Новини
Бъдни вечер е!
Наричат я още Суха Коледа, Малка Коледа, Кадена вечер, Божич. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни. Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия – тогава се викат гости.
На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го в къщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида. Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти – земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени. Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.
Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея – нечетен брой и постни. По традиция се приготвя варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, ошав. Слагат се също така чесън, орехи, мед, кромид лук, запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия – всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден. На места в Западна България, Тетевенско, Пловдивско и Македонската област се изпича прясна пита със сребърна пара. Под трапезата на Бъдни вечер се разстила слама.
До трапезата се поставят различни предмети – ремъка на ралото, напълнена с житни зърна ръкавица, паничка с пясък, кесия с пари, сито с житни зърна и вързани за него с червен конец босилек и чесън, сърп. Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата. По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла.
От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място – за мъртвите (починал близък или роднина). През нощта сфрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря. Около трапезата на Бъдни вечер се гадае. Гадае се за времето през всеки месец от новата година, за очакваната реколта от различните култури, за здравето на всеки член от семейството, за предстоящия брак на момите.
Посреднощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те са момчета от осем до дванадесетгодишна възраст, които ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Това ходене се нарича „коледуване“. Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците. Не се чуват онези песни, които се пеят по Коледа, пеят се само кратки песни и припевки. За коледарчетата домакинята е приготвила рано сутринта колачета, които им дава заедно със сушени круши, сливи, орехи, ябълки, грозде.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
По-интересни учебни часове в ОУ „Неофит Рилски“
ОУ “Неофит Рилски” – Габрово започва пътя си в програма “Училища за пример” това лято с интензивно обучение. В името на благополучието, академичните успехи и самоинициативността на децата, директорът и учителите от училището, избраха да са част от най-големия досега випуск на двугодишната обучителна програма на фондация “Заедно в час”.
В училището се обучават 481 ученици от I до VII клас, като това включва и обучение на 15 ученици със специални образователни потребности (СОП) и малък брой деца билингви. Когато говорим за образование често се казва, че днешните деца са различни и учителите трудно ги мотивират, но рядко се обсъждат конкретни идеи как трябва да се промени преподавателският подход.
Именно в това е и ключът към успеха на програма “Училища за пример” – ученикът да бъде в центъра на образователния процес, да бъде активен и да учи чрез преживявания, проекти, работа в групи и други методи, които са му интересни и му дават възможност да осмисли знанията, които получава, а заедно с тях да усвои и ценни умения.
В следствие на програмата, учителите добиват навика да си задават въпроса “Какво ще правят учениците в този момент”, когато планират часовете си (вместо “Какво ще правя аз”).
„Обучението беше много зареждащо, смислено и интересно. Досега не сме присъствали на толкова добро обучение. Класните стаи вече са с ново оформление, чиновете са разместени по нов начин и очакваме с нетърпение следващия модул.“ казва Веселина Александрова на края на 7-дневното лятно обучение. Г-жа Александрова е заместник-директор в едно от училищата от новия випуск – ОУ „Васил Априлов“, гр. Бургас.
По време на програмата участниците имат възможност да усвоят и тестват различни педагогически и управленски практики и да ги адаптират за конкретния контекст, в който работят. Едно от най-ценните неща в програмата е, че тя отключва потенциала, който носи всеки училищен екип. Учителите заедно определят целите за своите ученици, след което заедно планират уроци, така че за децата да е по-лесно да направят връзки между различните предмети, които изучават и да разберат какво е приложението на знанията, които получават в живота. Учителите „отварят“ класните си стаи – канят колегите си да наблюдават уроците им и после заедно анализират какво се е получило добре и кое може да бъде направено по различен начин, така че да събуди и стимулира интереса на децата. Това създава условия за непрекъснат обем на добри практики между учителите в училище, което на свой ред прави уроците по-ангажиращи за учениците.
“С участието ни по програма “Училища за пример” на фондация “Заедно в час” екипът ни ще се фокусира върху области за подобрение като безопасност на училищната среда, рефлективност, умения за учене. Работата ни ще бъде насочена върху развитие на умения за споделяне на емоциите, търпение и толерантност, уважение и взаимопомощ между учениците. Сътрудничеството между тях ще им помогне да учат един от друг, да обменят идеи и да постигат общи цели. Това ще доведе до подобряване на учебния процес и повишаване на академичните резултати на учениците.” казва директорът на училището, г-жа Мая Колева.
“Успехите, постигнати благодарение на усилената ни работа и отдаденост, са вдъхновени от мотото на Конфуций: “Който не напредва всеки ден, всеки ден изостава” добавя тя.
Училищата в програмата сами залагат целите, които искат да постигнат за двугодишния период. Всяко училище има и ментор в лицето на опитен човек от образователната система (директори, образователни експерти, учители), който редовно посещава училищата и им помага да приспособят наученото от курсовете в програмата, така че да е от полза за специфичните нужди на учениците им.
Новини
„Янтра“ приема варненския „Фратрия“ в събота
„Янтра“ ще се опита да продължи успешната си серия в първенството в домакинството на варненския „Фратрия“. Двата тима се срещнат в двубой от 9-я кръг във Втора професионална лига, който е в събота от 17.00 на стадион „Христо Ботев“.
„Янтра“ е в серия от пет поредни мача без поражение и ще се опита да я продължи с успешно представяне срещу варненци пред своята публика. Габровският отбор заема шестата позиция във временното класиране, но е в най-добра моментна форма в групата според статистиката, а реализаторът на тима Мартин Тошев води голмайсторската листа за сезона с 9 точни попадения в изиграните 8 официални срещи.
В състава на Тодор Киселичков единственият отсъстващ е Даниел Гаджев, който продължава да своето лечение от контузии. ФК „Фратрия“ (името означава „братство“ в превод от латински), създаден през 2021-ва година от Виктор Бакуревич – собственик на веригата магазини „Берьозка“ в България, е новак във втория ни футболен ешелон.
Воденият от Емануел Луканов тим е с актив от 8 точки и заема 13-та позиция във временното класиране. „Братството“ записа победа над „Спортист“ в Своге (1:0), равен със „Спартак“ (0:0) и загуба от „Лудогорец-2“ (0:2) в досегашните си три гостувания от началото на сезона.
Ръководството на предстоящия двубой е поверено на пловдивска съдийска бригада. За главен съдия е назначен Георги Стоянов. Негови асистенти на стадион „Христо Ботев“ ще бъдат Месут Ахмедов и Атанас Пилатов. Функциите на четвърти рефер ще изпълнява Борис Попов от Русе. Делегат на БФС ще бъде Илчо Цанков от Силистра, а съдийски наблюдател – Асен Николов от Пловдив.
И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен (разположен на ул. Баба Зара и ул. Митко Паузов) ще бъдат отворени за тези, които планират да изгледат на живо срещата.
Крими
Полицията с мерки за безопасност за първия учебен ден
Преди началото на новата учебна година от Областна дирекция на МВР – Габрово са предприети всички необходими мерки за опазване на обществения ред и осигуряване на безопасността на движението. На територията на цялата област, включително и в малките населени места, е създадена организация за обезпечаване на сигурността около учебните заведения.
В районите на детските градини и училищата са извършени огледи на сигнализацията с пътни знаци и маркировка, уличното осветление, предпазните огради и пешеходните ограждения.
Проведени са срещи с ръководствата на учебните заведения за осъществяването на пропускателния режим, връзката с полицейските органи при конфликтни ситуации или съмнителни лица край училищата, извършени са охранителни проверки на сградите.
Осъществени са срещи с представители на Регионалното управление на образованието и с ръководели на охранителни фирми за набелязване на конкретни мерки при откриването на учебната година и опазването на обществения ред.
През новата учебна година са планирани системни проверки от органите на реда в питейни и увеселителни заведения за контрол по спазването на изискванията на Закона за закрила на детето, касаещи недопускане присъствието на малолетни и непълнолетни в тях, както и продажба на алкохол и тютюневи изделия на деца.
За недопускане продажбата на алкохол и тютюневи изделия на ненавършили 18 години младежи контрол ще се осъществява и върху търговски обекти в близост учебните заведения.
Преди и по време на тържествата за първия учебен ден на 16 септември в училищните дворове, в районите край тях и на кръстовищата с интензивно движение ще бъде осигурено засилено полицейско присъствие.
През този период служители на полицията ще осъществяват засилен контрол в часовите периоди преди началото и след края на учебните занятия. Полицаите ще подпомагат безопасно движение и пресичане на децата и техните придружители.
По улиците с интензивно движение в училищните райони и извън тях ще следят водачите да спазват стриктно ограниченията на скоростта и предимството на пешеходците на сигнализираните пешеходни пътеки и ще контролират правилното пресичане и от страна на пешеходците.
В началото на учебната година служители от „Пътна полиция”, съгласувано с РУО и училищните ръководства, ще изготвят графици за изнасяне на беседи по пътна безопасност. В даваните практически препоръки вниманието ще бъде насочено към рисковите пешеходни преходи, кръстовища, участъци и спирки на масовия градски транспорт, като ще бъдат очертани конкретни безопасни маршрути от дома до училище и обратно.
В рамките на акцията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ ще бъде проведена и „Седмица за превенция на детската пътна безопасност“ – от 16 до 22 септември, като 18 септември е обявен за „Ден без загинали на пътя“.
През периода от 1 юни до края на август на територията на област Габрово при пътнотранспортни произшествия са пострадали общо седем деца, като две от тях са били пътници, две водачи на велосипеди, две водачи на индивидуални електрически превозни средства, едно е било пешеходец.
Предприетите мерки са част от традиционната акция „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“, която се провежда през септември и октомври. За да бъдат ограничени пътните инциденти с деца и юноши, от Отдел „Пътна полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“ отправят препоръки за безопасно поведение на пътя, които можете да видите оттук.
-
Новинипреди 6 дни
Съвременна съдова хирургия с д-р Борис Цанков в МЦ „Св. Димитър Солунски“
-
Културапреди 6 дни
Театрална миниатюра „Грамотното мишле“ в Детския отдел на Библиотеката
-
Новинипреди 6 дни
Почистиха първия паметник на Чардафон Велики
-
Новинипреди 4 дни
Откриват новия Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дни
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 с епичен концерт в Севлиево
-
Любопитнопреди 2 дни
По-интересни учебни часове в ОУ „Неофит Рилски“
-
Новинипреди 3 дни
Зелено дърво ще чества София, Вяра, Надежда и Любов
-
Кримипреди 3 дни
Полицията с мерки за безопасност за първия учебен ден