Свържи се с нас

Новини

Партиите се скараха за местата в РИК

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Областният управител Николай Григоров проведе днес консултации с представители на парламентарно представените партии и коалиции и партиите и коалициите, които имат избрани с техни кандидатски листи членове на Европейския парламент от Република България, но не са парламентарно представени.

Целта на проведените консултации беше да се постигне съгласие за състав на РИК, въз основа на което Областен управител – Габрово да внесе предложение в ЦИК за назначаване на РИК – Габрово.

Съставът на РИК – Габрово е с общ брой 15 членове, включително председател, двама заместник-председатели и секретар, като съотношението между партиите и коалициите от партии е, както следва: ПП „ГЕРБ” – 5, „Коалиция за България” – 5, ПП ДПС – 2, Политическа партия „Атака” – 1, „Синята коалиция” – 1, ПП НДСВ – 1.

Пълно съгласие без никакви разисквания се постигна за мястото на заместник – председател от квотата на ПП „Атака”.

снимка: Областна администрация – Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Обект на дискусия беше председателското място като дебатите основно се водиха между ПП „ГЕРБ” и Коалиция за България съответно за техните предложения. След като участниците не успяха да стигнат до единодушно решение областният управител направи кратко прекъсване и даде на участниците възможност неформално да стигнат до консенсус.

снимка: Областна администрация – Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Това явно се оказа добро решение, след което ПП ГЕРБ направиха компромис и обявиха, че ще отстъпят председателското място, ако получат това на секретаря на Комисията.

От „Коалиция за България” подкрепиха така направеното предложение от ПП ГЕРБ и апелираха към представляващия ДПС да оттеглят предложеното от тях секретарско място, и да получат това на втория заместник-председател на Комисията.

Подкрепа за направеното предложение изразиха и от Синята коалиция и НДСВ. И въпреки диалога, компромиса и алтернативното предложение на ПП ГЕРБ не се постигна съгласие за заемане на длъжностите председател, втори заместник – председатели и секретар на РИК.

IMG_3418

снимка: Областна администрация – Габрово

При така създалата се ситуация, по процедура Областният управител няма да направи предложение до ЦИК, а само ще внесе документите, след което ЦИК ще назначи Районната избирателна комисия в Габрово, по направените предложения на партиите и коалициите от партии в срок до 4 април 2014 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Published

on

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.

Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.

След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.

Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.

В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.

Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.

Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Зареди още

Новини

Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия

Published

on

Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.

„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.

Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.

„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.

С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.

„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Зареди още

Новини

Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Published

on

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“ 

Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.

Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица