

Култура
С нов символ се сдоби митологията на хумора в Габрово

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Сред любимите символи на габровската пестеливост – котката с отрязаната опашка, завързаните стрелки на часовника, такъмите, рибята кост, яйцето с кранче, магарето със зелените очила и безброй други, прочули Габрово като българската столица на хумора по света – се нареди нов символ.
Това е стършелът. Огромният стършел се впие във фасадата на Дома на хумора и сатирата в Габрово и се засели там окончателно.
Новият символ, обогатил габровската митология бе официално представен на габровци и гостите на града от кмета на Габрово Таня Христова, в присъствието на Негово превъзходителство, посланика на Индонезия Бунян Саптомо и много официални лица.
Преди представянето на атракцията публиката бе завладяна от екзотични танцьори от остров Бали, танцуващи специално за нея. Артистите, студенти от университета Хинду Дарма представиха част от огромното богатство на танцовите форми на своята култура.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Балийските танци се характеризират с експресивни, динамични и отсечени движения на главата, пръстите и очите, с помощта на които се разказва сюжета на драматична история от митологията или се пресъздават хиндуистки ритуали.
Стършелът е рожба на двугодишния проект „Габрово – индустрия за нова градска култура“, изпълняван от Община Габрово по Оперативната програма „Регионално развитие“, ала негов истински „баща“ е габровският скулптор Георги Балабанов.
Именно неговата творба „Приказка за стълбата“ му донесе Голямата награда „Златният Езоп“ на Международното биенале през 2011 година.
Освен стършела и неговото голямо жило, остро като перото на писател и опасно като човешки език, гостите бяха приятно изненадани и с обновената част от входа на Дома на хумора и сатирата. Напълно в духа на целия проект, в който резултатите се измерваха с усещания, екипът на проекта премина през финалната линия – с усещане за празник.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати