с много по-малкото нагряване (в сравнение с лампите с нажежаема нишка, те са студени). Общият резултат е осигуряване на желана сила на светлината с 9, а понякога и с повече пъти по-малък разход на електроенергия. Например, 12 W LED може да дава светлинен поток колкото 100 W лампа с нажежаема нишка. Можем да избираме от различна цветова гама на светлина – топла (близка до обикновена крушка), дневна (до дневната светлина) и студена (до луминисцентната светлина). Предимство е и че са екологичен чист продукт, не съдържат живак и вредни токсични вещества, в сравнение с обикновените енергоспестяващи крушки. Още едно предимство е продължителността им на живот, а също така те не се влияят от броят на включвания и изключвания. Гаранция на LED продуктите от 2 до 5 години, според марката.

– А каква е продължителността на живот на тази технология?
– Животът им е между 30 000 и 50 000 часа в зависимост от марката на използваните диоди (около 6 години при непрекъсната работа). В края на експлоатационния срок, самият диод не спира да свети, а интензитетът му намаля с около 10%, практически незабележимо за човешкото око. Следователно даденият продукт не отговаря на техническата си характеристика и се води за негоден, но в същото време той продължава да работи. Вече не са малко диодите и с експлоатационен срок до 100 000 часа, но са по-рядко срещани, а и цената им е доста по-висока. Експлоатационният срок на LED е несравнимо по-голям от този на лампите с нажежаема нишка (средно 1200 часа) и е причина осветителните тела с LED да се считат за „вечни”. Например при непрекъсната работа (24-часов режим), LED ще се използва в продължение на минимум 6 години, а обикновената лампа трябва да се сменя на всеки три месеца. Предимството нараства, когато става въпрос за трудно достъпни места – осветление на фасади, рекламни табла, басейни, промишлени и производствени помещения, улично осветление, заведения и такива с отговорни функции – светофари, осветление на тунели, предупредителни светлини на високи сгради, мостове и аварийно осветление.

– Устойчиви ли са на удар или изтърване светодиодите?
– Светодиодите са и значително по-устойчиви на удари и вибрации, тъй като нямат чуплив стъклен балон, нито тънка нишка, която да се къса. Също така не амортизират корпуса на осветителното тяло,чрез нагряване и устойчивостта се увеличава.

– С колко би се намалил месечният разход на едно домакинство с жилище от 100 квадрата, ако замени старите крушки с енергоспестяващи или LED лампи?
– Ако вземем за пример, че в апартамент има осветление около 1200 W ще ги заместим със 100 W, като по този начин се вижда, че консумацията на електроенергия за осветление ще бъде 9 пъти по-малка.

– Каква е ползата от използването на LED осветлението при хотели, промишлени и производствени помещения?
– Реално ползата от използване на LED осветление в тази помещения е най-голяма, тъй като експлоатацията им е в пъти повече от домашни условия, което води до много по-бърза възвращаемост на инвестицията. В помещение със 100 тела по 2 луминисцентни лампи, при интензитет на работа от 10 часа на ден, възвращаемостта е за 9 месеца.

– Как според вас ще се развива LED осветлението в България?
– LED продуктите, предлагани на пазара, са от всякаква разновидност и вид, и вече съвсем спокойно може да намерите заместител на старите си крушки. Също така от информацията по-горе става ясно, че е изключително икономически целесъобразно да се използва, както в домакинството така и в промишлената индустрия. Развитието на този тип осветление тепърва започва в България и много управителни на фирми ще разберат, че за да оптимизират разходите си трябва да го използват. За целта ние изработваме безплатна икономическа обосновка на желаещите да разберат каква ще е ползата им от подмяната на осветлението и да разберат за колко време ще си възвърнат инвестицията.

Това накратко е по-важната информация относно осветлението на бъдещето, но вие, ако имате неизяснени въпроси може да ги зададете на място в магазина или на 066 801 002 , 0893 556 772.

Магазинът, намиращ се на ул. “Орловска” 47 в Габрово (срещу сградата на Областната дирекция на МВР – Габрово), може да предложи на своите клиенти най-добрите условия, както и възможност за лизинг при закупуване на всички продукти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Стартъп с амбициозни планове за Габрово

Published

on

В последните години Габрово все по-често се споменава като град, в който иновациите срещат предприемаческия дух. Нов пример за това е Digital New Era – уеб агенция, основана от Васил Гърбов, габровец, който прави смели стъпки към развитие на местната дигитална екосистема.

След няколко години опит в сферата на уеб услугите, Васил се връща в родния си град с ясна мисия, а именно да създаде условия, при които бизнесите и младите хора от региона могат да растат заедно чрез технологиите.

Под бранда Studio New Era, екипът му разработва иновативен модел „уебсайт като услуга“ – решение, което премахва високите първоначални разходи и предлага пълно уеб присъствие срещу достъпна месечна такса.

„Нашата цел е да направим качествените уеб услуги, достъпни и надеждни за всеки бизнес, независимо от размера му. Много компании искат да се дигитализират, но се спират заради цената или сложността. Ние премахваме тези бариери“, споделя Васил Гърбов.

Studio New Era предлага съвременен подход, който позволява на малките и средни предприятия в региона да изградят модерно онлайн присъствие, да достигнат нови клиенти и да развиват своята дейност устойчиво.

Моделът е гъвкав, а поддръжката – постоянна, така че собствениците да могат да се концентрират върху основния си бизнес, докато екипът на Digital New Era се грижи за всичко, свързано с техния сайт и дигитална визия.

„За нас е важно местната икономика да расте. Вярваме, че силният бизнес е гръбнакът на един жив град. Когато помогнем на една фирма да излезе онлайн и да бъде конкурентна, това е успех не само за нас, но и за Габрово като цяло“, допълва Гърбов.

Паралелно с услугите за бизнеса, Digital New Era развива и втора, не по-малко значима линия, свързана със създаване на възможности за млади хора, които искат да започнат кариера в ИТ сектора.

Компанията предлага менторска среда, в която начинаещи уеб дизайнери, разработчици, маркетолози, търговци и създатели на съдържание могат да трупат практически опит, да работят по реални проекти и да изграждат портфолио.

„Искаме да покажем, че успешна кариера в ИТ е напълно възможна и от Габрово. Тук има талантливи и амбициозни хора – просто им трябва шанс да се развиват в реална работна среда“, казва основателят.

Digital New Era не спира само до индивидуалните успехи. Екипът има амбицията да бъде част от създаването на по-активна предприемаческа екосистема в Габрово и региона – мрежа от хора, компании и организации, които споделят опит, идеи и ресурси.

Планират се инициативи за обучения, събития и колаборации между местни бизнеси и млади специалисти, които да насърчават сътрудничеството и иновациите. „Вярвам, че Габрово има потенциал да се превърне в модерен, дигитално ориентиран град. Имаме хората, идеите и духа – остава само да ги обединим около обща цел“, заключава Васил Гърбов.

Digital New Era и Studio New Era са пример за това как една идея, родена от местен предприемач, може да вдъхне нов живот на града. Със своите технологични решения и социална мисия, екипът не просто развива бизнес, а поставя основите на нова дигитална ера за Габрово.

Повече информация за агенцията и студиото можете да намерите на адрес:
https://newerawebsites.com/
https://studionewera.com/

А с партньорската програма можете да се запознаете:
https://studionewera.com/partnorska-programa/

Зареди още

Икономика

Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово

Published

on

Предприемачът Пламен Петров бе преизбран за председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово. Това се случи по време на редовното Общо годишно отчетно – изборно събрание на организацията, което се проведе в началото в началото на месец октомври.

Събитието събра членове на Областния и Контролния съвет, както и представители на строителни фирми от региона. Сред гостите бяха инж. Любомир Качамаков – заместник-председател на УС на КСБ, инж. Тодор Андонов и инж. Любомир Шербетов – членове на Изпълнителното бюро, както и Венцислав Дончев, председател на ОП на КСБ – Велико Търново.

Заседанието бе открито от председателя на ОП – Габрово, Пламен Петров, който приветства присъстващите и представи доклад на председателя на Областния съвет. В него бяха обобщени основните дейности на Камарата през изминалата година, както и ключовите инициативи, реализирани съвместно с други областни представителства в страната. Сред акцентите беше форумът „Идеи с бъдеще“, събрал в Арбанаси представители от Велико Търново, София, Ловеч, Русе, Плевен и Габрово.

Пламен Петров припомни и откриването на Камерната зала на Кукления театър в Габрово, на което са присъствали всички фирми, участвали в ремонта. В доклада бе споменато и награждаването на участниците в Националния конкурс „Преминал майстор през земята“, който се реализира в рамките на честванията, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето. ОП на КСБ – Габрово осигури отличията, които Петров връчи на победителите.

След представянето на доклада, председателят на Контролния съвет Иван Иванов отчете финансовите резултати и предложи бюджетната рамка за 2026 година. Делегатите единодушно я одобриха, като насочиха вниманието си към бъдещи инициативи, свързани с квалификацията на кадрите и по-тясното сътрудничество с общините в региона.

В дух на прозрачност и доверие премина и изборът на новия Областен съвет. С тайно гласуване за председател бе преизбран Пламен Петров („Валентин Петров 2004“ ООД). Сред избраните членове са Манол Манолов („Масив Трявна“ ЕООД), Рачо Шейтанов („РГС“ ООД), Стойо Стоев („Фаворит 96“ ООД), Илиян Димитров („Илистрой“ ЕООД), Богомил Петков („Мазалат“ ЕООД) и Евгени Стоев („Пътстрой-Габрово“ АД). В Контролния съвет влизат Иван Иванов („Мегастрой 2014“ ООД), Васил Михайлов („Прометал 2000“ ООД) и Тихомир Галов („ТНТ Инженеринг“ ЕООД).

В края на заседанието инж. Любомир Качамаков изрази признание за активната дейност на габровската структура и поздрави Пламен Петров за последователната му работа. ОП Габрово издигна неговата кандидатура за член на Управителния съвет на КСБ, а Иван Иванов – за член на Контролния съвет.

Зареди още

Икономика

НАП с нова функционалност за подаване на справки-декларации за ДДС

Published

on

От началото на октомври 2025 г. НАП въведе нова функционалност в електронната услуга за подаване на справки-декларации за ДДС. Тя дава възможност на лицата, които не са извършвали търговска дейност, да посочат само периода, в който нямат нищо за деклариране.

Те вече не са задължени, както досега, да генерират файловете без записи в тях и да ги изпращат чрез електронната услуга на НАП, независимо че няма какво да декларират. След като потребителите попълнят периода, от приходната агенция автоматично генерират справката-декларация с нулеви стойности, заедно с дневниците за продажби и покупки, като лицето само ги подписва и подава.

Новата функционалност, която е разработена по предложение на счетоводните браншови организации, ще спести време и значително ще улесни дружествата при изпълнение на ежемесечните им задължения.

Информация за новата функционалност в е_услугата за подаване на справки-декларации може да се получи на телефоните на приходната агенция: 0700 18 700 или 02/9859 6801, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица