![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2013/08/TU-Gabrovo-042.jpg)
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2013/08/TU-Gabrovo-042.jpg)
Новини
Написаха 109 акта през миналата седмица в Габровско
![Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved](https://gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2013/08/TU-Gabrovo-042.jpg)
Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Органите на реда са съставили 109 акта и 354 глоби с по фиш за общо 479 констатирани нарушения на Закона за движение по пътищата на територията на област Габрово, регистрирани през изминалата седмица. Това става ясно от публикуваната информация от пресслужбата на Областната дирекция на МВР – Габрово относно поведението на всички участници в движението през последните седем дни, измерено в цифри.
За периода от 5-ти до 11-ти август Сектор “Пътна полиция” са проверили общо 1 302 превозни средства. Най-многобройните нарушения на пътя са за превишена скорост, като санкционираните са 188. От данните става ясно и че катаджиите продължават да залавят шофьори, които не са си включили светлините и през светлата част на денонощието, като санкционираните за това са 98.
Неизползващите обезопасителни колани са 22 и петима са били неправоспособните водачи, заловени зад волана. Наказаните за неправилно изпреварване са дванадесет, а нито един не е бил заловен да отнема предимството на пешеходец.
Хванатите да управляват автомобил след употреба на алкохол през последната седмица са четири души. На територията на областта са обслужени 12 пътни инцидента. От движение са спрени шест автомобила. Санкциониран е и един пешеходци за неправилно пресичане.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Михаил Митов положи клетва като депутат на мястото на Томислав Дончев
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Mitov_kletva.jpeg)
Михаил Митов е новият народен представител от 7-ми МИР- Габрово от квотата на ГЕРБ. Той заема мястото на Томислав Дончев, който пое поста вицепремиер и министър на иновациите и растежа.
Михаил Митов е спортен мениджър по образование, изпълнителен директор на Футболен клуб „Янтра Габрово”. Завършил е университета Solent в Саутхемптън, Англия. Днес Михаил Митов положи клетва като народен представител, заедно с другите нови народни представители, които заемат местата на избраните в правителството на Росен Желязков министри.
„Като млад човек, който досега не е участвал активно в политиката, влизам в Народното събрание мотивиран и с оптимизъм“, заяви Михаил Митов след полагането на клетвата.
„Основните ми приоритети в национален план ще бъдат развитието на спорта и създаването на повече възможности за младите българи да се реализират в родината си. Същевременно ще се фокусирам върху ключовите въпроси и потребности на габровска област. Моята цел е да бъда активна връзка между жителите на Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново, и държавната власт, като същевременно подкрепям местния бизнес в диалога му с институциите“, добави още той.
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Следете-ни-Gabrovonews-вар.1-2.jpg)
Култура
ДХС събира произведения от габровския художник Иван Христов – Грога
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Ivan-Hristov-Groga.jpg)
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/GIF-516fd32b972779aa68a13cdf46a6cf16-1024x171.gif)
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Humor-House_Groga_social-cover-1024x536.jpg)
Музеят на хумора и сатирата събира произведения от обичания габровски художник – Иван Христов – Грога, съобщиха от Веселата къща. С почит към таланта и философските възгледи на Грога, които той търпеливо споделяше с четката върху платната си, Музеят на хумора и сатирата, с подкрепата на семейство Христови и в партньорство с галерии и почитатели, подготвя изложба на обичания габровски творец.
В стремеж да предложи една добра селекция, се обръща към собствениците на картини на Грога: „Бъдете благосклонни и ни доверете притежаваните от Вас негови творби за временната изложба, която ще открием на 27 февруари 2025 г. в Музея на хумора и сатирата“, заявяват от ДХС.
За повече информация можете да пишете или се обадите на: Димка Колева exhibitions@humorhouse.bg, телефон: 0878381306; Драгомила Дойкин collection@humorhouse.bg, тел.: 0898588397.
„До 5 февруари очакваме да получим изображения, размери и година на създаване на Вашите творби, които бихте ни предоставили за изложбата. Избраните оригинали трябва да са в Музея не по-късно от 14 февруари. Можем да осигурим транспорт за Габрово и района, ще обсъдим и търсим удачни решения за доставките от другите населени места“, допълват още от Дома на хумора и сатирата.
Иван Христов – Грога (1942 – 2024) е роден в село Думници край Габрово на 27 февруари 1942 година. Завършва специалност Плакат във Великотърновския университет. След завършване на висшето си образование работи предимно живопис. Близо 30 години преподава рисуване в Средното художествено училище – Трявна. Участник е в множество общи и самостоятелни изложби, многократно награждаван, негови картини се намират в колекции в България и чужбина. Участвал е в 15 издания на Габровското биенале на хумора и сатирата в изкуството.
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Вариант3-1024x171-1.jpg)
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Следете-ни-Gabrovonews-вар.1-2.jpg)
Крими
Екипи на жандармерията се включиха в полицейска акция, проведена в региона
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/viber_изображение_2024-03-12_14-17-50-047.jpg)
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/IMG-97842348b13a2f0766804d2c98f8589e-V-1-1024x171-2.jpg)
Вчера, 16 януари, на територията на област Габрово се проведе полицейска операция, имаща за цел противодействие на битовата престъпност, опазване на обществения ред, осигуряване на полицейско присъствие в уязвимите райони и пътна безопасност.
В акцията се включиха и екипи на „Зонално жандармерийско управление“ – Плевен . В хода на операцията е било регистрирано 1 престъпление. Екипите са извършили проверки на общо на 203 лица, 154 МПС, 8 лица с криминални прояви, 16 сборища на криминално проявени лица, 8 търговски обекта, 12 питейни заведения. Проверени са били 5 автоморги, автосервизи и депа, както и 7 пункта за изкупуване на черни и цветни метали, 4 заложни къщи.
Установени са били общо 32 нарушения, за които са съставени АУАН и са наложени глоби с фиш.
![](https://www.gabrovonews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Следете-ни-Gabrovonews-вар.1-2.jpg)
-
Новинипреди 5 дни
Отбелязваме 190 години от Първото светско новобългарско училище
-
Любопитнопреди 6 дни
Влади Ампов – Графа с концерт в Габрово в края на февруари
-
Любопитнопреди 6 дни
„Мисия български дизайн“ гостува в Трявна
-
Културапреди 5 дни
Започва конкурсът за събитие на годината в областта на културата
-
Новинипреди 5 дни
С нови електробуси се подобрява транспортната услуга в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Министър Цоков на дискусия срещу наркотиците с 400 ученици от Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Погнаха млад габровец за побой и увреждане, а други двама заради дрога
-
Новинипреди 5 дни
Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки