

Новини
Шофирайте със съобразена скорост и подходящи гуми!

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Поради очакваните през нощта и утре снеговалежи в Северна България и високите котловинни полета, Агенция „Пътна инфраструктура“ препоръчва на водачите на тежкотоварни моторни превозни средства и на леки автомобили да тръгват на път само с подходящи гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, спазвайки указанията на контролните органи.
Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за движение при зимни условия, затруднява достъпа на снегопочистващата техника и възпрепятства пътуването на всички останали шофьори.
27-те областни пътни управления и снегопочистващите фирми работят на 24-часов режим за поддържане на републиканската пътна мрежа.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Заловиха бракониер в язовир „Александър Стамболийски“


Служители от ИАРА – Габрово при сектор Велико Търново, заловиха лице извършващо риболов с хрилни мрежи на язовир „Александър Стамболийски“.
След извършено наблюдение, лицето е било заловено в момент на изваждане на мрежите от водата.
При направена справка било установено, че същият е с множество влезли в сила наказателни постановления за същото нарушение.
Уредите бяха иззети и му съставиха 2 акта. При друга проверка по вода екипите намериха и иззеха хрилна мрежа, с приблизителна дължина 50 метра. Съставен е бил 1 акт за улов на маломерни риби от вида „шаран“.

Новини
Технически университет – Габрово откри академичната 2025/2026 година


С тържествена церемония в двора на Корпус 1, сграда „Интеграл“, Технически университет – Габрово днес, 27 август, официално постави начало на новата академична 2025/2026 година. Събитието събра студенти, преподаватели и служители на университета, представители на бизнеса и партньорски организации, както и гости от държавната и местната власт.
Сред официалните лица бяха зам.-кметът на Община Габрово г-жа Мария Йозова, областният управител инж. Мария Башева, началникът на РУО – Габрово г-н Георги Маринов и инж. Калоян Иванов – председател на Съвета на настоятелите на ТУ – Габрово.
Ректорът проф. д-р Илия Железаров приветства студентите с вдъхновяващо слово, в което подчерта важността на качественото образование, научните изследвания и активното сътрудничество с индустрията. Той пожела на младите хора смелост, постоянство и увереност по пътя към професионалното им развитие, като ги насърчи да бъдат целеустремени, иновативни и предприемчиви.
Официалните гости също отправиха поздравления към академичната общност. Те акцентираха върху значимата роля на университета в развитието на региона и подчертаха, че партньорството с местната власт е ключово за реализирането на стратегически проекти, които ще допринесат за модернизацията на града и за създаването на нови възможности за младите хора.
Тържеството завърши с изпълнение на химна на Република България и академичния химн „Gaudeamus igitur“. Символичното начало на новата учебна година беше поставено от студентите и преподавателите на ТУ – Габрово, които заедно отбелязаха старта на още една година, изпълнена с предизвикателства и нови възможности.


Новини
Спират транзитния трафик през Шипка заради тържествата



На 30 август, събота, от 09.00 часа до 15.00 часа се преустановява движението на транзитно преминаващите пътнотранспортни средства по главния път между Габрово, през Шипка до Казанлък в двете посоки, с изключение на междуградския автобусен и организирания за събитието обществен транспорт.
Трафикът ще се пренасочва както следва:
– за гр. Габрово от с. Поповци, с. Донино по обходен път;
– за гр. Трявна – с. Вонеща вода – Хаинбоаз и обратно;
– за пътуващите от Южна България за Северна България ще минават през Казанлък – Гурково – Хайнбоаз.
През прохода „Шипка” ще се пропускат само автобуси и леки автомобили с гости и посетители на мероприятието, както и организирания междуградски автобусен транспорт.
Превозните средства на гостите и посетителите ще се паркират на посочени от служителите на МВР места в района на мероприятието.

-
Кримипреди 3 дни
Пиян шофьор предизвика катастрофа със загинал и петима ранени
-
Кримипреди 3 дни
Причинилият катастрофата със загинал и 5-ма ранени празнувал кръщене
-
Новинипреди 2 дни
Днес започват честванията на Шипченската епопея (Програма)
-
Новинипреди 3 дни
Девет са критичните електропроводи, премахват опасните дървета в сервитутите им
-
Културапреди 3 дни
Изложба „НОВОТО ЦЕННО: Съвременно занаятчийско изкуство от България“
-
Културапреди 2 дни
За житейската съдба на двама генерали, взели участие в Шипченската епопея
-
Кримипреди 2 дни
Прокуратурата ще поиска арест за пияния, убил жена и ранил 4-ма при тежка катастрофа
-
Икономикапреди 2 дни
„Интер Пауър“ демонстрира на живо работа на соларна система (Видео)