Новини
Тунелът под Шипка е пиар проект на ГЕРБ, отсече Бареков
Тунелът под Шипка беше един пиар проект на предишните управляващи от ГЕРБ. Те нямаха реална задача да свършат работата, а имаха реалната цел да вдигнат шум, за да спечелят дивиденти за предстоящите избори, без ясното намерение кога и как ще строят тунела. Това заяви в Габрово журналистът Николай Бареков минути преди предаването “България без цензура”, което гостува на площад „Възраждане“ в областния град.
Той беше категоричен пред габровските медии, че проектът за тунел под Шипка е стратегически и не може да бъде самоцел. „От този проект има нужда, защото на практика това е най-бързата и ефективна връзка във всякакви климатични условия между Северна и Южна България, което го превръща в жизнена необходимост. А това, че Европейската комисия е върнала апликационната форма си задайте въпроса защо?“, заяви още Бареков.
От казаното от него стана ясно, че има габровец, който знае най-добре отговора на това защо не си е свършил добре работата. „Говоря за господин Томислав Дончев. Той беше кмет, беше витрината на управлението на ГЕРБ и ето го резултатът. Дори един проект, свързан с неговия град на практика сега е на път да бъде провален“, допълни още Николай Бареков.
„Както съм подкрепял Томислав Дончев във всяко едно негово добро начинание, така подкрепям сега и Зинаида Златанова, така и след това ще подкрепя министъра, който ще излъчи нашето управление по тези проекти. Това са най-важните неща за държавата. Ако ние тук се разделим на леви и десни, червени и сини, умни и красиви в столицата и останалите в страната – ние само ще загубим. Имаме нужда от цялата енергия на нацията, когато говорим за такива фундаментални проекти, които ще помогнат да се подобри животът милиони хора, живеещи в България“, каза в заключение популярният журналист.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Веселина Златева застава начело на България U20

Веселина Златева застава начело на България U20 за интерконтиненталната фаза на хандбалния турнир IHF Trophy, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.
БФХ получи доверието на Международната федерация по хандбал да организира междуконтиненталната фаза на турнира IHF Trophy при нежния пол. Проявата ще се проведе от 7 до 11 април 2026 г. във Велико Търново.
Цялата статия можете да прочетете оттук.


Икономика
Исторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона

Исторически музей – Дряново утвърждава своята роля като ключов фактор за изграждането и поддържането на положителния имидж на Дряново като привлекателна туристическа и културна дестинация. Това заяви Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, по време на публичното представяне на отчета за дейността на институцията през 2025 г., което се състоя на 29 януари.
„Исторически музей – Дряново предлага качествен туристически продукт, който все повече и успешно отговаря на съвременните търсения и тенденции. Нашата цел е чрез професионализъм, активна културна дейност и партньорства да допринасяме за добрия образ и популяризиране на Дряново и дряновския край, превръщайки го във все по-предпочитано място за посещения“, подчерта Иван Христов.
През отчетната 2025 година музейният екип е организирал и провел над 60 събития, като годината премина под знака на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор, подчерта Христов.

„За екипа на Исторически музей – Дряново 2025-та беше специална година, белязана от много труд, отдаденост и признателност към делото на Първомайстора. Положихме и ще продължим през настоящата година да полагаме усилия, за да направим Дряново и дряновския край все по-популярна и разпознаваема туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, категоричен бе Христов и изрази своята благодарност към екипа за съпричастността и съвместната работа.
Съществен принос за повишаване качеството на музейната дейност има и допълнителният персонал от четири щатни бройки, отпуснати с решение на Министерския съвет. Това е позволило осигуряване на ежедневно присъствие на музеен специалист във всички експозиции през активния туристически сезон, включително и през почивните дни, което е довело до по-добро екскурзоводно обслужване и по-пълноценно преживяване за посетителите. По думите на директора разширяването на екипа е създало условия за по-активна работа по културни и образователни инициативи, разработване на нови музейни продукти и развитие на партньорства.
Публичното представяне на отчета беше уважено от заместник-кмета на община Дряново Диляна Джеджева и председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, което подчерта институционалната подкрепа и значение на музейната дейност за развитието на местния туризъм.

От представения отчет стана ясно, че през 2025 г. във връзка с фондовата работа са изготвени 467 експертни заключения и научни паспорти, а научната библиотека е обогатена с 35 нови книги – собствени и дарени. Активна е била и теренната проучвателска дейност на музейните специалисти, довела до публикуването на научно-популярни статии.
През годината се отчита засилен интерес и от страна на гражданите към опазването на местното културно наследство, като във фонда на музея са постъпили множество ценни дарения с етнографски характер, лични архиви и аудиозаписи, както и плочка с лика на Колю Фичето, предоставена от румънски гражданин.
Важен акцент в научната дейност Иван Христов постави и върху организираната за четвърта поредна година национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, проведена в партньорство с ИФ на ВТУ, Община Дряново и УАСГ. През 2025 г. форумът беше посветен на 225 години от рождението на Колю Фичето, а докладите бяха публикувани в пети том на „Известия на Исторически музей – Дряново“.

През годината Музеят реализира три национални събития, 17 гостуващи изложби, едно гостуване на институцията извън в Съюз на архитектите в България, както и средно по едно партньорско събитие месечно. Бяха реализирани успешни партньорства с Камара на строителите в България, Вестник Строител и други организации, медии и физически лица. Дейността на музейните специалисти получи широко отразяване в печатни, електронни и онлайн медии, както и чрез участия в национални телевизии, радиа и специализирани предавания по тях.
Сред образователните инициативи директорът Христов открои проведените четири открити урока с ученици, два от които в Румъния – в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле. Развитието на присъствието на музея в социалните мрежи и онлайн платформите също беше отчетено като важна посока за бъдеща работа.
Пълният отчет за дейността на Исторически музей – Дряново за 2025 г. е публикуван на интернет страницата на институцията в раздел „Отчети“.


Любопитно
Третият национален Patrol събор ще се проведе в началото на април

През април 2026 г. любителите на офроуд приключенията и автомобилните емоции ще имат повод да се съберат в сърцето на Балкана. От 3 до 5 април в района на Трявна и Плачковци ще се проведе Третият национален Patrol събор – събитие, което вече се превръща в традиция за феновете на легендарния Nissan Patrol.
Съборът ще предложи зрелищни офроуд трасета, демонстрации на високопроходими автомобили и възможност за срещи между ентусиасти от цялата страна. Очакват се участници с различни модификации и подготовки, както и множество посетители, които просто искат да усетят адреналина и духа на приключението.
Организатор на събитието е Станислав Райков, в партньорство с Община Трявна и кметство Плачковци. Третият национален Patrol събор обещава незабравими емоции, кал, адреналин и добро настроение сред природата – събитие, което ще привлече както запалени офроудъри, така и любопитни гости.

-
Новинипреди 6 дниОтворено писмо от Христина Стефанова
-
Кримипреди 6 дниПробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте
-
Кримипреди 6 дниЖестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово
-
Културапреди 6 дниВасил Петров пристига в Габрово с нова концертна програма
-
Културапреди 6 дниПоредно ценно дарение постъпи в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 6 дниРазбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)
-
Любопитнопреди 3 дниЮбилейното издание на „Здравей, Здраве – Габрово“
-
Икономикапреди 2 дниИсторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона







