Свържи се с нас

Новини

Награждават победителите от „Цветната олимпиада“

Награждаването включва и изпълнение със специалното участие на гласовете на „България си ти!“ – хип-хоп звездите Криско и Бобо, световната шампионка по бийтбокс Печенката, тенорът Ивайло Михайлов и пианистът Мария Калоферова.

Published

on

снимка: Национално движение „България си ти!“

снимка: Национално движение „България си ти!“

Национално движение „България си ти!“ и Община Габрово имат удоволствието да Ви поканят на тържествено награждаване на победителите в Националната образователна инициатива „Цветна олимпиада“ от област Габрово.

Проявата ще се състои в сряда, 27 ноември, в град Габрово от 18:00 часа в Спортна зала „Орловец“, а входът е свободен. Ще бъдат наградени най-добрите ученици от 8 до 12 клас, които се „мериха“ знания в Цветната олимпиада. Награждаването включва и изпълнение със специалното участие на гласовете на „България си ти!“ – хип-хоп звездите Криско и Бобо, световната шампионка по бийтбокс Печенката, тенорът Ивайло Михайлов и пианистът Мария Калоферова.

Цветната олимпиада се проведе на 20, 21 и 22 ноември. Учениците от 8 училища в Габрово, Севлиево и Трявна се съревноваваха по български език и литература, английски и немски език, математика и информационни технологии. Интересът от страна на децата бе голям, като 44 от учениците се класираха на челни позиции.

Те бяха определени от комисия, състояща се от директори и пом.-директори на участващите училища – СОУ „Отец Паисий“-Габрово, Природоматематическа гимназия „Академик Иван Гюзелев“ – Габрово, Национална Априловска гимназия-Габрово, Професионална гимназия по строителство – Габрово, Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, Професионална гимназия „Марин Попов“ – Севлиево, Професионална гимназия по механоелектротехника „Генерал Иван Бъчваров“ – Севлиево, Средно общообразователно училище „Петко Р. Славейков“ – Трявна.

Най-оспорвано бе състезанието по БЕЛ, където учениците писаха есета на тема: „България си ти!“. По английски и немски език, математика и информационни технологии участващите провериха знанията си с тест.

Всеки месец Сдружение „България си ти!“ провежда инициативата, като целта е да се повиши успеваемостта на учащите и мотивацията им за усвояване на учебния материал, възобновяване на връзката „дете-учител-родител“, среща с представители на университети и БАН, излъчване на национални победители. Предишните спирки на олимпиадата бяха Кюстендил, Борован, Благоевград и Троян, а следващите две са – Ямбол и Сливен.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Габровски учител участва в международен педагогически форум

Published

on

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.

Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.

Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.

Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.

Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.

Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.

Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.

Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Зареди още

Новини

Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Published

on

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.

Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.

Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.

Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Новини

Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.

В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица