Новини
Създават Обществено – консултативни съвети към всички РИО
Габрово – пионер в инициатива на образователното министерство

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Габрово ще бъде пионер в инициатива на Министерството на образованието и науката, която ще обхване цялата страна. Начинанието е инициирано от МОН и предвижда създаване на Обществено – консултативни съвети към Регионалните инспекторати по образование (РИО), които ще имат функциите да служат като постоянна форма на диалог и чуваемост по проблемите на образованието по места.
Новината лично съобщи в Габрово заместник – министърът на образованието и науката Мукаддес Налбант, която участва в дискусията по отношение на въпроси към образованието, свързани с новия Закон, проблематика относно делегираните бюджети, учебните програми, извънкласните дейности и конкретни въпроси, поставени от местната структура на Гражданско движение “ДНЕС”, главни инициатори за организираната среща.
„Надявам се всички заедно, обсъждайки въпросите, които ни интересуват като общество, да търсим решенията не само в институционален план, но и в диалог с гражданския сектор. Много се радвам Габрово е пионер в една такава инициатива. Оттук ще почерпим опит при работата на тези съвети, за които вече рамковите правила вече са готови. Така както на ниво Министерство имам вече Обществен съвет, така и на ниво Регионален инспекторат също ще имаме формат, в който ще се обсъждат въпроси, свързани с образование“, заяви министър Налбант.
Всяка област в страната, в съответствие със своите специфични особености, ще може да конкретизира и да води дебат в новия консултативен орган. Очакванията са той да заработи до месец.
Тези Обществено – консултативни съвети ще включват представители на родителски организации, синдикати, работодатели, неправителствени организации с опит в областта на образованието и представители на Общините, които по думите на министър Налбант, са много важен партньор, с който Министерството трябва да си взаимодейства.
По отношение на това какво ще се предприеме за привличане на повече млади преподаватели в българските училища, зам. – министърът заяви, че се подготвя една изключително приятна изненада, която до 2-3 седмици ще бъде съобщена на национално ниво. „Ще има много сериозен жест към учителите, с акцент към привличане на младите педагогически кадри“, каза образователният зам. – министър.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
„Янтра“ приема втория в елита в мач за Купата на България

Футболен празник очаква Габрово този четвъртък, когато „Янтра“ посреща един от най-силните отбори в efbet Лига – „ЦСКА 1948“. Двубоят от 1/16-финалната фаза на турнира за Купата на България ще се играе на 30 октомври от 16.30 ч. на стадион „Христо Ботев“.Това ще е вторият пореден домакински двубой на новоизграденото осветление на стадион „Христо Ботев“.
Мачът, който ще се излъчва пряко по Diema Sport противопоставя втория във Втора лига на втория в елита – отлична възможност за габровския тим да провери докъде е стигнал в своето футболно израстване.
„ЦСКА 1948“ влиза в срещата като категоричен фаворит. Столичани се намират в блестяща форма и заслужено заемат позиция, която им позволява да мечтаят и за шампионската титла. Само три дни преди визитата си в Габрово, воденият от Иван Стоянов тим разгроми настоящия шампион „Лудогорец“ в Бистрица, показвайки впечатляваща игра.
Съставът на „червените“ е дълбок и балансиран – с качествени чужденци и доказани български футболисти като националите Димитър Шейтанов, Георги Русев, Петър Витанов, Борислав Цонев, Атанас Илиев и младия талант Марто Бойчев. Въпреки високата класа на съперника, „Янтра“ ще разчита на традиционния си боен дух и на подкрепата на своите фенове.
Дори мачът да е в делничен ден и в ранен час, очакванията са габровската публика да застане зад отбора и да създаде типичната гореща атмосфера на стадион „Христо Ботев“. Лошата новина за Емо Луканов е контузията на Тони Иванов. Атакуващият халф има разкъсани мускулни влакна от срещата със „Спартак“ (Плевен) и ще отсъства около месец. Под въпрос остават Асен Георгиев – бивш играч на „ЦСКА 1948“, както и капитанът Петър Казаков.
Добрата новина е завръщането в тренировките на Велислав Василев, който дълго лекуваше травма. „Ще видим кои ще са на линия. Ще се подготвим както за всеки друг мач и ще излезем да играем. Това е възможност да сверим часовниците си, но трябва да останем балансирани. Приоритетите ни са други – това е ясно и няма какво да крием. Все пак трябва да подходим професионално и да направим добър мач“, заяви старши треньорът на „Янтра“ Емо Луканов.
Двубоят ще бъде първи между „Янтра“ и елитния „ЦСКА 1948“. До момента габровци имат осем срещи с дублиращия тим на „червените“, който бе закрит след миналия сезон. Балансът е равностоен – по три победи и две равенства. Съдия на срещата ще бъде Васил Минев (София), с помощници Георги Дойнов (Велико Търново) и Дарин Иванов (София).
Четвърти арбитър е Стоян Арсов (София). Делегат на мача е Петко Павлов, а съдийски наблюдател – Камен Алексиев, и двамата от Велико Търново.


Култура
Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.
Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.
Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.


Култура
Промяна в мястото на концерта на грузинския ансамбъл „Мхедрули“ в Габрово


Концертът на прочутия Държавен ансамбъл за песни и танци на Грузия „Мхедрули“, който ще се състои утре, 29 октомври, в Габрово, ще се проведе в нова локация. Вместо в зала „Орловец“, спектакълът ще се състои в Дома на културата „Емануил Манолов“. Началният час остава непроменен – 19.00 часа.
Името на ансамбъла означава „Воин на кон“, а зад него стои повече от две десетилетия история, преплетена с традиция, изящество и гордост. Над 20 години „Мхедрули“ покорява световните сцени – от Франция и Австрия до Китай, където 31 поредни концерта изправят публиката на крака.
След изключително топлото посрещане през 2024 г., грузинските артисти идват за втори път в България с още по-мащабно турне. В Габрово ще пристигне внушителна трупа от 70 души – певци, музиканти и танцьори, водени от Народния артист на Грузия и диригент Бичико Наврозашвили – легендарният изпълнител на обичаната песен „Йоро“, която ще звучи и на българска сцена.
Танци, родени от традицията „Мхедрули“ се отличава с това, че не следва модата и комерсиалните тенденции, а пази автентичните грузински танци – сурови, благородни и емоционални. Всички танцьори са възпитаници на собствената школа на ансамбъла, в която се обучават над 400 деца.
На сцената няма външни изпълнители – само хора, израснали заедно като семейство, сплотени от любовта към своята култура.
Особено впечатляващ момент в спектакъла е мъжкият хор от академични певци, всеки с индивидуална кариера, които се събират специално за турнето. Публиката ще има възможност да чуе грузинското многогласие, признато от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.
В съчетание със звука на древните инструменти и виртуозните музиканти, концертът обещава истинска фолклорна симфония. Програмата, озаглавена „Духът на Грузия“, отвежда зрителя през историята, любовта и духовността на страната. Всеки танц и всяка песен носят усещане за преклонение пред жената, майката и свободата – най-голямата ценност за грузинския народ.
Дори след като прожекторите изгаснат, артистите от „Мхедрули“ продължават да пеят, свирят и танцуват – с неизчерпаема енергия и радост от живота, каквато само истинските творци могат да излъчват.


-
Кримипреди 5 дниМоторист загина при катастрофа в Царева ливада
-
Икономикапреди 5 дниНавтех Груп откри офис в Габрово
-
Любопитнопреди 2 дниГруминг салон Gabrielle Belle Grooming
-
Кримипреди 5 дниБелезници за габровец, спипан с близо 100 грама марихуана
-
Кримипреди 6 дни„Да си нагъл, агресивен и брутален не е нова ценност, а обществен разпад“
-
Новинипреди 5 дниРотари – мисия за свят без детски паралич
-
Новинипреди 6 дниКметът на Габрово поздрави Милка Пурел по повод 95-годишния ѝ юбилей
-
Икономикапреди 6 дни„Социално предприемачество в действие“









