Новини
Откритият сблъсък в Дряново не се състоя

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово
На 19 декември от 17.00 часа в конферентната зала на Парк-хотел Дряново се проведе кръгла маса на тема „Дряновското професионално образование – бъдеще и тенденции”. Форумът бе организиран от Професионалната гимназия по икономика „Рачо Стоянов” и гражданско движение „ДНЕС”. Модератор на дискусията бе известния историк, поет и телевизионен водещ проф. Пламен Павлов, а помощник модератор – областният координатор на движение „ДНЕС” Анатолий Антов.
Още в началото бе констатиран фактът, че дряновската местна законодателна и изпълнителна власт явно не е дозряла до нивото на развитие на гражданското общество, защото от поканените представители на Общинска администрация и Общински съвет-Дряново присъстваше само един общински съветник, г-жа Людмила Асенова, която по собствените й думи ”била научила за проявата от Фейсбук”.
Присъстваха представители на педагогическата колегия на ПГИ „Рачо Стоянов”, на синдикатите, на родителската и младежката общности, както и будни граждани. Дискусията бе разгорещена и тематично се въртеше най-много около плановете на Общинска администрация – Дряново да извърши преобразуване чрез сливане на двете професионални гимназии в града – ПГИ „Рачо Стоянов” и ПТГ „Димитър Крусев”.
Замисленият нов юридически субект според този план щял да носи името Професионална гимназия „Рачо Стоянов”, което всъщност е заличаване и ликвидиране на средното икономическо образование в града.
Бяха изказани редица аргументи против това становище, което ще се внесе като точка в дневния ред на днешното заседание /20 декември от 15.30 часа/ на Общински съвет-Дряново, като най-честите и логичните между тях бяха, че подобно сериозно решение се внася без каквото и да било обществено обсъждане, без консултации с ръководството и педагогическата колегия, родителската общност, бизнеса и синдикатите, без никакви дискусии в гражданското общество.
Форумът прие декларация и инициира гражданска подписка против преобразуването чрез сливане на двете професионални училища.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето


Исторически музей – Дряново ще представи в Ловеч, Габрово, Севлиево и Свищов последните си две книги, посветени на Първомайстора – „Колю Фичето. Българският строителен гений“ и „(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“.
Книжните издания по различен, но допълващ се начин, разказват за сътворяването, съхраняването и предаването на българското архитектурно наследство, което ни е завещал родения в Дряново майстор Колю Фичето.
Турът ще започне на 6 ноември от 17.30 часа в Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч. Седмица по-късно, на 13 ноември, от 17.30 часа двете издания ще бъдат представени в Интерактивния музей на индустрията в Габрово, както и на 27 ноември по същото време в Галерия „Видима“ в Севлиево. Обиколката с представяния ще завърши на 5 декември, от 16.00 часа в Историческия музей на крайдунавския град.
„Колю Фичето. Българският строителен гений“ е двуезичното, луксозно и богато илюстровано издание, с твърди корици. Негови автори са главният уредник на музея д-р Венелин Бараков и колегата му Стилияна Топалова-Марчовска, които представят Колю Фичето в по-малко познатата му светлина – тази на архитект, скулптор и резбар, надхвърлящ времето си със своя усет към формата, детайла и красотата. Текстовете са дело на музейните специалисти, част от снимковия материал е подбран от архива на Исторически музей – Дряново, а останалите фотографии са заснети специално за изданието от екипа на „Дестинация Дряново“. Книгата се реализира в партньорство с вестник „Строител“ и с финансовата подкрепа на Камарата на строителите в България.
На страниците на„(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“ са поместени архитектурните шедьоври на възрожденския майстор. Книгата започва с цитат на Константин Фичев, внук на Колю Фичето: „Може да не е много скоро, но за този човек ще се говори много и с уважение“, подчертавайки значимостта и ролята на Първомайстора, останал в националната ни памет. Книжното тяло също е богато илюстровано и проследява емблематичните строежи на Колю Фичето. Автор е д-р Венелин Бараков. Той представя свои изследвания и наблюдения за църкви, къщи, кули – камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, произлезли от гения на възрожденския строител. Изданието не просто представя познатите строежи на Фичето, а добавя и нова, систематизирана информация за тях. Проследяват се видовете конструкции, влиянията на Първомайстора, неговите подходи, строителните и декоративни техниките, които е използвал. Книгата се издава с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България, а издателството е „Фабер“, 2025.
Двете изданията са част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от неговото рождение, които Исторически музей – Дряново и Община Дряново организират, под патронажа на Министерство на културата.


Крими
20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 3 ноември т.г., състав на Габровски окръжен съд осъди мъж от Севлиево на 20 години лишаване от свобода за умишлено убийство.
Подсъдимият О.Ю. бе признат за виновен в това, че на 23 май 2024 г., в къща на ул.“Светлина“ в Севлиево, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено умъртвил майка си, нанасяйки ѝ множество удари с нож в областта на шията, гръдния кош и двете ръце.
За извършеното престъпление О.Ю. бе осъден на 20 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване. Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

Новини
Иван Екимов стана държавен шампион по шахмат

9-годишният състезател на ШК „Орловец 1997“-Габрово Иван Екимов стана държавен шампион в индивидуалните училищни първенства, които се проведоха в Боровец.

В най-оспорваната група на 9-годишните, при силна конкуренция, Иван оглави класирането след 4-ти кръг и не го изпусна до края.

С 5 победи, 2 равенства и без нито една загуба Иван се нареди първи сред 30 връстници, грабна купата и заслужи титлата държавен шампион.




Освен престижното отличие Иван Екимов повишава и личния си рейтинг с 45 точки.


-
Новинипреди 7 дниРЗИ – Габрово организира семинар за здравословно хранене
-
Културапреди 5 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Културапреди 7 дниИзлезе ново краеведско издание с личности, събития и факти от историята
-
Новинипреди 7 дниТържествен Академичен съвет за Деня на народните будители
-
Културапреди 6 дни55 години от първия празник на мъжките хорове в България и Европа
-
Новинипреди 7 дни„Янтра“ приема втория в елита в мач за Купата на България
-
Новинипреди 5 дниСевлиево говори за живота: градът, имащ смелостта да говори за репродуктивното здраве
-
Културапреди 5 дниЕмблематичната постановка „Лазарица“ гостува в Габрово







