Свържи се с нас

Крими

При избори сега БСП ще има 96 депутати, ГЕРБ – 74

Published

on

izboriАко изборите бяха днес, БСП ще получи 21.3% от гласовете и ще разполага с 96 народни представители. ГЕРБ получава подкрепата на 16.3% от избирателите и ще има 74 депутати. Това показва социологическо проучване на агенция „Сова Харис“, публикувано във в. „Преса“, цитирано от Аргументи БГ. То е направено през 21-27 ноември сред 1000 души.

В парламента ДПС ще има 25 депутати, Реформаторският блок – 19, „Атака“ – 12, „България без цензура“ на Н. Бареков- 14 – изчисленията са на база негласували над 40%, от които 22,4% не са решили за кого да гласуват.

„След извънредните парламентарни избори на 12 май в страната се установи устойчивост по отношение на електоралните предпочитания. Този период се характеризираше с вълни от гражданско недоволство, яростно политическо недоволство, фактите показват, че сме преминали през завършен етап на тази обществена криза“, коментира социологът от „Сова Харис“ Васил Тончев.

По думите му, нацията продължава да е разделена, но възможностите за диалог останали открити. Заслуга за това имали и двете страни.

Тончев добавя, че силовите органи задържали обществения ред, без да проявяват насилие.

Временната развръзка на политическата ситуация довела и до съществени изменения на електоралните предпочитания.

Най-значителният факт бил спадът в подкрепата за ГЕРБ с над 3%. БСП запазила нивото си от октомври, има повишаване на доверието към ДПС 2.1%, „Атака“ – 1.8% и с 1% по-високо доверие има „България без цензура“.

Личният рейтинг като цяло се запазва в класацията по доверие на най-изявените политици в публичното пространство.

По думите му има тенденция на спад в доверието в десния политически фактор, като най-отчетливо е към лицата, свързани с ГЕРБ.

При лидера на ГЕРБ Бойко Борисов има спад на рейтинга с 6.9%. Най-съществен е отливът на доверие от президента Росен Плевнлиев – с 10%.

Понижение на одобрението има и при вицепрезидента Маргарита Попова, лидера на „България на гражданите“ Меглена Кунева и еврокомисаря Кристалина Георгиева.

Според изследването на „Сова Харис“ „в положителен аспект“ най-чувствително печели премиерът Пламен Орешарски – 2.7%, лидерът на ДСП Лютви Местан добавя 1,9% към положителните оценки, а лидера на „Атака“ Волен Сидеров – 1,6%.

Доверието към институциите продължава да е ниско. За последния месец най-много от позитивното отношение е изгубила Българската православна църква – 10,6%.

В изследването се коментира, че за първи път в годините на прехода правителството се ползва с по-голямо доверие – 29,8%, от президента – 25%.

Увеличаване на положителните оценки се наблюдава само при правителството и парламента – с по 0,7%, но и при тях нивата на недоверие са значително по-високи от тези на доверието.

Спадът в доверието в съдебната система продължава, при полицията е с 4,9%, прокуратурата – 6,5%.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля

Published

on

63-годишен мъж от севлиевското село Градница остана без шофьорската си книжка за дълъг период и ще му бъде наложена солидна парична глоба, след като полицаи го спряха за проверка. Причината за това е шофиране в нетрезво състояние.

Случката се разиграла вчера, 17 февруари, около 10.00 часа. Тогава патрулиращ екип на полицията в населеното място забелязал криволичещ по пътното платно „Опел Вектра“, управляван от 63-годишния мъж.

Това била сигурна индикация, че нещо не било в реда на нещата и се наложило органите на реда незабавно да подадат сигнал на шофьора да отбие за проверка. Щом предоставил личните си документи и тези на автомобила, пияният водач бил веднага изобличен, тъй като от него се носели остри и силни миризми на алкохол.

При беседването с полицейските служители, фъфлещият говор и завалянето на произнесените думи, насочили още по-категорично униформените, че преди да се метне мъжът зад волан е имало употреба на алкохолни питиета.

При тестването му, дрегерът отчел безобразните 3.58 промила алкохолни пари в количеството издишан въздух, които изобщо не му попречили да седне да кара. Отчетеният резултат „подпечатал“ лишаването от правоспособност на 63-годишния мъж и солидната парична глоба, която предстои да му бъде наложена.

Мъжът отказал да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

22-годишен обра възрастен габровец пред входа на блок на ул.“Свищовска“

Published

on

22-годишен габровец бе уличен в извършването на грабеж над 72-годишен мъж. Престъплението било извършено вчера, 17 февруари, рано сутринта около 04.00 часа пред вход на жилищен блок на ул.“Свищовска“ в Габрово.

Жертвата заявил в полицията, че непознат за него мъж, използвайки сила, му отнел сумата от 2 000 евро. Пострадалият бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с луксация на раменна става.

В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и задържан извършителят на деянието. Това бил 22-годишен мъж от Габрово, известен на МВР.

Същият бил разпитан пред съдия и е привлечен в качеството му на обвиняем за престъпление по чл.199, ал.1 т.3 от Наказателния кодекс.

Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

Междувременно по случая от прокуратурата съобщиха, че е започнало досъдебното производство с първо действие на разследването – разпит на свидетел.

Образувано е за това, че на 17.02.2026 година около 04.00 часа в Габрово, пред вход на жилищен блок, са отнети чужди движими вещи – 650 евро, от владението на 72-годишен мъж, с намерение противозаконно да бъдат присвоени, като е употребена за това сила, изразяваща се в блъскане с ръце в гърба.

Вследствие употребената сила, на пострадалия е причинена средна телесна повреда, довела до трайно затрудняване на движението на дясната ръка.        

Неотложните следствени действия са извършени от екип на Районно управление на МВР – Габрово. След разпити на свидетели, в това число и на свидетел-очевидец, е установена самоличността на извършителя – 22-годишен мъж от гр. Габрово с чисто съдебно минало, като същият е привлечен в качеството на обвиняем.

Извършено било претърсване в дома на извършителя и са били установени вещи – предмет на престъплението.

Предстои назначаване на техническа експертиза на иззетите по делото записи от видеокамери в района на произшествието, както и изготвянето на съдебно-медицинска експертиза относно характера на причиненото телесно увреждане на пострадалия.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Спипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово

Published

on

За по-малко от седмица, трета фалшива шофьорска книжка хвана полицията в Габрово. Нарушението било разкрито вчера, 16 февруари, сутринта около 08.30 часа, в района на пл.“Капитан Дядо Никола“ в областния град.

Тогава екип на „Пътна полиция“ спрял за проверка „Фолксваген Голф“, собственост и управляван от 25-годишна габровка. Жената представила свидетелство за управление на МПС – белгийски образец, чиито елементи видимо се различавали от оригинален документ.

При извършената справка било установено, че документ с посочения номер не съществува.

По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 316 във връзка с чл. 308 от Наказателния кодекс.

Припомняме, че на 11 февруари, само в рамките на час, полицейските служители в Габрово засякоха други двама водачи, шофирали с неистински свидетелства.

След проверката се оказа, че 56-годишен габровец кара с книжка, издадена на хърватски гражданин, а 43-годишен мъж от Разград шофира с „немска“, чийто номер е като „числата от последния тираж на тотото“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица