Свържи се с нас

Култура

Празник, сътворен от студенти

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

На 5 декември от 17.30 в зала 3 на Музея „Дом на хумора и сатирата” предстои празнична вечер с преподаватели и студенти. Стана традиция в навечерието на 8 декември студенти и академично тяло заедно да „запяват” по нестандартен начин своето GAUDEAMUS IGITUR… в ДХС.

Нестандартен, защото в залата един до друг се оказват преподаватели и студенти, този път без бариери и дистанции, каквито могат да се усетят зад академичните стени.

Вече наблюдавахме тази свобода в досегашните изложби, подготвени от преподаватели и студенти от ВТУ „Св.св.Кирил и Методий” и от специалността „Инженерен дизайн” на Техническия университет във Варна.

Тази година гостува катедра „Плакат и визуални комуникации” от Националната художествена академия със сборна изложба. Включени са плакати към театрални, оперни, куклени, циркови постановки, фестивални, рекламни, графичен плакат, от учебни задачи. Ще видим творби на проф. д-р Иван Газдов, проф. Георги Янков, доц. д-р Николай Младенов, доц. д-р Кристина Борисова, преподавателя Стоян Дечев, ас. Дамян Дамянов и докторанта преподавател Георги Павлов, както и на техни възпитаници.

Повечето от преподавателите са свързани с Дома от години: чрез самостоятелни изложби (проф. Газдов, с илюстрации към творби на Радой Ралин), чрез Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – като членове на международното жури или участници (проф. Г.Янков, доц.д-р Н.Младенов, доц д-р Кр.Борисова, Д.Дамянов).

И в тази изложба ще открием свежата струя на хумора, най-често завоалирано поднесен в плакат към театрално или куклено представление. Плакатът на П.Запрянова „Бедност” може да се възприеме като ребус: и като празни портмонета, и като бездънни джобове, и като ненаситни гърла! Пл.Дочева с ирония подхожда към своята тема („Имам лайфстайл”). Няма да отминем без усмивка и „C`est la vie” на Ст.Дечев, нито пък своеобразните визуални тълкувания, които прави на някои думи В.Цекова.

Графикатурите на проф. Ст.Газдов ще ни задържат по-дълго, той предпочита играта и изяществото на формите, за да ни накара да следваме мисълта му. Впрочем, терминът „графикатура” е създаден от самия автор, за да бъдат назовани работите му – модерни, провокативни, ефирни и емоционално натоварени. Доц.д-р Н.Младенов се представя с театрални плакати, като е избрал предимно към комедии; проф. Янков, наред със строгата дилема „Право или справедливост”, ни оставя да се любуваме на многоликата София, отразена в … сергия със слънчеви очила.

Да, изкуството на плаката е диалогично изкуство, всяко изображение трябва да задържи вниманието ни, да ни убеди в посланието си, да ни подтикне към някакво действие. Затова и плакатите са толкова „чувствителни” към всичко ново, което ни поднася цивилизацията и взискателни към средствата, с които си служи техният художник.

Гости на вернисажа ще бъдат проф.Георги Янков и доц.д-р Николай Младенов, завеждащ катедрата. На тях се пада да представят специалността, в която работят, както и перспективите, които се откриват пред възпитаниците им. И за да бъде вечерта още по-богата, музикален клуб „Весела” ще поднесе празнични поздрави.

Изложбата GAUDEAMUS IGITUR … в зала 3 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще радва своите посетители до края на месец януари 2014 година.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, МДХС.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Зареди още

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица