Свържи се с нас

Култура

ДХС посреща Трифон Зарезан с „Мъжки времена“

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В навечерието на най-тачения зимен празник, свързан с опияняващия вкус на руйно вино, Домът на хумора и сатирата предлага на всички габровци и гости на града една истинска наслада и за очите.

Тематичната изложба „Мъжки времена” представя избрани творби от художествения фонд „Хумор на народите”, дело на утвърдени майстори на четката и длетото. Колекцията включва 19 живописни платна на 12 български художници и 11 пластики на четирима скулптори.

Темите за виното, трудовия делник и празничната веселба са отразени в колоритните картини на класиците Стоян Венев („Крадене на мома”, „Обед”, „Господар”, „Бригадир”), Златю Бояджиев („Отиване на работа”), Дечко Узунов („Шопите на Елин Пелин”).

На отколешните български зимни празници и традиции са посветени творбите на Кирил Божкилов („Трифон Зарезан” и „Гергьовден”), Людмил Младенов („Трифонци”), Савина Николова („Само чашка вино”).

За обичая, свързан с мъжката чест и достойнство разказват платната на Иван Димов („Крадене на мома”), Христо Христов („Дръж, Калино, дорде стигна”) и Васил Вълчев („Как прадядо откраднал прабаба за своя жена”).

Интересно поднесени са темите от изключително яркия и самобитен Кеазим Исинов („С единият крак стъпил”, „Майстор Манол”) и от художника на селския бит Методи Душков („Женска орисия”).

Изложбата „Мъжки времена” представя и 11 малки пластики, свързани с темата на зимните празници и обичаи. Техни автори са Ставри Калинов, Димитър Рашков и Димитър Сотиров, както и датския скулптор Келд Мозехолм.

С ярките цветове, пъстрите багри и изтънчения рисунък на платната, с перфектните и изразителни форми на малките пластики, с хитрото намигване на творците към зрителя, изложбата носи истинско удоволствие за сетивата и звучи като покана за празнуване на така дългоочакваната снежна зима.

Важно за любителите на изящните изкуства, които решат да се заредят с добро настроение преди да седнат на празничните трапези: изложбата може да се види в зала 6 на Дома на хумора от 1 февруари до 15 март т.г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица