Свържи се с нас

Любопитно

Връчиха отличията почетен гражданин и почетен знак на Севлиево

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

На тържествена сесия за Деня на Севлиево, кметът на града Иван Иванов и председателят на Общински съвет – Севлиево Явор Памукчиев връчиха отличията „Почетен гражданин на град Севлиево” и „Почетен знак Севлиево”, информира Мирела Ганчева от местната общинска администрация. Със званието „Почетен гражданин на град Севлиево” посмъртно бяха удостоени Марин Николов Попов за идеята за парк „Черничките” и преграждането на пътя на река Росица с язовирна стена /днешният язовир „Александър Стамболийски”/, и Иван Янков Станчев, който оставя цялото си имущество за благотворителни цели и дарява родната си къща за Професионално училище.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Отличието „Почетен гражданин на град Севлиево” получи инж. Красимир Христов Копчев за активно участие в обществения живот на Севлиево. Като председател /2005-2009 г./ и член на Бизнес сдружение „Севлиево ХХІ век” инициира редица благотворителни мероприятия в полза на населението от общината.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

С почетен знак на град Севлиево беше награден Димитър Васин. Той е член на Съюза на българските писатели и активно участва в духовния живот на града и общината. Възстановява литературния кабинет „Пеньо Пенев” и литературния алманах „Бразди” .

„Почетен знак Севлиево” получи „Хамбергер България” ЕООД. Фирмата оказва помощ на училища, детски градини, здравни заведения, спортни клубове. Активно работи за просперитета и бъдещето на Севлиево. В момента е най-големия производител на седалки за тоалетни чинии в Европа. Почетния знак получи изпълнителният директор на „Хамбергер България” ЕООД Николай Петров.

„Почетен знак Севлиево” бе връчен на „Ян де Райк Логистикс България” в лицето на собствениците й Ян и Жаклин де Райк. Фирмата многократно е спонсорирала МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” ЕООД и „Медицински център 1-Севлиево” ЕООД. Оказвали са финансова подкрепа на културните и исторически институции в града.

За втори път през своята 20-годишна история „Почетен знак Севлиево” получава Бизнес Сдружение „Севлиево ХХІ век”. Основните цели на Сдружението са свързани със създаването на подходяща среда за развитие на бизнеса и обществото като цяло. Подкрепата на обществеността в град Севлиево се изразява чрез организиране на инициативи за подобряване на градската среда и подпомагане на екология, здравеопазване, образование, културно-историческо наследство, спорт и др. Особено внимание се обръща на хората от третата възраст и на децата в неравностойно положение. Отличието бе връчено на председателя на сдружението Валентин Ганев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Музика за душата насред поляната в гората – горски срещи на Градище в неделя

Published

on

Чудесна прогноза обещават синоптиците в неделя, а ние ще допълним празничния ден с покана за Градище. „Музика за душата насред поляната в гората“ е мотото на Горски срещи на Градище на 5 май.

На сцената ни очаква Великденският концерт на Мирела Воденичарска, пиано, която ще направи деня наистина чудесен с невероятното съчетание на талант, музика и природа. Началото, както винаги, е в 11 часа, а входът е свободен. Заповядайте с приятели, с цялото семейство, с козунаците и писаните яйца, да споделим празника на поляната!

Следващата неделя ви очакваме на станалия вече традиционен базар на употребявани вещи –хубав начин да продадете, купите, замените, подарите, а и да направите добро на планетата земя с идеята за преизползване на вещите и намаляване на отпадъците.

Този път обаче има „такса“ за участие – книга за къщичката за книги и игри на поляната. До края на месеца ни очаква още Градищенски мегдан – надиграване и работилничка за народни танци на 19 май и Детски празник в аванс на 26 май.

Събитията през месеца са част от инициативата на фондация „От БГ“, които всяка неделя организират празник на Градище. Началото винаги е в 11.00 часа, а достъпът е свободен за всички желаещи.

Зареди още

Любопитно

6 популярни спорта, които (все още) не са част от Олимпийските игри

Published

on

Олимпийските игри са най-значимото състезание на международната спортна сцена, на което се представят най-добрите спортисти от цял свят. Въпреки широкия спектър от спортове, включени в Олимпийските игри, все още има много популярни дисциплини, които не са получили възможността да станат част от състезанието. Ето кои са 6 от най-обсъжданите игри, които все още очакват това признание, някои от които ще видим съвсем скоро на олимпийската сцена.  

Крикет
Крикетът е британски спорт, който се практикува професионално основно в страни като Индия, Пакистан, Австралия и разбира се Обединеното кралство. Той е и един от най-гледаните спортове с огромна фенска маса по цял свят, а единствената му поява на Олимпиада до момента е още в първото издание на модерните игри през 1896 г. Впоследствие състезанието по крикет бива оттеглено от списъка спортове на Олимпийските игри, тъй като все още не разполага с достатъчно участници и професионални състезатели. Сега, повече от век след първата му поява, крикетът ще стане официална част от програмата на Игрите на изданието в Лос Анджелис през 2028 г. 

Покер
Сред най-дискутираните дисциплини, които все още не са част от Олимпийските игри, е покерът. Въпреки че не се счита за спорт в класическия смисъл на думата, покерът е игра, която изисква високо ниво на умения, включително отлични познания в силата на покер ръцете и правилата, но също така редица качества като дисциплина, търпение и емоционален контрол, които са присъщи за всеки спорт. 

Включването на покера в Игрите изисква да се разшири виждането и дефиницията на олимпийските спортове, за да обхване състезателни дейности, които разчитат повече на умствени умения, отколкото на физическа подготовка. Въпреки тези предизвикателства огромната популярност на покера, уменията, необходими за състезанията на високо ниво, и глобалната му популярност гарантират, че дискусиите за мястото му в Олимпийските игри ще продължат.

Шах
Друга изключително популярна мисловна игра, която все още изчаква реда си, за да стане Олимпийска дисциплина, е шахът. За разлика от покера обаче, шахматът е официално признат за спорт от Международния олимпийски комитет още през 2000 г. и получава широка подкрепа от Международния комитет FIDE. Това означава, че в близко бъдеще играта може да получи статута на официален олимпийски спорт. 

Боулинг
Произходът на боулинга може да се проследи хиляди години назад, като форми на играта се появяват в Древен Египет и Рим. В днешни дни на играта се наслаждават милиони хора по света, както за развлечение, така и в състезания на професионално ниво. Боулингът е въведен временно в олимпийските игри като демонстрационен спорт на летните игри в Сеул. В него обаче участват само 20 държави и оттогава този спорт не се е появявал отново.

Скуош 
Скуошът е скоростен ракетен спорт, известен със своята интензивност, изискващ бързи рефлекси, ловкост, стратегическо мислене и високи нива на физическа подготовка. Дисциплината е била кандидат за включване в Олимпийските игри няколко пъти, но никога не е попадала в официалния списък. Около 17 милиона души по света играят скуош, но въпреки това кандидатурите му за участие в Олимпийските игри многократно са били отхвърляни. Това обаче се промени в последния кръг на гласуването и, подобно на крикета, скуошът ще се играе на Олимпийските игри през 2028 г.

Поло
Поло е още един спорт с история в Олимпийските игри. Той е част от програмата през 1900, 1908, 1920, 1924 и 1936 г., но така и не успява да привлече голям брой състезаващи се нации, поради което отпада от следващите издания на Игрите. Полото често се възприема като по-елитарен и скъп спорт, който не е предназначен за световна публика, а има последователи само в конкретни държави. Въпреки това през последните години спортът се радва на повече фенове и състезатели, което означава, че връщането му на Олимпийската сцена не е невъзможно. 

Въпреки своята популярност и състезателен характер тези спортове остават извън Олимпийските игри по различни причини. Все пак благодарение на динамичния характер на игрите списъкът с олимпийски дисциплини постоянно се увеличава и става все по-разнообразен и интересен. Тази година на летните Олимпийски игри в Париж ще станем свидетели и на появата на няколко нови попълнения, сред които сърф, скейтборд и брейк денсинг.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица