

Култура
Габрово със Стратегия за развитие на културата до 2024 г.

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Габрово – един от кандидатите за Европейска столица на културата през 2019 г., прие стратегия за развитие на културата в града си и e вторият град в България след София, който има дългосрочна визия за развитието на културния сектор, информираха от габровската общинска администрация.
Документът за развитие на културата в Габрово обхваща период от десет години (2014 – 2024) и беше приет на извънредно заседание на Общински съвет на 3 октомври 2013 г. Целта на стратегията е да превърне Габрово в притегателен център за независима българска сцена и млади артисти от цял свят като стане предпочитано място за творчески резиденции и създаване на международни коопродукции.
Сред инструментите за постигане на целите на Стратегията е създаването на мултифункционален Център за съвременни изкуства на името на световноизвестния артист Кристо, Център за дизайн, който ще е високотехнологично място за изучаване, експериментиране и приложение на дизайна, Международен център за творчески резиденции на артисти от цял свят и обучение по културен мениджмънт, както и международен университет за изкуства. Стратегията предвижда още създаването на Общински фонд Култура, който ще се управлява от общинска фондация, създадена да изпълнява културната стратегия на града.
През 2014 г. Община Габрово предвижда да обяви международен конкурс за архитектурен проект за изграждането на Центъра за съвременни изкуства Кристо. В началото на 2015 г. ще бъдат обявени победителите в конкурса, а строителните дейности се очаква да започнат през 2016 г.
Културната стратегия на Габрово е разработена от екип от експерти като Асен Асенов – основател на независимата платформа за култура и изкуства ЕДНО, която организира международните фестивали Sofia Design Week, Sofia Dance Week, Sofia Architecture Week, Sofia Contemporary; Арх. Делчо Делчев – учредител на групата активисти в областта на архитектурата и градската среда – сдружение „Трансформатори“; Добрин Атанасов – преподавател по Изобразително изкуство в СУ „Св. Климент Охридски“, съосновател на Центъра за неформално образование и културна дейност „Алос“; Адриана Димитрова – съосновател и програмен директор на фестивала Sofia Design Week, и куратор с международни проекти в областта на дизайна и Гергана Димитрова – председател на Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни” и съосновател на Асоциацията за независим театър.
Приемането на Стратегия за развитие на културата в Габрово има за цел да съдейства също за решаването на демографските предизвикателства, пред които е изправена община Габрово и за кандидатурата на града за Европейска столица на културата 2019. Кампанията по кандидатурата може да бъде видяна на: http://www.gabrovolike.me.
Документът отразява принципи, приети в различни стратегически документи на ЕК, свързани с ролята на културата за развитие на общностите и ролята на културната икономика за развитието на регионите. Тя е в синхрон с изпълнението на целите, поставени пред Европейския съюз в областта на културния сектор.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“