Култура
Gabrovowiki представя новите габровски предприемачи и фирми
Онлайн енциклопедията на Габрово Gabrovowiki.com отправя покана към габровския бизнес за представянето на предприемачите и фирмите в Габрово от най-ново време чрез енциклопедични статии.
„Когато през 1934 г. габровските индустриалци издават „Книга на габровската индустрия“, логично те са искали да рекламират успехите на своите фабрики и продукция. Но те всъщност създават един от най-ценните документи за миналото на Габрово като „Български Манчестър“. Днес ние трябва да съхраним паметта за съвременния габровски бизнес и за хората, които с труд и постоянство са решили да продължат делото на първите габровски индустриалци. Чрез Gabrovowiki имаме възможността да създадем една своеобразна „Нова онлайн книга на габровската индустрия“, заяви Момчил Цонев, автор на „Онлайн енциклопедия на Габрово“.
Според Цонев систематизирането на информацията за габровските фирми и предприемачи от последните 2 десетилетия в онлайн енциклопедията ще представлява значителна крачка напред в популяризирането на новата индустрия на Габрово и написването на една бъдеща история на най-новия бизнес в града ни.
Всички фирми и предприемачи от Габрово, които желаят да се включат в инициативата, могат да се свържат с Gabrovowiki на електронен адрес info@gabrovowiki.com и да представят информация и снимки.
„Gabrovowiki има мисията не само да бъде новата онлайн енциклопедия на нашия град. Gabrovowiki е музей от ново поколение – музей на паметта близо до хората, отворен 24 часа в денонощието, достъпен за посетители от целия свят, какъвто не може да бъде никой традиционен музей. В епохата на интернет традиционните музеи отстъпват място на нови места на паметта – по-гъвкави и по-модерни. Днес целта пред Gabrovowiki е да стане модерният музей на Габрово, където всеки габровец, независимо къде живее по света, да бъде добре дошъл и да открие цял един нов свят на познанието за Габрово – без фиксирано работно време и без входна такса“, сподели Момчил Цонев.
Онлайн енциклопедия на Габрово Gabrovowiki беше осъществена по проект на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово през ноември 2013 г. като част от програма „Култура“ на Община Габрово. Интересни факти от Gabrovowiki.com периодично се публикуват в най-голямата Фейсбук страница за габровска история „Габрово – живият град“.
Момчил Цонев е един от авторите в поредицата исторически издания „Габрово – живият град“, сред които до момента са издадени в съавторство с историка Даниела Цонева „Имало едно време в Габрово“, „Габрово и габровци в старата книжнина. Т.1. Пътеписи (1662-1878 г.)“, „Снежно Габрово за деца“ и „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Коледуване в музей „Етър“ на 26 декември
Младежи от „Училище за коледари“ пресъздават обичая Коледуване в музей „Етър“. През 2024 коледарските групи, които се обучават, са две – от Габрово и Трявна. Възстановките пред посетителите в музея са на 26 декември от 11:30 и 13:30 часа. На следващия ден – 27 декември от 11:30 часа, е коледуването в Трявна.
Който е коледувал, по седенки може да ходи, гиздави моми да задиря, китките им да краде, а когато му дойде времето – да се задоми! Коледарските песни и наричания в българската народна традиция се изпълняват само от млади мъже. С провеждането на образователната програма екипът на музея дава възможност на младежи между 14 и 18 г. да се запознаят с празничната обредност, с детайли от символиката на обичая коледуване.
Коледуването е най-важния момент, изпълняван след полунощ на Бъдни вечер. Народът ни казва, че ако не минат коледари „ялова ще е годината“, всичко ще върви не както трябва. Затова всяко семейство се подготвя да ги посрещне, като най- чакани гости.
С коледарите в домовете на хората влизат плодородието и благосъстоянието. Коледарският благослов е обредния дар, от който зависи благополучието на всяко едно семейство и на целия народ като цяло. Ако коледарите не изпълнят своите обредни действия в определеното от традицията време, годината и земята остават ялови и безплодни. Защото нищо не може да се роди без да бъде заченато, защото безплодно е това, което не е оплодено. Със своя магически обред коледарската дружина „опложда“ символично Земята, за да има берекет, и да са здрави посевите, и да се множи добитъка.
Коледарската дружина винаги се състои от нечетен брой млади мъже – ергени. Казват, че „ерген, който не е коледувал не е ерген“. На него хората гледат с присмех и никоя мома не го иска. В народните представи коледуването е задължителната предпоставка за задомяване. След женитба мъжете вече не могат да коледуват. Изключение се прави само за водача на дружината, който в повечето случаи е семеен, но допълнително условие е да има поне едно дете.
Ергените се групират обикновено по махали като при обхождането на къщите се стремят да не се срещат, защото се вярва, че това не е на добро. Коледарската дружина се води от най-опитния коледар, наречен Станеник или Цар. Той трябва да знае добре всички песни, да има артистична душа, щедра ръка и добро сърце.
Цялата коледарска дружина се нарича „кол“, а коледарите са „колове“. Вторият по важност в групата е свирачът. Той върви непосредствено след водача. Третият кол се нарича „котка“ или „кот“ и носи дисаги или торба за блажните дарове. Когато дружината влиза в някоя къща „котката“ мяучи и мечи, за да даде знак на стопаните да дарят коледарите. Следващият коледар се нарича „магаре“. Той носи дисаги през рамо, в които слагат дарените коледни краваи. При обхода и по къщите той „реве като магаре“, „хвърля магарешки къчове“ и прави всякакви магарии. След магарето в дружината върви „кръстачката“. Тя сe носи от коледар без конкретно наименование и на нея се закачат дарените кърпи, пешкири и повясма кълчища. Останалите коледари се подреждат по старшинство и ред на влизане в дружината. Най-отзад „клепат“ изтърсаците, които коледуват за първи път.
Коледарите се събират на Игнажден в дома на Станеника и започват да разучават коледарските песни и наричания. В нощта срещу Коледа, се обличат в чисти дрехи, задължително носят кол (тояга) и ямурлук, а на главата си слагат калпак украсен с наниз от пуканки, червени чушки, сушени сливи или стафиди.
Всеки нов коледар сам трябва да си направи кола, без да му помага никой. Това става в дните на подготовката между Игнажден и Коледа. След обреда всички колове се съхраняват в дома на водача и не се ползват за нищо друго освен за коледуване. Коледарите тръгват на обход точно в полунощ „когато се отвори небето“. Те благославят всяка къща по пътя си, а стопаните ги даряват с „каквото са произвели“ – жито, брашно, плодове, вино, месо, сланина, боб, кървавица. Коледарските наричания са разнообразни. Какви конкретни песни да се изпълняват във всеки дом решава водача на дружината. Стопанката задължително му поднася да благослови и обредния хляб „харман“.
Станеникът трябва три пъти да го целуне и три пъти да му се поклони, след това да го издигне над главата си и да започне да благославя:
„Благославяйте братя, да благославяме-е-е…“
Ако в къщата има мома и нейният любим е в коледарската дружина, тя му приготвя сама кравай, с който го дарява и поставя коледарски венец на калпака му. След благословията на къщата коледарите пеят специални коледни песни за всеки член на семейството.
Коледуването завършва с общо угощение на коледарите. То се прави в дома на водача на групата на Коледа или в друг ден, но не по-късно от Ивановден. Другите събрани продукти се раздават на бедните.
Сътрудничеството между Община Трявна и музей „Етър“ вече е утвърдено и с принос за опазване на българските традиции.
Култура
Писателката Ружа Велчева гостува на габровци
На 18 декември от 17.15 ч. в читалня „Д-р П. Цончев“ на РБ „Априлов-Палаузов“ писателката Ружа Велчева, чиято житейска и творческа история е свързана и с град Габрово, ще се срещне с четящите габровци.
Ружа Велчева е родена в гр.Павликени, но от 1956 г. живее и твори във Велико Търново. Инженер по професия, тя повече от 33 години работи по специалността си „Електроника“, без да изневерява на първата си любов – поезията. Дебютира през 1981 в поредицата на изд.“Народна младеж“ – „Смяна 81“с цикъл стихове.
Нейни стихове са отпечатвани в много централни и регионални вестници и списания, в различни антологии, както и в алманасите „Простори“, „Ирин-Пирин“, „Културна палитра“ и „Света гора“. Ружа Велчева живее три години в Калифорния, САЩ (2004 – 2008). Сама превежда стиховете си на испански и английски и има много публикации в поетични издания и на двата езика.
Автор е на поетични и прозаични книги: „Синя птица“ (съвместно с още 2 авторки); „Полетът на кондора“; „Любовни досиета” (проза); „Пустинята на времето“; „Благословената река на спомените“; „Не отвръщай лице, Господи“; „Морга за изгубени души (сборник разкази); „Вън от Рая“; „Рая и дъгата“ (детска приказка); „Нестинарка“; и най-новите творби – “Буревестник“ и „Асансьор към небето“ (проза).
Поезията на Ружа Велчева е с изчистена форма, директност на изказа, недоизказаност, бягаща от игривото метафорично въображение, което обаче присъства като асоциативно докосване до спомените за минали „белези“ от живота, но най-вече заровени в настоящето, задаващи реторични въпроси:
Сезоните оставяха следи
по тялото – душата пощадиха.
Танцувам още, с огнени коси –
за глътка лудост болката смених… („Нестинарка“)
Отличена с много национални награди за поезия и проза.
„…През дългия си живот
носех протрити дънки и кларкове.
Бях уморена жена в командировка.
Бях мъжко момиче.
Бях майка с две скъпоценни цветя на гърдите си – син и дъщеря.
Обичах.
Страдах.
Прощавах.
И в откраднатите мигове
между командировките и домакинските грижи
пишех своите несресани
полунощни стихове не със златно перо.
С кръв от сърцето си…“
(Р. Велчева)
Култура
Тази вечер е Рождественият концерт „Свята нощ“
В празничния месец декември и по повод светлите Рождественски празници, Камерният детски хор към Ротари клуб Габрово за трета поредна година дарява габровци с концерта „Свята нощ“. Той ще се проведе в храма „Свети Онуфрий, Дамаскин и всех мучеников Габровских“ /кв. Голо бърдо/.
Концертът включва празнични изпълнения, а в програмата участват и деца от различни образователни институции, както и църковният хор при Храм „Света Троица“ Габрово.
Организатор на събитието е Ротари клуб Габрово, със съдействието на Община Габрово и Габровско архиерейско наместничество. Подарете си този празничен концерт на днес, 16 декември, от 18.00 ч.
-
Икономикапреди 7 дни
Фермерски пазар „ОТ БГ” Ви очаква паркинга на BILLA на 11 януари
-
Новинипреди 7 дни
Мерки за пожарна безопасност през отоплителния сезон
-
Новинипреди 7 дни
Ивановден е! Честит празник!
-
Кримипреди 6 дни
Глобиха за скорост отново най-много шофьори през миналата седмица
-
Новинипреди 5 дни
Заедно за Щилиян – Зов за помощ
-
Икономикапреди 4 дни
Избират изпълнители на санирането на още 8 сгради в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дни
ВАИКАР – номер 1 в изкупуването на стари или бракувани автомобили
-
Новинипреди 4 дни
18 отбора ще участват в зимния турнир по футбол за Купата на Общината