Свържи се с нас

Култура

Валерия Андреева представи книгата си на кафе с медиите

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На среща на кафе с представители на габровските медии, състояла се в средата на седмицата в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово и в присъствието на директора Савина Цонева, бе представена книгата на Валерия Андреева „Да откраднеш тайната на хляба“, на издателска къща „Пламък“. Книгата е от две части, съдържа 12 разказа и „Девет кратки писма”, а нейн редактор е Георги Константинов.

Авторът Андреева сподели пред “Габрово Нюз”, че има по-специално отношение към нашия град в сравнение с всички останали градове в страната, където е правено представяне на книгата. “Обичам Габрово. По майчина линия имам корени, свързани с Габровския регион. Имам тук роднини. Всеки път, идвайки в Габрово усещам очарованието му, запазените знаци, говорещи за възрожденски дух, за стремеж към просвещение и напредък. Тук наблизо е „Етъра”. Той е една жива връзка между минало и настояще. Прекрасно място е и точно там за пръв път видях магията на грънчарското колело. За мен извайването на глинения съд от топка глина е жива магия, което е свързано и със следващата ми книга, която ще излезе – “Грънчарят”, заяви Валерия Андреева.

Тя допълни още, че книгата „Да откраднеш тайната на хляба” е била написана с много любов към думите и възможността чрез тях човек да се изразява. “Харесва ми да пиша художествена литература, което е своеобразно сътворяване. Понякога писателят може да вземе нещичко от житейската ситуация, но не ми се струва удачно да преразкажеш една цяла житейска ситуация. Харесва ми да има комбинация от познаването на живота плюс т. нар. художествена измислица.  Той – авторът – да сътворява, да събира различни елементи,  да ги извайва. Нещо като грънчарницата и правенето от топката глина на различни съдове. Думите са все едно топка глина и вече авторът трябва да борави с тях. Ценя думите и стойностните неща, които могат да бъдат сътворени от тях”, каза още авторът.

Kniga-V.A.korica-liceВ разказите  „Да откраднеш тайната на хляба“ вниманието е насочено към вътрешния свят на героите, но също така и към всичко онова, с което кореспондира този вътрешен свят. Героите са наши съвременници, живеят в настоящето, ала отправят поглед и към миналото, и бъдещето, които са взаимно свързани и често са провокация да се търси връзката между причина и следствие. Разказите „Среща”, „Разкажи моята история”, „Моят АХ се отчая от мен”, „Да откраднеш тайната на хляба”, Как той срещна Ада”, „Кой съм аз”, „Труден разговор в началото на пролетта”, „Конете на залеза”, „Все още се чудя”, „Да си тръгнеш”, „За всяко нещо си има причина”, „Минзухареният ден” предлагат интересни комбинации от очакваното и изненадващото, докосване до неща все важни за отделния човек.

Животът и смъртта, любовта и щастието, истината и лавината от въпроси, усмивката и преоткриването са част от темите, които са в същината на книгата. Защото човекът не е само биологичен вид – той е сложна комбинация от мисъл и чувство, от желания и стремежи, от светлина и мрак, от знание и догадки.

Kniga-V.A.korica-gryb=Във втората част на книгата деветте кратки писма са представени без конкретен получател и без конкретен подател и така могат да бъдат от всеки до всеки.

В тях е втъкана любовта към живота, стремежът към проумяване на неговите тайни и пътят към щастието за отделния човек.

Всяко от писмата има и кратък послеслов, а подписът гласи „С обич. От мен”, което е своеобразно послание от автора към негово величество читателя.

Валерия Андреева Тодорова е автор на белетристика, поезия, пиеси, публицистика. Завършила е българска филология и втора специалност, свързана с публичните комуникации във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.

Има публикации в списание „Пламък“, списание „Жажда“, във вестниците „КИЛ“ „Неделник“, „България сега” и др.Произведения от Валерия Андреева са включени в литературни сборници: „Жажда-2010″, „Жажда-2013″, „Антология на сливенския хумор“.

Работи в областта на връзки с обществеността. Изнася лекции по реторика. Повече от 13 години е кореспондент на вестник „Българска армия“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица