Култура
Валерия Андреева представи книгата си на кафе с медиите
На среща на кафе с представители на габровските медии, състояла се в средата на седмицата в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово и в присъствието на директора Савина Цонева, бе представена книгата на Валерия Андреева „Да откраднеш тайната на хляба“, на издателска къща „Пламък“. Книгата е от две части, съдържа 12 разказа и „Девет кратки писма”, а нейн редактор е Георги Константинов.
Авторът Андреева сподели пред “Габрово Нюз”, че има по-специално отношение към нашия град в сравнение с всички останали градове в страната, където е правено представяне на книгата. “Обичам Габрово. По майчина линия имам корени, свързани с Габровския регион. Имам тук роднини. Всеки път, идвайки в Габрово усещам очарованието му, запазените знаци, говорещи за възрожденски дух, за стремеж към просвещение и напредък. Тук наблизо е „Етъра”. Той е една жива връзка между минало и настояще. Прекрасно място е и точно там за пръв път видях магията на грънчарското колело. За мен извайването на глинения съд от топка глина е жива магия, което е свързано и със следващата ми книга, която ще излезе – “Грънчарят”, заяви Валерия Андреева.
Тя допълни още, че книгата „Да откраднеш тайната на хляба” е била написана с много любов към думите и възможността чрез тях човек да се изразява. “Харесва ми да пиша художествена литература, което е своеобразно сътворяване. Понякога писателят може да вземе нещичко от житейската ситуация, но не ми се струва удачно да преразкажеш една цяла житейска ситуация. Харесва ми да има комбинация от познаването на живота плюс т. нар. художествена измислица. Той – авторът – да сътворява, да събира различни елементи, да ги извайва. Нещо като грънчарницата и правенето от топката глина на различни съдове. Думите са все едно топка глина и вече авторът трябва да борави с тях. Ценя думите и стойностните неща, които могат да бъдат сътворени от тях”, каза още авторът.
В разказите „Да откраднеш тайната на хляба“ вниманието е насочено към вътрешния свят на героите, но също така и към всичко онова, с което кореспондира този вътрешен свят. Героите са наши съвременници, живеят в настоящето, ала отправят поглед и към миналото, и бъдещето, които са взаимно свързани и често са провокация да се търси връзката между причина и следствие. Разказите „Среща”, „Разкажи моята история”, „Моят АХ се отчая от мен”, „Да откраднеш тайната на хляба”, Как той срещна Ада”, „Кой съм аз”, „Труден разговор в началото на пролетта”, „Конете на залеза”, „Все още се чудя”, „Да си тръгнеш”, „За всяко нещо си има причина”, „Минзухареният ден” предлагат интересни комбинации от очакваното и изненадващото, докосване до неща все важни за отделния човек.
Животът и смъртта, любовта и щастието, истината и лавината от въпроси, усмивката и преоткриването са част от темите, които са в същината на книгата. Защото човекът не е само биологичен вид – той е сложна комбинация от мисъл и чувство, от желания и стремежи, от светлина и мрак, от знание и догадки.
Във втората част на книгата деветте кратки писма са представени без конкретен получател и без конкретен подател и така могат да бъдат от всеки до всеки.
В тях е втъкана любовта към живота, стремежът към проумяване на неговите тайни и пътят към щастието за отделния човек.
Всяко от писмата има и кратък послеслов, а подписът гласи „С обич. От мен”, което е своеобразно послание от автора към негово величество читателя.
Валерия Андреева Тодорова е автор на белетристика, поезия, пиеси, публицистика. Завършила е българска филология и втора специалност, свързана с публичните комуникации във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.
Има публикации в списание „Пламък“, списание „Жажда“, във вестниците „КИЛ“ „Неделник“, „България сега” и др.Произведения от Валерия Андреева са включени в литературни сборници: „Жажда-2010″, „Жажда-2013″, „Антология на сливенския хумор“.
Работи в областта на връзки с обществеността. Изнася лекции по реторика. Повече от 13 години е кореспондент на вестник „Българска армия“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето
С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.
В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.
Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.
Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.
Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.
От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.
Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.
Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.
От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.
Култура
С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“
На 23 януари 2025 г. от 17.30 часа, Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на събитие, с което се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето.
Честването, организирано Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата, ще започне с изложбата „Колю Фичето: живата памет“, която ще представи акварелни творби на арх. Белин Моллов.
Тази експозиция е първото събитие в богатата програма от инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. С акварелите на арх. Моллов посетителите ще се докоснат до хармонията и красотата на творчеството на Уста Колю Фичето – мостове, църкви и други емблематични строежи, които разказват за величието и визионерството на този значим български строител.
Изложбата ще представи 19 акварелни картини, които арх. Моллов пресъздава архитектурните шедьоври на Майстора. Неговият подход надхвърля сухата архитектурна интерпретация, акварелите му улавят духа и лекотата на строежите на Колю Фичето, които, сякаш докосвайки небето, остават символи на естетика и устойчивост. Чрез използването на акварелната техника, арх. Моллов създава емоционална връзка с творчеството на Фичето, което се усеща във всяка картина.
Арх. Белин Моллов, с повече от 50 години професионален опит, е не само изявен архитект, но и талантлив художник. Роден в Русе през 1946 г., той има значим принос в градското планиране, регионалното развитие и международните проекти. Участвал е в множество изложби, включително ретроспективна експозиция с над 200 творби, посветена на 70-годишнината му. В настоящата изложба той отдава почит към Колю Фичето, вдъхновен от неговата уникална архитектура.
Събитието ще се проведе в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“. Изложбата ще бъде достъпна за посещение, предлагайки уникалната възможност да видите как двама архитекти – Колю Фичето и Белин Моллов – свързват поколенията чрез своето творчество и вдъхновение.
Култура
„Бременските музиканти“ на сцената на Кукления театър
Авторският спектакъл на Мая и Митко Димитрови, по мотиви от приказката на Братя Грим, ще гостува с 2 представления на сцената на Държавен куклен театър – Габрово. Участие в него ще вземат: Павел Кинчев, Петър Гайдаров, Виктория Василева, Янна Генчева.
Подбраният екип от директора на кукления театър за премиерното заглавие – „Бременските музиканти“ е не само престижен, но и с огромен опит в своята професия. Поканеният режисьорски тандем: Мая и Митко Димитрови, са популярни лица не само в българския куклен театър.
Доктор Димитър Димитров е един от малкото преподаватели по „Режисура за куклен театър“ в екипа на професор-доайен Славчо Маленов в НАТФИЗ-СОФИЯ. Разпознаваеми от 1995г. като трупа „ММ“, заедно те гостуват на многобройни фестивали у нас и в чужбина, където са част от уважавания елит на гилдията с изцяло авторски спектакли, диктуващи иновациите в кукления театър.
Изграденият авторитет на театралната фамилия ги превръща в творци с право на избор да работят само в театри, в които се чувстват добре, и най-вече, в които намират съмишленици на необходимото ниво и с усет към качествения куклен театър.
Композиторът и копродуцент на филма „LOVE.NET” – Петко Т. Манчев е автор на музиката в новото заглавие на габровския куклен театър. Българският филм, известен и по света, му носи признание от страна на Българската Филмова Академия.
Екипът избира да е в съдружие именно с него, тъй като години наред изграждат съвместно стойностни сценични произведения като цялостен постановъчен екип. Маестро Петко Т. Манчев завършва Консерваторията „П.Владигеров” и Режисура в НАТФИЗ „Кр.Сарафов”, създава звукозаписно студио „БГАрт”. Автор е на музика за повече от 35 куклени и театрални спектакъла. Получава голямата награда „Златен делфин” за музиката си в постановката „Пепеляшка”. Активно композира и музика за много анимационни, телевизионни и игрални филми.
Носителката на наградата на Съюза на артистите в България (САБ) – „Икар“ – 2024 за сценография и кукли – Наталия Гочева е сценограф на премиерния спектакъл. Със своя неповторим, изчистен и стилизиран стил тя провокира в зрителя интерес и очакване за атрактивност в архитектурната среда на сцената. Наталия Гочева допълва класическия прочит на обичаната приказка.
Актьорският състав, който участва в премиерния спектакъл, е доказал себе си не веднъж на сцената. Режисьорският тандем разпределя Павел Кинчев в ролята на Кучето, образа на Магарето изгражда Петър Гайдаров, Виктория Василева се превъплъщава в Котката, а ролята на Петела е изградена от Янна Генчева. Динамичните актьорски натури се проявяват и в груповите персонажи на селяните, гражданите и щурите разбойници.
Ансамбловата игра и страхотната палитра от характери, които създават, носят разнообразие от емоции на сцената, изграждат атрактивно сюжетната линия. Сработеният актьорски екип – част от трупата на кукления театър, любим на своите зрители, е гарант за настроение по време на спектакъла и дава повод за размисъл след свършека му.
Постановъчният екип, гостуващ за втори път в габровския куклен театър, и артистите на театъра, не предават своята мисия и този път – да представят на децата по интересен, атрактивен и разбираем.
Габрово – 5300, ул. “Св.Св. Кирил и Методий” № 11; тел.: 0889/ 908 455, e-mail – dkt_gabrovo@abv.bg начин житейските ценности –
Колко е важно истинското приятелство, каква е цената му, какъв е моралът днес и колко важно е да помагаме на всеки, изпаднал в беда? Чрез този откровен подход, поуката на приказния спектакъл достига до всяко едно дете или възрастен в залата. Премиерните дати на представлението са: 23 януари, четвъртък, от 18.00 часа и 26 януари, неделя, от 11.00 ч. Цена на билета 8 лева.
-
Културапреди 5 дни
С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“
-
Любопитнопреди 6 дни
Ново масажно студио отвори врати в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Психиатричната болница в Севлиево вече и с грижа за здравето на деца и юноши
-
Кримипреди 5 дни
Тревожно: Почти 900 пътни нарушения в региона само за седмица!
-
Любопитнопреди 3 дни
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
-
Културапреди 6 дни
„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето
-
Новинипреди 5 дни
Грипът е сериозно заболяване! Не се самолекувайте!
-
Кримипреди 4 дни
Разбита е наркогрупа, действала в Севлиево