Новини
БСП обясниха защо не подкрепят Бюджет 2011 на Община Габрово

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Новоприетият бюджет на Община Габрово коментираха на пресконференция днес председателят на местната структура на БСП Николай Григоров и водачът на групата съветници проф.Николай Данчев. Пред журналистите те обясниха причините поради, които червените парламентаристи в Общинки съвет – Габрово не подкрепиха предложения им проект за Бюджет 2011.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved Николай Данчев
„Аз съм много притеснен и разтревожен от това, което се обсъди и прие като основен документ в политиката на общината. Обсъждането на бюджета беше само между членове на групата на левицата. От дясно и от центъра нагласата им беше да подкрепят проекта, който им е предложен”, заяви проф. Данчев. Той изрази своето притеснение, че според заложените цифри през тази година спадат приходите на общината – общата сума, която влиза в общината намалява с 2.5 %. Според него това отново е бюджет не само на материалната но и духовната нищета. „В Габрово се установи едно статукво на ниски заплати, масово напускане на града от млади семейства, тотален срив в социалната и културната сфера. Спокойно мога да определя този бюджет като „поразяваща” мизерия за град Габрово.”, завърши иказването си Николай Данчев.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved Николй Григоров
Своите съмнения и притеснения относно основния финансов документ на Общината изрази и местният червен лидер Николай Григоров. Според него е видно, че приходната част на бюджета няма да бъде изпълнена в частта за получени средства от такси. „Тази година – парите от местни данъци са подценени, а парите от събирането на такси и най-вече от такса смет са завишени и няма да бъдат изпълнени. Продажбата на общинско имущество: 2009г. планирани 5 милиона, 2010г. 2 милиона, 2011г. 650 хиляди. Ако 650 000 лева е приходната част, която се очаква от продажба на общинско имущество, значи че някой не планира добре.”, заяви Григоров. Според него Бюджет 2011 показва тотален провал в приходите от концесии.Крайно недостатъчни са и парите за публично-частни партньорства, които са 20 000 лева. Той припомни, че преди 4 години ГЕРБ дойде с обещанието да концесионира много обекти, но до сега резултатът е нулев. „С две думи аз не считам, че приходната част ще бъде изпълнена в частта за пореден път за местните приходи или вероятно ще бъде нагодена както до сега ставаше, според движението на местните приходи.”, коментира червеният лидер.
Любопитно
Втори ретро парад в Трявна
Икономика
Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.
В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.
Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.
Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Крими
Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.
Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.
През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.
От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.
В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.
ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

-
Икономикапреди 3 дни„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Новинипреди 6 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово
-
Кримипреди 6 дниШофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово
-
Новинипреди 3 дниС купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 6 дниПравителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата
-
Новинипреди 6 дниОбластният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
-
Кримипреди 3 дниПияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден
-
Новинипреди 2 дниМащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея












