Свържи се с нас

Новини

Споменът за Гарванското школо събира земляци

130 години от построяването на училище в село Гарван ще честват хората от кметство Гергини, бившите възпитаници на училището и техните наследници.

Published

on

снимка: Маргарита Стоянова

снимка: Маргарита Стоянова

Седем десетилетия двете класни отделения на селското училище са били пълни с деца, след което порастналите ученици отлитнали към града, учителите се пенсионирали и след още няколко десетилетия сградата опустяла за дълго. Втората половина от своя живот училището прекарва в самота и разруха.

Известно време едната от класните стаи служи за салон и кинопрожекции веднъж седмично. Другата подслонява местната историческа сбирка. В идните години тази сбирка ще се обогатява, а началото на дарителската кампания е на 21 септември, когато ще бъде и земляческата среща по повод годишнината на училището.

Читалище „Христо Ботев 2008“ в с. Гарван тази година направи вътрешен ремонт в гарванското училище. В 17 часа в събота, за новото отваряне на срадата и читалищната библиотечна сбирка, архиерейският наместник отец Руслан ще отслужи водосвет, а гостите ще могат да разгледат временната експозиция „Възрожденското училище”, предоставена от Националния музей на образованието. Ще бъде прожектиран и филмът „Модерните времена“, дело на музейния екип специалисти.

Училищна камбана ще събере бившите ученици на гарванското училище и техните наследници на площада в село Гарван, където на импровизирана сцена самодейците от театралната студия „Гаргара“при читалището в квартал Русевци ще покажат възстановка на един учебен час в миналото. Без претенции за документалност, представлението ще пресъздаде автентичната атмосфера в класната стая и на селската седянка, такава, каквато се е правела по това време на годината в този край. На сцената ще бъдат и певиците от вокалната група“Чар“ при читалището домакин – ще попеят, ще попредат, ще поплетат и ще си поприказват. Светското образование в местното училище, църквата и християнските традиции, социалната среда и традициите в бита и общуването на хората са възпитавали поколения наред в честност и почтеност, любов към труда, науката и хората, уважение и зачитане на другите, не без присъщите им ирония, шега и смях.

Нелишен от известна доза носталгия спектакълът е предназначен към внуците и правнуците на бившите съученици и гледа към бъдещето.

Хората на селския площад пред църквата в село Гарван ще поведат танцьорите от друго читалище, това в село Враниловци, където местните ученици са ходили пеш на училище в по-горните класове. Песните ще подкарат изпълнителите от формация „Фолклорен дух“ към читалището в кв. Русевци.

Както приляга на голям празник, ще дойдат скъпи гости – далечните роднини и вече близки приятели от силистренското село Гарван.

От читалище „Хр. Ботев 2008“ са изпратили покани до над 50 бивши възпитаници на гарванското училище да дойдат на празника и да седнат отново пред черната дъска. Но поканата важи най-вече и за техните наследници, за всички земляци.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

Published

on

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.

По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.

От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Зареди още

Икономика

Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово

Published

on

Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.

Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.

Събитието ще се проведе за седми път в зала „Възраждане“ в Габрово, затвърждавайки позицията си като най-голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.

На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!

Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.

Зареди още

Крими

22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.

Мъжът с инициали Б.Ш.  е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при  условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.

С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.        

За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода. 

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица