

Култура
Дряновско участие на две международни туристически борси

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Община Дряново участва в две международни туристически борси – Международната туристическа борса ITB Берлин и Международното туристическо изложение TTR – Букурещ. Представянето на града на Първомайстор Колю Фичето е по проект реализиран, съвместно с Община Велико Търново и Община Горна Оряховица “Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността. Утвърждаване образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международен пазар”.
На Международната туристическа борса ITB в Берлин общ щанд презентира трите общини. Общият туристически продукт беше представен посредством издадените в рамките на проекта рекламни материали – туристически справочник, карта и брошури. Филм за региона, със субтитри на немски език, беше непрекъснато прожектиран на мултимедийно устройство.
Пълна информация, адекватно обслужване на английски и немски език и активно комуникиране с посетителите на щанда бяха осигурени от екипа експерти представители на общините Дряново и Велико Търново. Контролът върху изпълнението на цялостното представяне на изложението се упражни от двама експерти от екипа по проекта от Община Дряново и Община В. Търново. Дейностите по логистиката бяха добре организирани от експертите от “Царевград Търнов” ЕООД.
Щандът беше посетен от много лица и организации, заинтересувани от представената дестинация, други оставяха свои координати и изявиха желание за бъдещи съвместни работни отношения.
ITB – Берлин е най-значимият туристически форум в световен мащаб, предназначен както за професионалисти, така и за масова публика. Провежда се от 1966 г. През 2012 г. в него са участвали 10 644 изложители от 190 страни и региони и е посетено от 172 132 посетители, от които 113 006 професионалисти. Общата изложбена площ е 160 000 кв. м, а плануваната площ на Националния щанд 423 кв. м.
Международното туристическо изложение TTR в Букурещ се проведе в изложбените сгради на “Ромекспо”. Представителите на Община Дряново взеха активно участие по презентирането и контрола върху общото представяне на проект “Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността. Утвърждаване образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международен пазар”.
Проектът беше презентиран от експерти от трите общини – Дряново, Велико Търново и Горна Оряховица. Рекламните материали бяха стандартните издадени в рамките на проекта – туристически справочник, брошура и карта. Прожектиран бе филм, създаден по проекта, със субтитри на румънски език. Интерес предизвикаха подаряваните мартенички, които привлякоха вниманието на всички посетители, които си тръгваха от щанда задължително с усмивка.
Експертите по логистиката от “Царевград Търнов” ЕООД създадоха добра организация и помагаха доброволно по отличното рекламиране на туристическия регион на Велико Търново, Дряново и Горна Оряховица.
Потокът от посетители беше огромен, интересът към нови дестинации в близка България е нестихващ и щандът беше посетен също от много хора, които вече бяха идвали в Дряново и района на Велико Търново, изказаха своите положителни впечатления и заявиха, че биха дошли отново, информираха от дряновската общинска администрация.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“