

Култура
Може ли да кажем край на шегите?

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово
Има изложби, които не може да не бъдат показани в Музея „Дом на хумора и сатирата”. С пълна сила това важи и за „Край на шегите”, полска карикатура и сатирични рисунки, по случай четвъртвековния юбилей на Асоциацията на полските карикатуристи. Тя ще посрещне своята публика днес, четвъртък, от 17.30 часа в зала 7 на Веселата къща.
Учредяването на Асоциацията (или SPAK на полски) е заслуга на големия творец-сатирик и общественик Ерик Липински, създател и на Музея на карикатурата в Полша. Още на учредителното събрание през април 1987 се обединяват в творчески съюз над 200 автори от цяла Полша. Следват години, изпълнени с множество събития: изложби, конкурси, акции, разнообразни изяви, ту по-успешни, ту не толкова, и разбира се – всичко увенчано с много награди и слава.
„Край на шегите”, която гостува в ДХС с любезното съдействие на Полския институт в София, е част от голяма едноименна изложба, показана във Варшава в юбилейната година. В Габрово ще видим творби на 45 автори, с част от които сме се срещали и сме общували по време на посещенията им в града – по време на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, или със самостоятелна изложба, познаваме ги от пресата или албуми и каталози от международни карикатурни конкурси. Полската карикатура е много разпознаваема и който веднъж е бил в плен на нейната естетика и философия, й остава верен завинаги.
Какво вълнува полските карикатуристи в тази изложба? Това, което вълнува всички нормални хора по света: човешките взаимоотношения, екологията, любовта и еротиката, политиката и политиците, изкуството и неговите ярки представители, войната и мирът… В колекцията ще видим творби на Славомир Мрожек (1930-2013), писател-сатирик и драматург, през 1993 г. ДХС го отличи с международната литературна награда „Хитър Петър”. Зрителите на по-солидна възраст сигурно ще се умилят от рисунките на Збигнев Ленгрен (1919-2003), Ерик Липински (1914-1991), Анджей Чечот (1933-2012). Яцек Федорович разгръща сатиричната си мисъл в рисунки-комикси, Млечко бие право в целта с неговата саркастична констатация: „Работят най-много няколко процента. Останалите са консултанти.” Юлиан Бохданович също ни звучи познато: „Ах, вие… Съсипахте земеделието… И културата…… да не говорим за икономиката. С две думи…Превърнахте държавата в руина! Моля ви, другарю. Следващия път не го правете!”
Ще допаднат на зрителя артистичните шаржове на Януш Мрозовски, рисунките и карикатурите на Збигнев Юйка, Марек Рачковски, Павел Кучински. Още много сатирични откровения ще ни донесе досегът с полските карикатури и сатирични рисунки. Може би и отговор на въпроса „Какво става след края на шегите”, който естествено поражда названието на изложбата.
Експозицията „Край на шегите” на Асоциацията на полските карикатуристи ще открие г-жа Агнешка Кошчушко, І секретар в Посолството на Република Полша в София и директор на Полския институт. Вечерта ще звучи популярна полска музика и макар че „Червените китари” няма да са в ДХС, млади китаристи от Музикална школа „Прима виста” ще внесат още емоции в общото настроение.
Изложбата очаква своята публика до края на месец март 2014 година. Това е първата среща наживо тази година със съвременната полска карикатура.
Автор: Венета Георгиева-Козарева
Дом на хумора и сатирата
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие