

Новини
Становище до МЗ за несъвършенствата в стандартите

снимка: Областна администрация – Габрово
Областният управител на Габрово Николай Григоров ще изпрати становище до Министерството на здравеопазването относно несъвършенствата в медицинските стандарти и по – конкретно невъзможността да се изпълни съотношението медицински сестри – лекари.
Това се налага най-вече поради все по-осезаемата липса на среден медицински персонал и по въпроса за недостатъчния финансов ресурс на болниците, съгласно Новия рамков договор за медицински дейности, който определя здравно-икономически, финансови, медицински, организационно-управленски, информационни и правно – деонтологични рамки, в съответствие с които се сключват договорите между НЗОК и изпълнителите на медицинска помощ.
Именно около това се обединиха участниците в работната срещам на тема „Проблемите, които трябва да бъдат решавани в областта на стационарната медицинска помощ в област Габрово“, която се проведе по инициатива на Областна администрация и Регионалната здравна инспекция. В нея се включиха директорът на Районната здравноосигурителна каса, директорът на МБАЛ „Д-р Тота Венкова”, управителят на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов”- Севлиево, МБАЛ „Теодосий Витанов” – Трявна, МБАЛ „Акта Медика” – Севлиево и представител на УС на областната болница.
Срещата бе определена от Николай Григоров като ефективен механизъм за взаимодействие между лечебните заведения и здравните институции. Отчитайки че секторът е труден, обясни все пак, че е сред приоритетите на Правителството и към него ще бъдат насочени средства, усилия и ресурси, доколкото бюджета позволява.
Според директора на РЗИ д-р Веселин Димитров срещата е породена от проблемите с взаимодействието при оказване на стационарна медицинска помощ. Той обърна сериозно внимание върху засилващи се негативни тенденции, които оказват влияние върху сектора, а именно действащи клинични пътеки, които са без капацитет и не могат да обезпечат с нужните медицински кадри, оборудване и т.н. Изпълнението им, формираното негативно отношение към медицинското съсловие, липсата на медицински персонал като цяло и тенденция на прехвърляне на тежки случаи в направление най-вече към областната болница МБАЛ „Д-р Тота Венкова” допълват действителността. Така накратко беше представена ситуацията от д-р Веселин Димитров, който категорично заяви, че ръководената от него институция ще изпълнява всичките си функции без да се ангажира със зависимост към едно или друго лечебно заведение.

снимка: Областна администрация – Габрово
В хода на срещата дикторът на РЗОК Захари Дошков представи пред директорите новите моменти, касаещи законодателството. Като основна тема очаквано се очерта финансирането. Стана ясно, че има приет бюджет, но все още няма разпределение по лечебните заведения.
Захари Дошков представи и анализ, според които област Габрово е на 8 място по успешно задържане на пациенти и по средата на класацията по успешно привличане на такива от други области. Освен това е една от областите с най-голям брой здравноосигурени лица с непрекъснати права. „Спрямо данните за страната, мисля че област Габрово стои много добре и това е комплимент към лечебните заведения” каза още той.
По време на дискусията като един от най-сериозните проблеми се открои липсата на организационна култура. Стана ясно, че взаимодействието между лечебните заведения в конкретни случаи не е на достатъчно ниво. Според д-р Хинов, управител на МБАЛ „Акта медика” – Севлиево, проблемите в здравеопазването трябва да се разглеждат на национално ниво.
„Всичко е регламентирано, нека спазваме добрите медицински практики”, апелира изпълнителният директор на най-голямото лечебно заведение в региона д-р Нели Савчева.
Участниците в работната среща дефинираха и разискваха конкретни проблеми, а самата срещата беше определена като ползотворна и отворена в бъдеще да се случва при необходимост. Беше постигната договореност между лечебните заведения на Габрово и Севлиево за по-добър синхрон и взаимодействие, такива каквито са например между тревненската болница и областната. Остава да се водят подобни разговори и с Центъра за спешна медицинска помощ.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Любопитнопреди 6 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи