Новини
Стойков доказа, че тунелът под Шипка е приоритет

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Народният представител от Коалиция за България Йордан Стойков сложи край на спекулациите в публичното пространство, разпространявани от различни информационни източници, относно това че проектът за тунел под връх Шипка не е приоритет пред правителството Орешарски.
Това депутатът направи на среща с местните медии, пред които показа скица от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020“, в която ясно фигурира Тунелът под Шипка.
„Правя това с надежда, че да бъдат прекратени разпространяваните неверни твърдения с въпроса представлява ли приоритет за оперативната програма през периода 2014 – 2020 или не“, коментира Йордан Стойков.
Пред журналистите социалистът припомни основните параметри, заложени в Бюджета на страната за следващата година. От заявеното от него стана ясно, че процент и осем са заложеният ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП), дефицитът и очакваната инфлация, като беше категоричен, че се предвижда растеж на износа – в размер на 7,2% и възстановяване на вътрешното търсене, което по прогноза на финансовото министерство ще бъде около 1,9%.
Той обясни, че в макрорамката на Бюджет 2014 приходите са 30 милиарда 886 милиона лева, което представлява 37,9% от БВП или с 501 милиона в повече от актуализирания бюджет на България за 2013 г., а разходите представляват 39,7% от БВП или около 32 милиона лева. „Това е ръст около 380 милиона спрямо 2013 г. Дефицитът ще бъде 1 милиард 472 милиона. Държавният дълг ще нарасне с 3,4 милиарда до 18 милиарда лева, което представлява 22% от БВП и е най-ниският процент в Европа. За сравнение голяма част от страните в Еврозоната са на 50 – 60% държавен дълг“, каза още Стойков.
Пред габровските депутатът от левицата информира още за какво ще бъде изхарчен държавният резерв. Предвидена е публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“, с бюджет от 500 милиона лева, където на конкурсен принцип ще бъдат финансирани проекти. Извън тези 500 милиона има други 100, предвидени за развитие на образованието, структурни мерки и приоритети, а по 20 милиона лева са предназначени за иновации, бойна подготовка и бойна готовност.
Йордан Стойков сподели още, че очакванията са през седмицата да бъдат гласувани Законът за бюджета на здравната каса и социалният бюджет.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Дрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията

Истински екшън, завършил с белезници за 20-годишен младеж и за щастие разминал се без жертви, се разигра в малките часове на 15 декември.
Всичко започнало през нощта в понеделник, когато автопатрулни екипи на Областната дирекция на МВР–Габрово подали светлинни и звукови сигнали за спиране на лек автомобил „Рено Меган“.
Водачът му вместо да отбие, не се подчинил и ускорявайки продължил движението си, като впоследствие предизвикал пътнотранспортно произшествие в района на село Горна Росица.
При инцидента за щастие нямало пострадали лица.
При извършената проверка от органите на реда било установено, че водачът – 20-годишен, криминално проявен и осъждан, бил неправоспособен и управлявал колата в едногодишния срок от наложеното му по административен ред наказание за същото нарушение.
На място бил тестван и за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Издаден му бил талон за медицинско изследване, като дрогираният 20-годишен младеж отказал да даде кръвна проба за химически анализ.
При последващите действия у водача била намерена и суха зелена листна маса, с тегло около 5 грама, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
По случая е образувано бързо производство за престъпления по чл. 343, ал. 3, чл. 354а, ал. 3, т. 1, чл. 343в, ал. 2 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Крими
34-годишен пострада при падане от близо шест метра

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.
34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.
На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Новини
Таня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

Оттеглям предложението за промяна на таксата за битови отпадъци в община Габрово. Това написа на профила си в социалната мрежа фейсбук кметът на Габрово Таня Христова.
Таксата за битови отпадъци засяга пряко всяко домакинство и затова всяка промяна в нейния размер следва да се прави в условия на предвидимост и стабилност. Липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност, се посочва още в кметската публикация.
Поради това Община Габрово се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.
Това решение не е отказ от реформа. Общината ще продължи последователната работа по въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на такса „битови отпадъци“, основан на реални данни, в съответствие със законодателството и в защита на обществения интерес, заявява още Христова.


-
Кримипреди 5 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди един ден34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Културапреди 6 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово
-
Новинипреди 5 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 5 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 4 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово






