Крими
Политика на националното съгласие? Кога?
Два въпроса, които търсят отговори, които могат да бъдат дадени хем просто, хем не чак толкова. Защо ли? Защото по принцип политиката на националното съгласие се прилага тогава, когато страната има нужда не от партийни разпри и институционални крамоли, а от трезви разговори и консенсус, който да бъде постигнат в името на прогреса на държавата и обществото. Примери могат да бъдат дадени със страни като Германия и Япония след Втората световна война, които, макар и изпаднали в дълбока морална, обществено- политическа и стопанска криза, намират сили да се изправят и с общи усилия да тръгнат по пътя на цялостното развитие и просперитета.
Какво се случва в България в наши дни? Страната (макар проблемът да е значително по- глобален) е все още в състояние на икономическа криза и застой, продължаващи пета поредна година. Налице са няколко фактора, които са отчетливо изражение не само на стагнацията, но и като цяло на неумелата политика, водена в продължение на 23 години в България. Липсата на единодушното мнение по множество въпроси и продължаващата партийна конфронтация в Народното събрание на републиката не само че буквално сриват авторитета на институцията, но и общественото доверие към политиците се изчерпва главоломно. Резултатът е ясен- протести, продължили над 100 дни, макар и с различна амплитуда, но с достатъчно отчетливо значение. И въпреки всичко, едва ли управляващите, а и не само те, са си взели поука и биха предприели мерки с които да си върнат загубеното доверие.
Стигна се и дотам студентите отново да искат оставката на правителството, да задават неудобни въпроси на председателя на НС Михаил Миков, а днес, 23 октомври, дори окупираха аудитория 272 в ректората на СУ, с искания за промяна и в търсене на отговорност. Докога? Колко още време трябва да продължи тази линия на политическо поведение?
Кога ще се потърси общ съгласуван изход за възвръщане на доверието в българските институции? Неяснотата и непредвидимостта в държавата отблъскват чуждите инвеститори и неслучайно в последните месеци е отчетен спад на ПЧИ (преки чуждестранни инвестиции), които са от значение за растежа на икономиката.
Кога ще се седне на масата, за да се помисли най- накрая за намиране на решение на демографската криза, която разтърсва България? Не са ли наясно родните политици, че младите и образованите, а и не само те, бягат в чужбина в търсене на по- добра реализация, а по- възрастните водят труден, а защо да не кажем направо и непоносим живот? Че твърде много станаха „червените светлини“, сигнализиращи за стопяващата се българска нация и въпреки всичко ясни и конкретни мерки, които да овладеят този мрачен процес все още липсват.
Подобни тежки проблеми се решават преди всичко с политика на националното съгласие. На българския народ не му е нужно да гледа постоянно караници в сградата на Народното събрание или на подобни политически форуми. Българинът би искал да види как политиците си стискат ръцете и в името на доброто и благоденствието на нацията оставят партийните различия настрани, поне за малко. За да се начертаят стратегическите перспективи за развитие на страната и за да усетят хората, че може би поне малко има воля да се тръгне по нов път- по този на съгласието и разбирателство. В името на България. Евентуално, когато се спрат спекулации и безмислени обсъждания по въпроси от сорта на отпадане на забраната за тютюнопушене, да се глобяват „пияни“ пешеходци и т.н. българската държава би имала шанс за едно по- добро бъдеще. Защото ще се види и усети, че политиците й имат желание в действителност да работят за просперитета й. Дори заедно.
Автор: Кирил Ганчев,
Студентски клуб на политолога – СУ „Св. Климент Охридски“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Черен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!

Черен джип „БМВ“, управляван от 20-годишен водач, направи безумно изпълнение на пътя между Габрово и Севлиево, в близост до опасното кръстовище за село Враниловци, след което полицията се самосезира и го погна с цялата строгост на Закона!
Безразсъдното поведение на пътния джигит, застрашил не само своя живот, бе заснето от видеорегистратор в друг автомобил и бе публикувано за разпространение в габровските групи в социалната мрежа фейсбук, където бързо набра вълна от възмущение.
След рисковото изпреварване, служители на сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР-Габрово се самосезираха и предприеха незабавни действия по установяване на водача.

По данни на полицията случката се разиграла на 13 юни на път II-44, в района на кръстовището за село Армените. Тогава 20-годишен водач на лек автомобил БМВ, движещ се в посока към Севлиево, извършил неправилно изпреварване от дясната страна на друго моторно превозно средство.
С действията си младият водач създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
Днес, 17 юни, водачът бил установен от полицейските служители, като спрямо него е взето административно отношение.

Крими
ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.
Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.
Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.
При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

-
Кримипреди 7 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Икономикапреди 7 дниМирослав Дончев влезе в ръководството на „Соларна Академия България“
-
Кримипреди 7 дниДвама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка
-
Кримипреди 7 дниПолицията в Габрово проведе антитерористично учение (снимки)
-
Кримипреди 6 дниГДБОП задържа тревненец заради порно с деца
-
Културапреди 6 дниЛауреатите на пленера по живопис гостуват с изложба в Икономовата къща
-
Кримипреди 12 часаЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Икономикапреди 3 дниНова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово








