Свържи се с нас

Култура

Майсторска надпревара по „Дървостругарство“

Published

on

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Майсторската надпревара по „Дървостругарство“ приключи в Архитектурно – етнографския комплекс „Етър“, а във вечерта на майстора стана ясно и кой е победителя от съревнованието, информира Петя Бонева от Музея на открито.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Компетентно жури, в състав Величка Георгиева, член на Управителния съвет на ЗМНХЗ и председател на журито, Антон Сомлев, музеен специалист, уредник в Националното изложение на народните занаяти с. Орешак и Росица Бинева, уредник отдел „Занаяти“, прегледа и оцени изработените от сръчните състезатели предмети. Надпреварата беше много оспорвана и изработените изделия на воден сруг затрудниха журито при оценяването.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Тази години в Майсторската надпревара участваха 4 състезатели от Габрово и Троян. Те трябваше да изработят 2 предмета – единият задължителен, в случая захлупци, а другия по избор.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Голямата награда “Сребърна хлопка”, почетен диплом, парична награда от 400 лв. и право на изложба-базар в Архитектурно-етнографски комплекс “Етър” през 2014 г. се присъди на Иво Христов Стоянов от Габрово – за цялостно представяне и познаване традициите в дървостругарството.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Първа награда на Община Габрово в размер на 300 лв. взе Димитър Стефанов Димитров от с. Чарково, община Габрово за убедителна интерпретация на тардиционни форми в дървостругарството.

Специалната награда от АЕК “Етър” в размер на 200 лв. отиде при Стефан Лалев Лавчиев от гр. Троян за ентусиазма и предизвикателството, с което той прие да участва в майсторската надпревара.
Журито определи и допълнителна награда, предоставена от дарители.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Награда за „Най-млад майстор в размер на 200 лв. взе Христо Пламенов Пеев от  Габрово. Той е само на 20 г. и вече е усвоил занаята. Тази награда се осигури от Андрей Стоянов, майстор ножар в АЕК „Етър“. По воля на дарителите на най-младия майстор се даде и икона „Света Богородица с Младенеца“ на стойност 250 лв., копие на икона от Тревненската иконописна школа. Наградата е предоставена от иконописците Росен Дончев и Пламен Маринов от Иконописно ателие при АЕК „Етър“.

След оспорвано гласуване Наградата на публиката, в размер на 100 лв., отиде при Христо Пламенов Пеев. Тя е осигурена от Данаил Кръстев, майстор дървостругар в АЕК „Етър“. Всички участници се представиха блестящо и получиха грамота за участие.

На Вечерта на майстора, 7 септември, английските студенти, обучавали се в занаяти получиха специален документ от АЕК “Етър” показващ, че учениците са вложили старание и упоритост да усвоят уменията на българските възрожденски майстори.

От 2 до 6 септември те усвоиха багрене с растителни багрила, плетене на изделия от беленица, изработване на хлопки и др. В панаирните дни, от 6 до 8 септември, се включиха като изложители и показаха вложеното старание, упоритост и усвоените умения на българските възрожденски майстори.

Събраните средства от продажбите им ще отидат за 6-годишната Даная от Габрово, която страда от левкимия. Те идват по проект “ТИКАТЕК”, който е по програма на ЕС “Леонардо” за професионално обучение, усвояване на традиционни умения и техники и прилагането им в съвременното изкуство.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица