Свържи се с нас

Новини

Мокри и заснежени пътища. Жълт код за Габровско

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Пътната настилка е мокра и заснежена. Забранено е движението на МПС с обща маса над 10 тона. Температурата на въздуха там е минус 3°С. Видимостта е добра.

Пътят за Узана е в добро състояние. Температурата на въздуха е минус 3°С. Видимостта е добра. Пътните настилки в участъците Габрово – Трявна, Габрово – Севлиево, Габрово – Дряново са мокри и нормално проходими.

Времето в община Габрово е облачно, вали сняг. Духа северен вятър със скорост 3 м./сек. Поривите на вятъра тази нощ са достигнали стойност 8,9 м/ сек. Температурата на въздуха измерена в централна градска част от общинската МТО станция е 5°С. Влажността на въздуха е 85 %.

Учениците, подлежащи на задължително обучение през учебната 2013/ 2014 година и живеещи в населени места, в които няма училища са превозени до учебните заведения, които посещават и водят нормален учебен процес.

От Енерго – Про АД съобщават, че няма населени места без ток. Общински пътнически транспорт покрива вътрешните градски и междуградски линии. Топлофикация – Габрово , Хлебозавод – Габрово и ВиК – Габрово изпълняват нормално своите задължения.

Жълт код е обявен за опасно силен вятър в 19 области в страната, сочи справка в сайта на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/. Това са областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Сливен, Ямбол, Хасково, Кърджали, Бургас, Варна, Добрич, Шумен и Разград.

Код жълт означава, че времето е потенциално опасно. „Има повишена вероятност за опасни метеорологични явления. Възможни са щети. Следете прогнозата за времето. Не предприемайте неоправдан риск, особено при извършване на дейности, които зависят от времето”, предупрежвават от НИМХ.

Прогнозата за днес е, че ще бъде ветровито – ще духа умерен, временно и силен запад-северозападен вятър. След обед в страната ще нахлува студен въздух. Дъждът ще преминава в сняг, но до вечерта валежите навсякъде ще спрат. В следобедните часове от североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Към 14.00 часа температурите ще бъдат 3° – 4°С. Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца и през деня ще се повишава.

В планината ще бъде предимно облачно, ветровито и с превалявания от сняг. Ще духа силен, по високите части и бурен вятър от северната четвърт. По високопланинските проходи ще има навявания. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около минус 3°, на 2000 метра – около минус 8°.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

Published

on

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.

В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.

При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.

Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).

В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.

Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Зареди още

Новини

Село Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда

Published

on

На Цветница, 5 април, китното балканско село Стоките ще отбележи празника не само с молитва, но и с надежда – надежда, която тук се гради с ръце, с дарения и с упорита воля от няколко години насам. От 12.00 часа в църквата „Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще се отслужи водосвет. Час по-късно, от 13.00 ч., децата ще имат своя специална програма – заедно с горския учител Боян Топузов те ще се запознаят с гората чрез игри и ще посадят ябълка от семенце.

Само преди няколко години изглеждаше, че тази църква може да изчезне завинаги. През 2022 г. сградата беше в тежко техническо състояние – покривът застрашаваше да се срути, а двете камбанарии се намираха в критично положение. Тогава група доброволци, дарители и местният свещеник отец Стелиян Стефанов решават, че няма да оставят това да се случи.

Резултатът от тази упоритост днес е видим: покривът е изцяло ремонтиран, камбанариите са спасени, а в момента тече вътрешно обновяване – под, стени, колони, електрическа инсталация и нови полилеи. Храмът постепенно се завръща към живота си и отново приема хората на мероприятия в селото.

„Всичко постигнато до момента е резултат основно на доброволен труд и дарения на малцината хора, които имат връзка със село Стоките. Работата продължава поетапно и има още много какво да се направи“, казва Траяна Колева, стояща зад инициативата за възстановяване.

Успоредно с църквата, през последната година е стартирал процес по почистване и възстановяване на местното читалище – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1929″. Две сгради, две институции, един общ въпрос: ще успее ли едно малко село да съхрани паметта и идентичността си?

„Обръщаме се към Вас с желание тази инициатива да достигне до по-широка аудитория – особено до хора, които имат корени или връзка със село Стоките. Вярваме, че чрез повече публичност може да се събере допълнителна подкрепа и да се активира интересът към възстановяването на тези две значими за селото сгради, които в противен случай могат да изчезнат“, споделя Траяна Колева пред „Габрово Нюз“.

Ако желаете да подкрепите каузата, даренията за църквата се приемат по банкова сметка с пълна прозрачност:
Получател: Църква св. Димитър, село Стоките
IBAN: BG90UNCR70001525006066

Повече информация и развитие на дейностите можете да намерите тук:
Църква: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085155925770
Читалище: https://www.facebook.com/profile.php?id=61578994534979 

Зареди още

Крими

Конфискуваха незаконни ловни трофеи

Published

on

Служители на Държавно ловно стопанство „Росица“ – Севлиево взеха участие в полицейска акция, проведена в село Ловнидол.

След подаден сигнал от органите на МВР, екип на стопанството се е отзовал на проверка, която е разкрила сериозни законови нарушения.

При претърсване на два съседни частни имота в селото са открити общо осем трофея от благороден елен без необходимите документи за законен добив.

В двора на единия от имотите е установен високопроходим автомобил, в който са намерени труп на дива свиня и прясно отрязана глава на сръндак.

Част от откритите трофеи са иззети от служителите на МВР, а трупът на дивата свиня, главата на сръндака и останалите трофеи от благороден елен са задържани от служителите на ловното стопанство по надлежния ред.

Ръководството на ДЛС „Росица“ и Северноцентралното държавно предприятие заявяват своята категорична непримиримост към подобни прояви, които нанасят сериозни щети върху популацията на дивеча в региона.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица