Свържи се с нас

Новини

Сега е моментът за паметник на Васил Левски в Габрово

Published

on

manastirСега е моментът да се подновят усилията за възстановяване на Девическия манастир „Свето Благовещение“ и за построяването на паметник на Васил Левски в Габрово.

Това обяви Момчил Цонев от Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово по повод победата на „Градинката с мечето“ в националната кампания „Място в сърцето“.

В кампанията габровци избраха за местен победител „Градинката с мечето“ именно защото това е едно от най-предпочитаните места за срещи в Габрово и поради спомена на по-старите габровци за манастира на това място.

През 1990 г. габровската общественост поставя въпроса за възстановяване на девическия манастир “Свето Благовещение”. През 1993 г. още с учредяването си комитет „Васил Левски” вписва като основна задача да работи за възстановяване паметта на Апостола чрез съграждането на параклис в градската градинка. През 2006 г. председателят на комитет „Васил Левски“ Даниела Цонева предлага на Община Габрово да се изгради паметник на Апостола в Габрово, какъвто в града няма.

В днешния си вид градската градина на Габрово не показва множеството културни и исторически пластове от миналото си, смята Момчил Цонев. „Един проект за развитието й би трябвало да включва разкриване на тези пластове. След 1990 г. неколкократно са обсъждани проекти за цялостно или частично възстановяване на Девическия манастир. В момента най-реалистично ще бъде да се подновят усилията за повторно построяване на манастирската църква. Като един от най-важните възрожденски градове Габрово трябва да отдаде заслуженото и на една от най-големите възрожденски личности – Васил Левски. Градската градина на Габрово е естественото място, на което трябва да се изгради негов паметник. Там в момента има възпоменателна морена, която е единственото свидетелство в Габрово за делото на Апостола“, продължава Цонев.

Градската градина не само е в сърцето на Габрово, нейната история е и част от най-габровското, от автентично габровското, казва Момчил Цонев и продължава с примери от историята на Девическия манастир: Градската градинка се намира на мястото на разрушения през 1959 г. Девически манастир „Свето Благовещение“, който е създаден по идея на самия Йосиф Соколски през 1836 г. С историята на този манастир са свързани всички положителни качества на габровци, с които се гордеем днес – свободолюбието, гражданската активност, икономическата предприемчивост, българският национален дух, желанието за просвета, историческото самосъзнание.

Свободолюбието и гражданската активност – защото манастирът е създаден без официалното съгласие на османската власт и благодарение на личните усилия на Йосиф Соколски и тогавашния първенец Петър Хаджихристов.

Икономическата предприемчивост – защото дори габровските монахини притежават онзи дух, който прави от Габрово Български Манчестър. Освен на молитви и духовен живот те са отдадени и на труд – в манастира се тъче прекрасен шаяк, както разказва пътешественикът Феликс Каниц през 1871 г.

Българският национален дух – в габровския Девически манастир подслон намира и Апостола на българската свобода Васил Левски.

Желанието за просвета – през 1930-те години Девическият манастир дарява място и средства за построяването на девически пансион, който се е намирал в съседство с днешната библиотека и по-късно е разрушен.

Историческото самосъзнание – през 1955 г. към манастира е изградена музейна сбирка, чийто най-ценен експонат е джобното ножче на Васил Левски.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Младежкият център организира семинар, посветен на хранителните разстройства

Published

on

Младежки център – Габрово организира тренинг, посветен на хранителните разстройства. Той ще се проведе на 20 април, събота, от 15.00 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“, а лектор ще бъде Яница Неделчева.

Яница е сертифициран психотерапевт в сферата на системния подход и фамилната психотерапия, международен обучител и консултант по емоционално хранене и хранителни нарушения със специализация в САЩ и над 15 години опит в индивидуалното и семейно консултиране. От 2013 г. е създател и директор на Мобилен тренинг център „ПОЗИТИВНИ 365“.

Яница е автор и ръководител на редица международни проекти, свързани с личностно развитие и промяна, като вярва във възможността за промяна, която е заложена във всеки човек. В нейното поле на дейност основно място имат емоционалното хранене и хранителни нарушения и здравословния начин на живот – особено важни теми за младежите, тяхното физическо и психическо здраве.

В програмата на тренинга ще бъдат включени образователни дейности и презентация, свързани с хранителните нарушения, емоционалното хранене и превенция в юношеска възраст.

Участниците ще получат практически насоки, както и информация за техники за справяне със стреса, възможност да тестват своята самооценка и да научат как да се справят с негативните мисли и депресивни състояния, водещи до хранителни нарушения. Инициативата цели да обогати знанията на младежите и да ги предпази.

Обучението е част от поредица образователни срещи, организирани по идея и с активното участие на младежи от ученическите съвети на средните училища и гимназии в Габрово.

Зареди още

Новини

Областната болница в Габрово набира стипендианти и персонал

Published

on

Областната болница в Габрово МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ набира стипендианти и персонал. През миналия месец лечебното заведение представи програмата си за подкрепа на студенти и кандидат- студенти, както и възможностите за развитие, които предоставя.

За болницата.
МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово прави връзката между традициите и иновациите. Лечебното заведение наследява първата болница в Габрово от 1878 г. Днес е съвременна областна болница с 303 легла, 31 структури и 24 отделения.

MБАЛ “Д-р Тота Венкова” е акредитирана с оценка “Отличен” като база за практическо обучение.

Подкрепа за бъдещето и образованието.
Лечебното заведение провежда и надгражда дългогодишна политика за подпомагане на студенти в специалностите “Медицина” и “Здравни грижи”, като през 2024 г болницата изгради междуинституционална програма, с която предлага изплащането на семестриални такси и /или стипендии за студентите от горепосочените направления срещу сключване на трудов договор.

Подкрепа за служителите.
Съдейства на служителите на болницата за предоставяне на ведомствени жилища или намиране на квартири. Покрива транспортните разходи на служителите, които живеят извън община Габрово.

Сътрудничество за прогрес.
Поддържа партньорски отношения с O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия, където лекари и медицински сестри от МБАЛ “Д-р Тота Венкова” имат възможност да се учат от светила в медицината.

Зареди още

Новини

Какво е коклюш и защо е опасен?

Най-сигурният начин за защита е имунизацията!

Published

on

Коклюш, познат и като „магарешка кашлица“, е остра инфекциозна болест. Причинява се от бактерия и засяга дихателните пътища. Заболяването е характерно за деца, в различна възраст. Най-опасна е за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота.

За първите 3 месеца от 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая. Най-висока е заболяемостта при кърмачета – 24,8%000 (14 сл.), следвани от децата на възраст 10-14 г. – заболяемост 12,4 %000 (40 сл.). 89,5% от заболелите са на възраст до 19 г. – 102 сл. Сред тях, най-висок е относителният дял на заболелите на възраст 10-14 г. – 39,2%, следвани от децата на 5-9 г. – 18,6%, децата на 1-4 г. – 14,7%, децата на 0 г. и на 15-19 г. – по 13,7%.

Единични случаи на коклюш са регистрирани и при лица на възраст над 25 г. Ранните симптоми на коклюша често са подобни на тези при обикновена настинка: хрема или запушен нос, кихане, сълзящи очи, суха, дразнеща кашлица, възпалено гърло, леко повишена температура, отпадналост. Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.

Вторият етап на заболяването протича с интензивни пристъпи на кашлица, хрипове при всеки рязък дъх след кашляне, повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца.

Бебетата и малките деца могат да бъдат особено податливи на усложнения от коклюш. Те включват: пневмония, повръщане, гърчове, дехидратация (обезводняване),ц отслабване.

Заразяването с коклюш става чрез близък контакт с болен, от кихане и кашляне. Най добрата защита срещу заболяването е имунизацията. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко.

В България срещу коклюш имунизацията се прилага с комбинирани ваксини (с коклюшна компонента в състава), различни за различните възрасти. За да предпазите детето си от коклюш, необходимо е винаги да се отзовавате на поканата на общопрактикуващия лекар за поставяне на съответната ваксина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица