Свържи се с нас

Новини

Дейностите по станцията за питейни води напредват

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Дейностите по станцията за питейни води напредват, информираха от габровската общинска администрация.

Реконструкцията на станцията се изпълнява от Консорциум „Чиста вода Габрово 2012“ и включва ремонт на сгради и съоръжения, както и доставка на съвременно технологично оборудване.

Ще бъде изградена нова сграда за сито на входа на станцията, с вградени отклонения за главен бай-пас и директно зареждане на резервоарите за пречистена вода. Монтиран ще бъде нов провод за прецедена сурова вода от сито до първичен утаител, монтаж на нов дебитомер, осигуряване на връзка от новия провод със съществуващата линия за директно захранване на пясъчните филтри, както и изграждане на първичен утаител – ламелен.

Дейностите включват още оптимално разполагане на инсталациите за съхранение, приготвяне на работни разтвори и дозиране на реагенти и полимери; реконструкция на 5  бързи пясъчни филтри с нови входно-изходни устройства, регулатори на филтърна скорост, дъна, стени и пясъчен пълнеж; доставка и монтаж на оборудване за промивка на филтрите; съоръжения за третиране на технологични отпадъчни води с линия за обработка на водите и механично обезводняване на получените утайки до готов за транспортиране извън площадката краен продукт, годен за използване на градското депо.

Предвидена е и автоматизация на процесите, позволяваща минимум разход на енергия и работна ръка при поддръжката.

Прогресът на работата до момента показва, че дейностите по сградата за микросито с входна камера, бай-пас, разпределителна камера – изпълнени са изкопните работи; основата е приета и е започнало изграждането на стоманобетоновата конструкция; завършена е фундаментната плоча.

Първично пречистване – смесител, камера за реакция и първичен утаител – изпълнени са изкопните работи; основата е приета и е започнало изграждането на стоманобетоновата конструкция; завършена е фундаментната плоча и част от стените на шахтата на ламелния утаител.

Суха камера към резервоарите – демонтирани и отстранени са старите тръби и оборудване за левия резервоар; започнати са ремонтни работи на камерата.

Резервоари – демонтирани са тръбите в левия резервоар; почистени и отстранени са отпадъците; бластирана е цялата повърхност на резервоара и е подготвена за нанасяне на хидроизолация; нанесен е първият пласт изолация.

Смесителна камера за реагенти и камера за реакция – завършени са всички бетонови работи и обратни насипи.

Утаител – завършени са всички бетонови работи и обратни насипи, монтиран е мостовият утайкочистач. Утайкоуплътнител – завършени са строителните работи, монтиран е мостовият утайкочистач. Сграда обезводняване – изпълнени са ивични фундаменти; изпълнен е обратен насип между фундаменти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Един от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста

Published

on

Районната прокуратура в Габрово задържа 36-годишен мъж, участвал в масовото сбиване на 6 май на публично място в града. По образуваното в Районна прокуратура – Габрово досъдебно производство по повод възникналото, с постановление от вчера, 12 май, в качеството на обвиняем е привлечен 36-годишен мъж от същия град.

Мъжът, с инициали К.М., е обвиняем за това, че Гергьовден, около 23,30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице. Чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на друг мъж счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана в областта на главата и комоцио на друг пострадал.

Обвиняемият вече е задържан с постановление на Районна прокуратура – Габрово за срок до 72 часа. Той е осъждан за престъпления против собствеността и по транспорта, и е изтърпявал наказание лишаване от свобода, но към момента на извършване на престъплението, в което е обвинен, е реабилитиран.

За престъплението, за което К.М. е привлечен в качеството на обвиняем, е предвидено наказание „лишаване от свобода“ до 3 години. Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура-Габрово.

Зареди още

Икономика

Фермерски пазар в сърцето на Габрово

Published

on

На 16 май в град Габрово, в унисон с празника на града, ще оживее едно пространство, където вкусът и ароматът на България ще бъдат доказателство и подкрепа за различните фермери, земеделски стопани и производители на храни, вино, хранителни добавки и био продукти. Българския фермерски пазар ще се проведе от 9 до 16 часа до спортна зала „Орловец“ – място, където традицията среща съвременния вкус.

Посетителите ще могат да се насладят на богато разнообразие от натурални и ръчно произведени изделия. Ароматът на свежа лавандула ще носи усещане за спокойствие и хармония, а щандовете с ядки и тахани ще предложат истинска сила от природата – чист вкус, полезни съставки и традиционни рецепти.

Любителите на доброто вино ще открият селекция от български вина с характер и история, а сладкарските изделия, приготвени с внимание и финес, ще ви поднесат богата палитра от изкушения за сетивата. На пазара ще присъстват и производители на месо и месни продукти, които ще предложат качествени деликатеси, съхранили духа на българската традиция.

Сред специалните акценти ще бъдат медът и пчелните продукти – дар от природата, носещ здраве, енергия и автентичен български аромат. Цветята ще внесат красота и настроение, а още едно от новите ни предложения са продуктите от трюфел за хора с изтънчен вкус.

Посетителите ще опитат и разнообразни рибни продукти, както и интересни изделия с кимион – подправката, носеща характерен аромат и дух на здраве. Фермерският пазар, организиран от Фондация „От БГ“ с домакинството на Община Габрово и подкрепата на Държавен фонд „Земеделие“, ще събере не само вкусове, но и занаяти. Майстор грънчар ще представи красиви ръчно изработени съдове и керамика, носещи духа на българския дом и традиция.

За любителите на градинарството ще има богат избор от разсади, готови да внесат живот и свежест във всеки двор и градина. Домашни сиропи и лимонади ще допълнят празничната атмосфера със свежи плодови вкусове – идеални за лятото, а кафето ще бъде ароматно и горчиво точно колкото трябва.

Фермерският пазар е не само място за пазаруване, но и среща с хората зад продуктите – производители, които с труд и любов създават качествена българска продукция. Всеки закупен продукт е подкрепа за малкия бизнес, родното производство и българските традиции.

В знак на благодарност за подкрепата, един от вас, участвал в традиционната томбола на Български фермерски пазар ще можете да се спечели продукт от всеки щанд.

На 16 май, от 9:00 до 16:00 часа, град Габрово ще ви очаква с истински вкус. Каним всички жители и гости на града да станат част от събитието, което подкрепя богатството на българската земя и онези, които с труд и постоянство пазят вкуса и традициите на България.

Зареди още

Новини

С две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев

Published

on

12-годишният шахматист от Габрово Кристиян Василев завоюва две купи и два златен медал в два шахматни турнира, които се проведоха през уикенда – VIII Детски шахматен турнир „Полски гамбит“, Полски Тръмбеш и XI детски шахматен турнир „Маринополци“, Павликени.

В „Полски гамбит“, в съревнование с 50 деца от цялата страна, с три победи, две равенства и без загуба Кристиян се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и заслужено грабна купата и златото.

В „Маринополци“ от 5 изиграни партии, Кристиян постигна 4 победи и отново се нареди първи във възрастовата група на 13 годишните, и спечели купата и златния медал.

Отличените състезатели получиха и предметни награди от организаторите на двата турнира.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица