Свържи се с нас

Култура

Карикатурата – като слънцето и въздуха …

Published

on

В последния ден от октомври в Музея „Дом на хумора и сатирата“ ще се срещнат творци от Русия и България, посветили се на нелекото изкуство на карикатурата. Затова и вечерта е наречена многозначително Като слънцето и въздуха… Дали срещата е като слънцето и въздуха, дали изкуството на карикатурата е като слънцето и въздуха за организаторите, за тези автори или за обществото?

снимка: Дом на хумора и сатирата - Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

Отговорът ще е различен за всеки, който си подари една вечер с трите изложби от прекрасни карикатури, достолепно разположени на целия трети етаж във Веселата къща. Гилдията на руските карикатуристи – Москва гостува с изложбата От Русия – с любов!, в която са подбрани 89 творби на 32 автори. Четирима от тях ще бъдат гости на вечерта: Андрей Рижов (член на журито в тазгодишното XXI Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата), Вадим Коноплянски, Владимир Солдатов и Марат Валиахметов. В зала 6 ще стане дума за днешния ден на руската карикатура, достатъчно популярна от световните конкурси, разпознаваема с почерка си, уважавана заради множеството награди, които получава. Включени са произведения на едни от най-активно работещите в момента майстори на карикатурата, представители на различни поколения, някои свързани с Дома на хумора  още от създаването му.

снимка: Дом на хумора и сатирата - Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

В диалог с руската карикатура ще „влезе“ тридесет и осмата Национална изложба на карикатурата, която по добра традиция от дълги години се представя и пред взискателната габровска публика. Ще припомним, че тя се организира от секция „Карикатура“ на Съюза на българските художници и има претенцията да показва най-високите постижения на съвременните български художници, работещи в областта на различните жанрове на карикатурата. Включени са 227 произведения на 29 автори, сред тях и на нашите земляци Георги Каралиев, Веселин Зидаров, Светлин Стефанов. В програмата на вечерта ще участват и няколко от хитовите съвременни карикатуристи: Любомир Михайлов – председател на секция „Карикатура“ при СБХ, Чавдар Николов – носител на Наградата на СБХ, Ивайло Цветков – председател на ФЕКО-България и Трайко Попов – лауреат на Специалната награда на Дома на хумора и сатирата от 38. Национална изложба на българската карикатура – София 2013, който по статут се представя със самостоятелна изложба и показва 42 свои творби. Националната изложба на карикатурата и самостоятелната изложба на Трайко Попов можем да видим в зала 5.

 снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

Карикатуристите се отнасят към своето изкуство като към нещо важно и предпочитано, за тях то е достойно да каже всичко. А какво по-голямо сходство между карикатуристите и … народните будители! Вече толкова години се опитваме да обясним на децата и най-вече на себе си, че и днес има будители, че будителите не са непременно окачени в рамка на стената. Да, карикатурата е достатъчно категорично изкуство, което често се нагърбва с разплитане на най-обърканите въпроси от дневния ред на обществото. Авторите пък стават нежелани от силните на деня, гонени и преследвани, творчеството им заклеймявано, забранявано или осъждано на дълго мълчание. И над тях тегнат действителни присъди, и мнозина стават мъченици. И в нашата история има такива имена…

Вечерта, посветена на изкуството на карикатурата и на нейните създатели, ще Ви предложи и поздрави от Музикално студио „Талеви”, и  рисуване на живо, и  откровен разговор за нас и нашия ден. Каним Ви да се включите в празника, назован с приятелско намигване КАТО СЛЪНЦЕТО И ВЪЗДУХА!

Автор: Венета Георгиева – Козарева, „Етнология и литература“ М ДХС.

Вечерта на карикатурата е в подкрепа на кандидатурата на Габрово за европейска столица на културата – 2019 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица