Свържи се с нас

Новини

Изясняват случая с починалото бебе в Габрово

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

„От 27 септември, когато разбрах за смъртта на бебето и за състоянието на родилката съм информирала Регионалната здравна инспекция в Габрово, като поисках проверка по случая.“ Това заяви на пресконференция директорът на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово Нели Савчева пред местни и национални медии. Повод за срещата с журналистите бе неприятният случай, при който новородено дете почина няколко часа след раждане, а дни по-късно почина и самата майка.

Освен поисканата проверка от директора на областната болница в Габрово, д-р Савчева информира, че  са издадени заповеди случаят да се разгледа на клинико – патологична среща, заедно с цялата документация, като ще бъде сформирана комисия, за цялостната медицинска документация по случая, да се провери хигиенното състояние в отделението, документацията и вътрешните алгоритми. След смъртта на родилката е била издадена заповед за писмено обяснение на всички лекари в отделението, с отговор на конкретни въпроси, включително дежурните акушерки на 25 и 26 септември. Все още не е готов резултатът от проверката на РЗИ – Габрово.

Пред медиите д-р Савчева представи цялата хронология на случилото се. 30-годишната Десислава е постъпила в габровската болница на 12-ти септември около 9.50 часа. Поводът за постъпването в лечебното заведение е това, че имала определен термин за раждане на 9-ти септември и има преносване на плода. От 9-ти до 25-ти септември в документацията на жената са правени записи, че тя се намира в добро здравословно състояние. На 25-ти септември през деня началникът на отделението е записал, че се включва на функционален окситоцинов тест, за да установи състоянието на бебето. Описани са, че детските сърдечни тонове са добри. Същият ден, само че вечерта, нощният дежурен в отделението д-р Ангелов е описал в 20.20 ч., че жената е повишила телесната си температура на 38,3 градуса. На 26-ти септември  в 01.30 часа температурата се повишила до 39 градуса. Разпоредено било на 26-ти да се вземат спешни мерки, като било докладвано, че жената ще бъде родоразрешена със секцио. На въпрос на д-р Савчева за произхода на температурата й било обяснено, че не могат да се произнесат, предните дни имало смяна на няколко абоката. Жената била консултирана с терапевт, кардиолог и била родоразрешена на 26-ти септември в  13.00 ч. Привечер родилката била приведена в отделение по интензивно  лечение и реанимация в тежко общо състояние. Специалистите поставили диагноза, касаеща сепсис  и за разгърнато септично състояние със засягане на бял дроб. Девет часа след раждането починало детето, което се родило в тежко депресивно състояние, въпреки че веднага било интубирано и включено на апартна вентилация. Диагнозата на детето била тежък аспирационен синдром. Лекарите от Габрово консултирали с началника на Клиниката по анестезиология, интензивно лечение и реанимация в Плевен проф. Радев, след което Десислава била преместена там. На 4 октомври 30-годишната Десислава загубва живота си от натравяне на кръвта.

„Случаят е достатъчно неприятен. Поднасям съболезнованията си към близките на жената. Не сме имали по-неприятен случай. Говорим за една млада жена, която е дошла здрава и след един дълъг престой почива. Истината е тази, че при жената изолираме медицилин резистентен стафилокок, която е един сериозен причинител. Не мога да отговоря на въпроса какъв е произходът на инфекцията. От кръвните изследвания на жената при влошаването има този резултат, който е причината за смъртта“, заяви Нели Савчева.

Директорът на областната болница изрази надежда, че в хода на проверката ще бъде установена причината за инфекцията, но допусна и че това може и да не се случи. Един от въпросите, на който трябва да се отговори в следващите дни е откога е настъпило страданието на плода. По случая е информирана министър Андреева. Говорено е с министерството на здравеопазването, като е поискано ускорено време за проверката на Изпълнителна агенция Медицински одит.

„Това, което съм обещала пред родителите на Десислава е, че в момента в който имаме отговор на всички въпроси в хода на тази проверка. Ако се окаже, че има виновно лице в нашето лечебно заведение ще подходим към него с цялата строгост на закона. Не искайте да посоча някой с пръст и да кажа, че има лекарска вина, има нещо, което не е направено, резултат на действие или бездействие на някого. Имаме загубени 2 човешки живота“, каза още д-р Савчева.

По думите на директора на габровската болница бебето е било доносено и не са намерени никакви малфорамации при него. В писмените си обяснения лекуващите тълкували неприятния случай като хронологично преносване – когато има преминаване на термина. Д-р Савчева информира още, че е имала разговор със семейството на родилката и директно е поставила въпрос пред тях дали  са им били искани пари от лекар. Отговорът бил отрицателен.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица